| SaveTheNature a întrebat:

Salut as vrea sa vorbim depre Stefan cel Mare. Nu, nu am gresit sectiunea, pentru ca Stefan cel Mare este si sfant.
A fost declarat sfant pentru ca a luptat pentru salvarea bisericii ortodoxe romane.
As vrea sa va intreb daca poti fi declarat sfant daca aperi biserica, chiar si cu riscul incalcarii poruncilor lui Dumnezeu. multumesc.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Normal că nu poţi! Cum şi-a aparat aşa zisa credinţă, prin ucideri?

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru U2lrish):

Eu am intrebat ceva...tu raspunzi altceva.
Stiu ca iarba e verde dar nici roata nu-i patrata. cum suna?
Eu am intrebat simplu si la obiect.
Am intrebat clar daca pot incalca o porunca a lui Dumnezeu ca sa apar o religie. Simplu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"As vrea sa va intreb daca poti fi declarat sfant daca aperi biserica, chiar si cu riscul incalcarii poruncilor lui Dumnezeu. "
La ce mai intrebi? Daca ai dovada tocmai pe Stefan cel Mare...
Ca el a fost credincios si aparator al neamului si a credintei, o stim cu totii! Dar nu a dus tocmai o viata de sfant!

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Deci in opinia ta este sau nu sfant? DA sau NU?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveTheNature):

NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu se poate incalca nici o porunca a lui Dumnezeu in numele lui Dumnezeu.iar la ortodocsi,biserica este trupul iar Iisus este capul bisericii sale. oamenii sant mladitele care aduc roada,prin fapte bune, si fac sa straluceasca credinta, buna randuiala, intru slava Domnului.deci nu poti incalca acele porunci si sa-ti mai dau un exemplu; cand Iisus vindeca, necrediciosii spuneau ca are drac. poate un drac sa scoata din oameni alti draci? a spus mantuitorul; au nu stiti ca o imparatie dezbinata impotriva ei insasi se va narui?

| Jardelin a răspuns:

Da, eu il consider sfint pe Stefan cel Mare, pentru ca si-a iubit credinta si a luptat pentru apararea ei.

Carol I a spus facind referire la romani si la Stefan cel Mare, "Nu veţi mai da unu’ ca ăsta chiar dacă mai trăiţi încă un milion de ani."

Si in Biblie sint oameni care au calcat poruncile lui Dumnezeu si care pina la urma sau mintuit, chiar as putea spune fara sa gresesc, au devenit sfinti.

| SaveTheNature explică (pentru Jardelin):

Si musulmanii considera la fel. Si iata cate crime.

| danay72 a răspuns:

Nici macar un apostol nu spunea despre sine in Biblie ca este sfant si ei l-au urmat intru totul pe Cristos, deci un om care a mai avut si o gramada de copiii nelegitimi, e clar ca nu are nici o treaba cu Biblia si adevaratul crestinism.

| C0nstantin a răspuns (pentru Esperança):

Mai bine statea pe curu lui si azi eram toti musulmani sau catolici laughing depinde de zona tarii in care traim. Ardeal - eram catolici si Muntenia si Moldova - musulmani.

| Esperança a răspuns (pentru C0nstantin):

Ei, ce să spun, o fi că datorită lui Stefan cel Mare noi am auzit de Hristos?
Dacă ar fi fost aşa, azi ucideam pe toţi cei ce ne stăteau în cale (nu că acest lucru nu ar fi practicat de unii "creştini" că din moment ce au un exemplu aşa "bun" ca Stefan şi i-au mai dat şi numele de "sfânt", totul e floare la ureche)

| C0nstantin a răspuns (pentru Esperança):

Maine l-or sfinti si pe Basescu ca o scos tara din criza si dat jumate din bugetu tarii pentru catedrala vietii laughing si poate si pe regele cioaba sa aiba un pic de culoare sfintii...

| Esperança a răspuns (pentru C0nstantin):

L-ai uitat pe Gigi Becali...a construit multe biserici si manastiri si da cate 100 E la cei care stiu crezu'winking

| Jardelin a răspuns:

Faptul ca Stefan cel Mare a fost canonizat deranjeaza pe multi si este un motiv de critica din partea non-ortodocsilor care doresc sa nu se intimple nimic bun poporului roman.

Pentru cei ce nu stiu prea multe despre Stefan cel Mare, le recomand sa citeasca articolul de mai jos in care se descrie lupta de la Podu Inalt. Nu este o prezentare din punct de vedere religios, dar asta nu-i stirbeste cu nimic maretia.

Mai ginditi dragi useri inainte sa aruncati cu noroi in cea mai de seama personalitate a poporului roman!

http://www.descopera.ro/......-islamului

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Tare iti mai place sa batjocoresti!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Imi place sa spun adevarul! Ceea ce spui tu este o batjocura la adresa Domnului si la Cuvantul Sau!

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Dar cine esti tu sa stii adevarul?

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Cineva spunea că Ştefan cel Mare nu a avut legătură cu "adevaratul crestinism"? Dar oare cine l-a apărat jumătate de secol în aproape 48 de bătălii şi tot atâtea victorii obţinute, în care logic nu ar fi putut câştiga dacă Divinitatea nu ar fi fost alături de el? Întotdeauna depăşit numeric (având uneori de până la 10 ori mai mulţi adversari), nu a fost ănsă depăşit şi de situaţie, pentru că legătura lui cu Dumnezeu a fost puternică prin Biserică şi prin duhovnicul pe care îl avea, la care se spovedea şi de la care lua sfatul împreună cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

Analiştii istoriei spun că acest voievod a apărat ceea ce numim creştinism în Europa (care pe vremea aceea nu era dezbinat prin mii de secte), oare asta ănseamnă puţin lucru? A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului. Nu a făcut el minuni, dar a fost "sfânt" cu sensul de om drept, de erou naţional...

Iar unii vin să arunce cu noroi în memoria sa. Asupra celui care a trăit în legalitate "matrimonială" (chiar dacă a avut trei căsătorii- a cinstit această instituţie a familiei) vin să arunce cu noroi tocmai cei care probabil au cunoscut în viaţa lor doar desfrânarea. Mai bine le-ar fi ruşine de ei înşişi (/ ele însele)!

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Bulgarii au fost sub dominatie turca sute de ani.si noi nu. Si din cate vad cam ne-au intrecut.

| SaveTheNature explică (pentru Jardelin):

Nu reneg ca e o personalitate a poporului roman. Nicidecum! La mine in oras este o statuie cu el calare pe cal in mijlocul orasului, si mereu imi fac poze cu ea. Dar Stefan cel Mare ori Mihai Viteazu, ori Petru Rares etc, sunt eroi. Dar nu sunt sfinti
, Stefan Cel Mare e Stefan Cel Mare Isus este Isus.
Criminalii sunt criminali Martirii sunt martiri. Cum sa-i bagam in aceeasi oala? Cum?

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

La fel si Napoleon, si Hitler. pe astia cine i-a pazit.
Criminalul este criminal.
Eu nu pot ucide nici o musca daramite un om.
Practic eu refuz sa merg in Afganistan la ucis, dar unora le face placere.
Unii oameni nu sunt facuti sa ucida. Altii ucid pur si simplu.
Ori nu cred ca e normal ca pentru apararea unei religii sa omori oameni. Sau in fine daca aperi patria omorand oameni nu inseamna ca esti sfant!
Si Mihai Viteazau a luptat pentru tara. Numai ca a omis faza cu manastirile.
Asa si Becali face manastiri.

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu faceam referire strict la partea de religie happy nu si la alte aspecte.

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Aha. Si religios vorbind, sunt mai rai bulgarii decat noi. Poarta razboaie? sau ce? nu inteleg.Sau sunt mai pacatosi? au mai multa pornografie ca nu inteleg.

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Omule tu ai facut referie la Stefan cel Mare. Eu am zis ca daca statea pe curul lui si nu facea nimic poate azi nu eram o tara de ortodocsi ci poate Ardealul era catolic iar zona Munteniei si Moldovei musulmana. Era doar o ipoteza, dar mnoah e grele la tara si nu unii nu inteleg nici macar cuvinte simple...

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Esperança):

Se vede ca posezi un duh anticristic, si il folosesti.
Hristos a zis ca cine va face un lucru bun, o fapta, ceva, in mod mai mult sau mai putin direct lui Hristos i-au facut.
Daca iti iubesti aproapele, Il iubesti si pe Hristos.
Tu nu ti-ai iubit aproapele, prin raspunsul tau, deci nici pe Hristos nu l-ai cunoscut. Stefan cel Mare a facut foarte multe pentru neamul romanesc, in afara de credinta pe care o detinea.
Daca ai fi trecut pe la istorie, ai fi invatat ca poporul roman s-a aparat, nu a atacat, in trecut.
Tu erai musulman acum daca nu era el, si sectantii tai nu mai aveau acces in Romania, sa ii pacaleasca pe unii.

| ManStrong a răspuns:

Da.Dar a fost declarat sfint de biserica nu de Dumnezeu.

| LegionarulRoman a răspuns:

Da.

| LegionarulRoman a răspuns:

Poporul roman nu a atcat niciodata! El doar s-a aparat, iar prin aceasta nu incalca "Sa nu ucizi".

P.S: a ucide sufletul cuiva e un pacat de 10 ori mai greu decat a ucide in plan fizic

| Esperança a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Una e sa iti iubesti aproapele si alta e sa iubeste faptele rele ale aproapelui tau.
Dumnezeu spune in Cuvantul Sau sa ne indepartam de rau si sa ne sfintim!
Iar pana sa ajungi sa arati pe altul cu degetul, ar trebui sa te privesti pe tine mai intai, ca nu dai iubirea pe dinafara!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Eu sunt nimic, Hristos este adevarul! Iar daca iL cunosti pe El, cunosti si adevarul.
Bye-bye wave