| SaveTheNature a întrebat:

Salut as vrea sa vorbim depre Stefan cel Mare. Nu, nu am gresit sectiunea, pentru ca Stefan cel Mare este si sfant.
A fost declarat sfant pentru ca a luptat pentru salvarea bisericii ortodoxe romane.
As vrea sa va intreb daca poti fi declarat sfant daca aperi biserica, chiar si cu riscul incalcarii poruncilor lui Dumnezeu. multumesc.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Normal că nu poţi! Cum şi-a aparat aşa zisa credinţă, prin ucideri?

35 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Daca, cunosti adevarul nu inseamna ca si spui adevarul! Bye!

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

A fost declarat sfant de oameni nu de divinitati, dar pentru mine Stefan cel Mare este un ucigas ca toti ceilalti criminali.

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Si cu ce sunt mai prejos usulmanii. Daca te nasteai tu musulman cum era? Tu crezi ca te iubeste mai mult Dumnezeu si ti-a dat o sansa in plus sa te nasti ortodox? puteai la fel de bine sa te nasti musulman prin india.

| SaveTheNature explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Conform acestui principiu daca am ucide Musulmani ar trebui ca Dumnezeu sa ne vada "sfinti" De ce?
simplu musulmanii sunt impotriva crestinismului, ba chiar il ataca.
Si in plcu toti ostasii romani au aparat tara deci ar trebui ca toti sa fie sfinti nu doar Stefan cel mare

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sunt ateu. Si pentru atentia ta nu am zis nicaieri ca ar fi mai prejos. Am tinut sa subliniez faptul ca daca nu era el poate erau alte religii in loc de religia ortodoxa.