| AnaLove444 a întrebat:

Salut, ati putea sa imi spuneti povsti de groaza reale cele mai de speriat, sau macar sa imi dati un link la un site de genul acesta?

Răspuns Câştigător
| Bogdan_9316 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=p0E06LlXHNw

Fantoma Lucratorului

In cartierul unde locuiesc eu se afla un atelier de tamplarie care acum e parasit. Nimeni nu stie de ce dar se spune ca acolo a alunecat un lucrator si si-a taiat gatul intr-un circular. Potul mergea bine dar intr-o zi a inceput groaza:

1) intr-o zi eu si un prieten bun de-al meu treceam pe acolo siam zarit la geam o carpa cu sange pe ea. Ne-am speriat putin dar am mers sa vedem ce e (nimeni nu avea cum sa intre sa faca o farsa pentrt ca usile erau incuiate tot timpul) asa ca ne-am gandit sa verificam usile sa vedem daca sunt descuiate (erau incuiate). :) AM PLECAT DE ACOLO.

2) ziua urmatoare am venit cu mai multi prieteni sa investigam (usile incuiate bineinteles) in spatele atelierului este un mic geam, unde am vazut un chip palid (nu ne-am dat seama daca e barbat sau femeie) care se uita urat la noi.Am fugit cat ne-au tinut picoarele mai ales ca incepuse sa zambeasca malefic la noi.

3) S-a intamplat sa trec din nou pe acolo cand am vazut pe un geam doua maini albastrui si palide si am auzit niste zgomote ciudate si infricosatoare. M-am speriat groaznic de tare.

4) eram la ziua unui prieten cand ne-am dus mai multi acolo(el sta la vreo 40m distanta de acolo) o fata s-a apropiat de usa cand deodata usa s-a deschis si a prins-o o mana putrezita de par am tras-o repede si a plecat. Mai tarziu ne-am facut din nou curaj sa merge si sa verificam usa, era incuiata.

ALTE APARITI LA ATELIER, UN OM FARA CAP, SANGE ZGOMOTE STRANI ETC. DE ATUNCI NICI UN COPIL NU MAI TRECE PE ACOLO. Noi credem ca e fantoma lucratorului.

SFARSIT(NU UITATI E REALA)

Marian

Doua Umbre

Psst...
Am sa va spun o scurta poveste. Poate de groaza pentru unii, poate banala pentru altii.
Va pot insa garanta nu numai ca este reala, dar ca am trait-o pe pielea mea.

Ce ati spune de o scurta plimbare prin cimitir? Daca v-ar propune cineva cum ati reactiona? Ati fi incantati? Emotionati? Speriati? Ati merge din teribilism sau curiozitate?
Am primit si eu o propunere similara acum trei ani si pot spune sigur ca nu din teribilism am mers ci din pura curiozitate. Intotdeauna am fost fascinata de lumea din spatele lumii.

Asa ca am mers seara, in afara orasului, intr-un cimitir micut si retras. Panorama iti taia respiratia. Numai ca vizita nu s-a limitat numai la admirat orasul. Era o seara calduroasa si stateam in masina cu trei prieteni, cu portierele deschise larg si ascultam Pink Floyd - The Divission Bell. Numai ca dintr-o data a inceput sa fie frig. Imi ieseau aburi pe gura si am inceput sa simt ca mai era ceva acolo.

Prietenii mei mancau chipsuri si intr-un final s-au decis sa plecam acasa. Radeau, glumeau si erau nepasatori. Recunosc ca m-am simtit usurata ca am plecat. Am iesit din cimitir cu masina si am pornit pe drumul plin de gropi si de damburi. Mergeam incet si am trecut pe langa zidul unei case. Tin minte ca farurile au luminat un colt izolat si nu era nimic acolo. Numai ca imediat ce am trecut pe langa casa m-am simtit privita. Simteam ca este ceva in spate. M-am intors si in locul ala pustiu pe langa care trecusem cu numai cateva secunde in urma erau doua siluete. Transparente si de un albastru inchis, aproape negru. Erau siluetele a doi barbati, unul scund si plinut si unul intalt si atletic. Si la aceasta ora sunt sigura ca acolo nu era nimic in momentul in care am trecut cand am pornit spre casa.

Si fara sa imi dau seama am simtit, am auzit inauntrul meu, ce au gandit, ce au simtit umbrele. S-au intrebat ce cautam acolo la acea ora. Iar silueta inalta a spus ca sintem doar in vizita asa ca ne-au facut urari de bine. Am intors capul si cand m-am uitat din nou nu mai era nimic.
Credeti ce doriti, eu asta am trait.

http://halloween-history.uv.ro/povesti_trimise_de_voi.html

Mi-e nu-mi plac nu ma fascineaza!
Dar daca vrei poti sa le citesti! Numa sa rezisti.

13 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Daca vrei chestii SF eu zic sa citesti evolutia speciilor si teoria bing bangului, gasesti acolo de toate, cind le citesti musai sa te legi cu cureaua de scaun sa nu cazi jos Vrei cel mai tare SF citeste "recapitulatia embrionara a lui Haeckel" acolo gasesti tot tacimul ti se face parul maciuca te zbirlesti ca motanul de ce o sa vezi si o sa citesti.Te sfatuiesc sa iei inainte ceva calmante sa nu patesti ceva

| GRs a răspuns:

Iti recomand Vechiul Testament. Sa vezi crimele facute de niste oameni care se temeau de o fantoma din ceruri care ii putea omora daca nu faceau ce le spune.
Iata cateva exemple sa-ti atraga curozitatea:

Psalmul 136:8. Fiica Babilonului, ticaloasa! Fericit este cel ce-ti va rasplati tie fapta ta pe care ai facut-o noua.
9. Fericit este cel ce va apuca si va lovi pruncii tai de piatra.

Isaia 13:15-16 Oricine va fi aflat va fi strapuns si oricare va fi prins va cadea de sabie. Copiii lor vor fi zdrobiti inaintea ochilor lor, casele lor vor fi jefuite si femeile lor necinstite.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca vrei o carte de groaza, care sigur te va speria, ceva cu totul nou, incearca abecedarul.

| William a răspuns:

Povesti de groaza? Uite una: BAU!

| AnaLove444 explică (pentru Thunderstruck):

Tu iti bati joc de mine? Abecedarul este frumos nu de groaza.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnaLove444):

Este frumos, dar se pare ca nu te-ai prea intalnit cu el avand in vedere greselile de scriere din intrebare...

| AnaLove444 explică (pentru Thunderstruck):

Daca vrei sa stii am un laptop si tastatura merge cam greu, deci. Oricum daca vrei sa stii eu stiu sa scriu frumos, si am numai note de zece dar ma rog. Nu ai intelege tu...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnaLove444):

Nu au relevanta notele la scoala.Sunt atatia oameni care au ajuns ceva si au avut note proaste.

| ciprianjurje a răspuns:

Uite o poveste care chiar m-i s-a intamplat si a durat de la 4 ani pana la varsta de 13 ani pana cand am facut o sfestanie a casei.
Deci: Intr-o seara, la doar 3 zile dupa moartea bunicului meu(Dumnezeu sa-l ierte!), eram doar eu si cu bunica me in casa si numai in sufragerie era lumina.La un moment dat am vrut sa merg la bucatarie sa-mi i-au niste apa(eu am usa de la intrare si cea de la bucatarie fata in fata) cum am pus piciorul in afara sufrageriei am vazut ca prin usa de la intrare(fara a se deschide) am vazut o silueta neagra(eu o vedeam din profil si era acelasi profil pe care il avea si bunicul meu) ce mergea... de fapt eu vedeam ca avea picioare care se miscau ca si cum ar merge, dar acea silueta de fapt plutea(nu stiu daca ai inteles prea bine.). In fine deci intara silueta aceea prin usa de la intrare si pentru o sec. se uita la mine apoi intoarce capul inainte si continua sa pluteasca pana in bucatarie(nu stiu cum dar atunc mi-am dat seama ca era bunicul). Dupa ce a intrat i vucatarie(unde era intuneric) am intrat si eu repede dupa ea(silueta) dar nu am vazut nimic... apoi am strigat : "Tataie! Tataie!" dar nimic. Bunica mea m-a auzit si a venit dupa mine si m-a luat inapoi in sufragerie unde m-a intrebat de ce il strigasem pe bunicul, asa ca i-am povestit si ei, dar nu m-a crezut. Mai am cateva dar m-i s-a facut prea frica sa-ti mai povetesc(sunt singur acasa).

| AnaLove444 explică (pentru Thunderstruck):

Bine, bine cum zici tu hai sa terminam odata, oricum tu ai inceput, dar nu-mi pun mintea ca unul ca tine, si sa stii ca notele de la scoala te pot duce sus, dar dupa comportamentul tau, vad, ca esti pe langa. Iar tu ai zis faza cu abecedarul ca sa demonstrezi ca pe tine te sperie pe tine de moarte abecedarul!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnaLove444):

O sa-ti dai seama cand o sa cresti mai mare cine a avut dreptate aici...

| AnaLove444 explică (pentru Thunderstruck):

Tu sigur nu ai avut dreptate. uite ce e, eu am pus o intrebare frumoasa, am uitat sa pun un "e", mare chestie, dar tu iti bati joc de mine. Deci nu te mai lua de mine ca ti-o iei! Fii Atent!

| AnaLove444 explică (pentru ciprianjurje):

Pai da, poate a fost spiritul bunicului tau, si cum te iubea mult (ma gandesc), el ti s-ar fi aratat pentru ca ai stat cu gandul la el... Ei bine multumesc pentru raspuns!