| Crisis a întrebat:

Ieri am avut prima ora de religie din acest an scolar [sunt in clasa a 9a].
Nu pot spune ca am doar o singura intrebare. Dupa aceasta prima ora am mai multe, cam toate retorice.
Prima, de ce acest profesor de religie este atat de obsedat sau mai bine zis indoctrinat incat refuza intrebarile/parerile celor care nu au o parere prea buna despre religie in general/ despre religia ce o preda dansul? Suntem cam 30 in clasa, vreo 7 suntem agnostici si e si un ateu. Ceilalti 21 [21 pentru ca celalalt e evreu] sunt, stiti si voi, crestini fiindca asa e bine, habar n-au de nimic despre religia ce-o practica. De ce profesorul asta refuza sa asculte opiniile celorlalti?
De ce profesorul asta este extrem de dezinformat? A repetat de 3 ori "definitia" agnosticismului, incurcand-o cu cea a deismului [termeni foarte simpli care cred ca orice om ar trebui sa ii stie, mai ales daca preda religia unor copii].
De ce profesorul asta, la orice intrebare ai pune [da, am reusit sa-i pun o intrebare si ma mir ca nu m-a ignorat] iti raspunde acelasi lucru, si anume ceva de genul "Dumnezeu e atotputernic/stie tot"?
De ce profesorul asta ia "la misto" pe cei care refuza sa fie de acord cu Biblia/crestinismul?
De ce profesorul asta imi zice mie si celorlalti agnostici si ateului ca nu avem o gandire logica, si in acelasi timp el vorbeste de Dumnezeu [chestie foarte logica, da]?!
Cred ca cei cu ceva neuroni intre urechi s-au prins de ce vreau sa spun. Asa se intampla cu toti profesorii de religie [sau aproape toti, felicitari celor care invata de la alt fel de profesori]. De ce se doreste ignoranta asta totala? De ce se face religie in scoli, atat timp cat in programa scolara se afla lectii doar despre crestinism? De ce nu se preda despre religiile lumii [ceva foarte interesant] in loc de vesnicele vorbe despre iad, diavol si pacate? Ei vor sa-l iubim pe Dumnezeu ca sa nu fim la diavol, nu ca e bine sa-l iubim pe Dumnezeu [cam asa se intelege pe limba lor].
De ce se doreste prostirea si indoctrinarea inca din scoala/liceu?!

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Eu i-am zis profesorului meu ca sunt ateu si mi-a pus 4 in catalog. Nu mi se pare corect ca aceasta religie sa judece toate celelalte religii, de parca ar fi incorecte. Fiecare are dreptul sa-si aleaga religia. Ca sa nu mai zic ca biserica favorizeaza barbatii, ca e asa un lucru sfant sa stai de bunavoie in desert si sa mananci rahat la propriu si ca sa nu mai zic ca se autointituleaza drept o cale dreapta, pe care trebuie sa o urmam. Sunt o groaza de lucruri cu care nu sunt de acord. Poate reusesti sa faci ca un fost coleg de al meu, era protestant si a primit permisiunea sa nu faca ora de religie. Eu as pune aceasta materie ca optional, dar, parerile raman impartite.

35 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

@miradoniz: nu e greu inteligibil pentru mine dar nu te transpui si la un adolescentlaughing

| anemona18ida a răspuns:

Nu terbuie sa ii dai multa importanta acestui profesor daca el nu stie sa fie buna ca si profesor, mai ales de religie care ar trebui sa fie bine informat

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagist nu-i baihee hee dacă vrea Domnul-le deschide mintea și o să înțeleagăhee hee dacă nu, nu e pentru eihee hee o să fie altceva, când le-o veni timpulhee hee

| Necrophagist a răspuns:

Of miradoniz, cand el poate deschide atatea drumuri cu ajutorul tau care nu te pui in locul subiectului

| ileanaadrianastan a răspuns:

S-ar cuveni sa existe o separatie intre religie si stat. Asa ar fi firesc. Dar nu prea se poate. Un profesor autentic de religie ar trebui sa le spuna elevilor ca nici un text religios nu este opera divina. Daca HaShem, Creatorul Universului, Ar scrie o carte, aceasta ar fi perfect etica. Ori Biblia nu este perfect etica. Numai pasajele etice trebuie considerate de inspiratie divina. Biblia si Qur'anul trebuie abordate cu un ochi critic de istoric si corectate atunci cand este necesar. Si este deosebit de necesar.