| Crisis a întrebat:

Ieri am avut prima ora de religie din acest an scolar [sunt in clasa a 9a].
Nu pot spune ca am doar o singura intrebare. Dupa aceasta prima ora am mai multe, cam toate retorice.
Prima, de ce acest profesor de religie este atat de obsedat sau mai bine zis indoctrinat incat refuza intrebarile/parerile celor care nu au o parere prea buna despre religie in general/ despre religia ce o preda dansul? Suntem cam 30 in clasa, vreo 7 suntem agnostici si e si un ateu. Ceilalti 21 [21 pentru ca celalalt e evreu] sunt, stiti si voi, crestini fiindca asa e bine, habar n-au de nimic despre religia ce-o practica. De ce profesorul asta refuza sa asculte opiniile celorlalti?
De ce profesorul asta este extrem de dezinformat? A repetat de 3 ori "definitia" agnosticismului, incurcand-o cu cea a deismului [termeni foarte simpli care cred ca orice om ar trebui sa ii stie, mai ales daca preda religia unor copii].
De ce profesorul asta, la orice intrebare ai pune [da, am reusit sa-i pun o intrebare si ma mir ca nu m-a ignorat] iti raspunde acelasi lucru, si anume ceva de genul "Dumnezeu e atotputernic/stie tot"?
De ce profesorul asta ia "la misto" pe cei care refuza sa fie de acord cu Biblia/crestinismul?
De ce profesorul asta imi zice mie si celorlalti agnostici si ateului ca nu avem o gandire logica, si in acelasi timp el vorbeste de Dumnezeu [chestie foarte logica, da]?!
Cred ca cei cu ceva neuroni intre urechi s-au prins de ce vreau sa spun. Asa se intampla cu toti profesorii de religie [sau aproape toti, felicitari celor care invata de la alt fel de profesori]. De ce se doreste ignoranta asta totala? De ce se face religie in scoli, atat timp cat in programa scolara se afla lectii doar despre crestinism? De ce nu se preda despre religiile lumii [ceva foarte interesant] in loc de vesnicele vorbe despre iad, diavol si pacate? Ei vor sa-l iubim pe Dumnezeu ca sa nu fim la diavol, nu ca e bine sa-l iubim pe Dumnezeu [cam asa se intelege pe limba lor].
De ce se doreste prostirea si indoctrinarea inca din scoala/liceu?!

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Eu i-am zis profesorului meu ca sunt ateu si mi-a pus 4 in catalog. Nu mi se pare corect ca aceasta religie sa judece toate celelalte religii, de parca ar fi incorecte. Fiecare are dreptul sa-si aleaga religia. Ca sa nu mai zic ca biserica favorizeaza barbatii, ca e asa un lucru sfant sa stai de bunavoie in desert si sa mananci rahat la propriu si ca sa nu mai zic ca se autointituleaza drept o cale dreapta, pe care trebuie sa o urmam. Sunt o groaza de lucruri cu care nu sunt de acord. Poate reusesti sa faci ca un fost coleg de al meu, era protestant si a primit permisiunea sa nu faca ora de religie. Eu as pune aceasta materie ca optional, dar, parerile raman impartite.

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dude,la voi e mai bine, noi avem un popă care nu mai zic că mă detestă ( are și motive dar nu le mai zic aici că mă omoară toți creștinii, cine vrea să afle mă întreabă în privat).
Oricum ce să le ceri, slujba lor e să îndoctrineze copiii și o fac ca la carte...

| FucktheSystem a răspuns:

Wforweirdo păcat eh la cât de tâmpită e faza chair nu vrea să o fac publică, dacă e poți să mi-o pui și când devii senior, o să rămână de actualitate.
Shodow100 parcă mă văd pe mine profă de religie doar că aș avea tricou cu Dimmu Borgir și le-aș arăta poze cu tipi nu cu tipe laughing

| FucktheSystem a răspuns:

@miradoniz, pardon?!

| FucktheSystem a răspuns:

@Necrophagist sincer mă simt inferioară că nu înțeleg deloc ce vrea de la mine, ori sunt proastă și nu știu eu să citesc ori vorbim limbi complet diferite.
Adică ok am înțeles partea cu rugatul dar restul e un mare gol în gândirea mea.

| FucktheSystem a răspuns:

@Necrophagist, posibil, o să încerc să mă uit mai adânc după ce înțeleg ce vrea să-mi zică și ce vrea de la mine. Cum am zis posibil să fiu eu proastă dar nu pricep aboslut nimic.

| MMihai a răspuns:

Toți popii sunt niște nemernici!
Când citești și studiezi biblia Creștină: ori te faci ateu, ori îți pui întrebarea cum ar trebui să fie o filozofie religioasă adevărată, dar sigur renunți la creștinism.

Apache
| Apache a răspuns:

,,De ce se doreste prostirea si indoctrinarea inca din scoala/liceu?,,
te-ai gandit ca un prost speriat e mai usor de controlat decat un destept curajos?
In generala aveam o profa exact cum este profesorul tau ...as vrea sa dau timpul in urma si sa imi bag ceva in ea si in filosofia ei!
. daca e sa nu suport ceva, e sa imi bage cineva ceva pe gat cu forta...*daca te gandesti la altceva.ai o minte bolnava *

| Paulla a răspuns:

Am şi eu o profă indoctrinată peste cap, doar că la noi lumea e mai credulă, suntem 33 în clasa, 2 atei, un agnostic iar restul 28 sunt creştini. 28 pentru că una e protestantă iar alta tocmai s-a transferat la noi şi nu a dat pe la şcoală de loc, deci nu ştiu.
Profa când nu mai are argumente(după ce schimbăm mai mult de şase cuvinte), spune că suntem orbiti de Satan sau ceva de genul ăsta.
Indoctrinarea e mai uşor de realizat cu cât persoanele sunt mai tinere, mai naive. Deci e normal să se bage religia în şcoli şi licee.
La ora de religie, e o discrimnare totală. Cel puţin pe mine mă da afară de două ori pe oră. I-am spus că Harry Potter e o carte mai credibilă decât biblia, iar ea a spuc ca e lucrarea satanei. Ce să-i ceri?
Am de gând să renunţ la ora ei stupidă de religie, stăteam doar de dragul mediei.

| miradoniz a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt slabi.Credința că știu adevărul le servește de baston.Cu ajutorul Domnului, o să se mai miște câte ceva în curând.Tu ia aminte la tot ce face.Trăiește-ți indignarea din plin, dar nu o lăsa sa te stăpânească, ci încearcă sa o înțelegi.De la orice om putem învăța ceva; dar cel mai mult de la cei care ne calca pe nervi.Mai devreme sau mai târziu ne regăsim în defectele lor.Din păcate.

| miradoniz a răspuns:

@FucktheSystem roagă-te,te rog,draga mea,ca să mai schimbăm câte ceva.Tu suferi direct,rugăciunile tale sunt mai sincere decât ale mele.Voi toți,rugați-vă la Tatăl,pentru ei,nici sa nu îi urâți, nici să nu îi judecați prea aspru, dar amintiți-va ce a spus Domnul"Oare securea este ea măreață față de cel ce o ridică sau ferăstrăul se înaltă împotriva celui ce-l mânuiește? Ca și cum varga ar da avânt celui care o ridică și toiagul ar însufleți bratul care îl duce!"

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagist?@FucktheSystem scuze,"m-a luat flama"hee hee e o frază din Isaia.""securea" care se mărețeste "față de cel ce o ridică"-se referă la oamenii bisericii care uită că Biserica e darul Lui către om-și au impresia ca e al lor."ferăstrăul" care "se înalță împotriva celui ce-l mânuiește"sunt acei farisei care distrug lucrarea Domnului. Următoarea frază"ca și cum varga ar da avânt celui care o ridică și toiagul ar însufleți bratul care îl duce" atrage atenția acestora ca Domnul veghează...altfel,biserica ar fi distrusă,pentru ca Biserica NU are ființă, sau viață înafara "brațului"care o duce.
Domnul ne-a păstrat credința ca să ajungă până la tine, și m-a durut să vad ce primești din ea.

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee greu inteligibil,c'est ça?hee hee scuze, chiar nu am nici o pereche de blugi la îndemânahee hee dar, știi ce-poate e mai bine așa; nu e deloc sigur ca părerile mele sunt cele corecte.Am iubit(ce am citit) din scrierile ortodoxe, dar uneori mă întreb dacă nu cumva am înțeles eu greșit, atât de diferit este de ce înțeleg unii și alții-cel puțin pe net!

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagist nu-i baihee hee dacă vrea Domnul-le deschide mintea și o să înțeleagăhee hee dacă nu, nu e pentru eihee hee o să fie altceva, când le-o veni timpulhee hee

| Wehrmacht a răspuns:

La noi e cica profesor un berleuz de nici 22 de ani cu creasta in cap si camasa pe jumatate scoasa din pantaloni. Poti sa faci tot ce vrei cu el la ora unii fac...se iau la bataie altii IL iau la bataie...Ne arata poze cu gagici pe telefon. Tare prfu' da' numai prof de religie nu e alalaughing

| AndreiGabi a răspuns:

Crisis,ora de ora, la religie ma ''cert"(contrazic) cu profa.Eu personal, de cate ori am o nelamurire ii spun, intreb.Ridici frumos mana,"Domnu profesor,nu va suparati dar eu nu inteleg ceva:de ce?".O sa trebuiasca sa raspunda si daca foloseste celebra fraza cu "Dumnezeu e atotputernic/stie tot" explica-i,scuzandute ca Dumnezeu cel atotstiutor nu iti poate raspunde la intrebare.
"Scuzati-ma, Dumnezeu atotstiutorul nu imi raspunde din cauza aceasta va intreb pe dv."Foloseste un accent ironic, putin indraznet.Probabil nu o sa iti raspunda dar o sa te trateze cu mai mult respect.Mi-as fi dorit sa il am ca profesorhee hee.

| MoonLight a răspuns:

Astazi i-am zis profesoarei mele ca sunt atee. A zis ca o sa mai discutam,dar nu are ce sa imi bage in cap. Poate profesorul tau nu gaseste nici el raspunsuri la intrebarile retorice pe care nici religia nici stiinta nu le-a demonstrat. La orice intrebare pe care i-ai pune unui prof de religie totul se invarte in jurul unui punct "ca asa a vrut dumnezeu". Imi bag picioarele in ce vrea Dumnezeu. Iar in ceea ce face profesorul tau, merita o sanctionare. E o societate libera, daca altii nu cred intr-o religie nu trebuie sa ii oblige sau sa ii ia la misto pentru asta.

| Necrophagist a răspuns:

Religiile alea ma indoiesc ca sunt prea valabile la varsta astalaughing
Enfin facultatile de teologie sunt proaste in general.Eu pe vremea aia ii vorbeam despre droguri cu perspective de Huxley,Poe, Heisenberg la care el schimba subiectul cu cea mai ciudata raceala la violurile din discoteci sau la lingurita din altar
Nu toti crestinii sunt crestini, cuvantul depinde de cum stagneaza iubirea si intelectul.
Nu va explica pentru ca e greu de inteles ca mai aveti mult de trait si reflectat pana sa descoperiti ceva transcendent.Eu am realizat asta devreme dar nu m-am impacat si nu ma impac cu ideea existentei lui sau a mea
Eh crestinismul are o ontologie superba, e misto ca parte filozofica, ca sistem etic.Religiile lumii le prinzi putin in semestrul 2.Eu nu prindeam nimic ca se arunca cu covrigi si nici mai tarziu nu am prins invatand pentru permisul de conducerelaughing
Da,partea cu iubirea de frica iadului e jalnica cum ar spune Einstein dar oricum teologic cu creier nu e aprobata.
Prostirea si indoctrinarea,doh, ma bucur ca am avut inca o medie buna si discutii relaxante or ma rog covrigi si bere, mai tarziu catalogul care dupa parerea mea e o abjectie conteaza la ceva( era c si v)

| Necrophagist a răspuns:

@fuckthesystem: tu si miradoniz sunteti la nivele ceva mai diferite de profunzime

| Necrophagist a răspuns:

@Fuckthesystem: Nu stie sa isi puna blugii ca sa zic asa dar daca te uiti mai adanc poate fi un model de cultura si spiritualitate cum rar intalnesti.

| Necrophagist a răspuns:

Wow frate voi va numarati dupa religie, noi eram omogeni or prea prosti sa o facem.Toti 33 de la filologie au vrut la ASE.Oh da si cand ii venea la unu sa fumeze ii venea la toata clasa si cum aveam un singur geam stateam la coada pana sa ne urcam pe banci sa ajungem la el si sa iesim afara unul cate unul mai gras sau mai slab

| Necrophagist a răspuns:

@Fuckthesystem: Nu ma pot abtine:
Bolunda dormitata la eoni in ispimiroiu napalmit esti adicatalea matale ca farsigtata fara caşcaruditi da intrisec rezonant peste paimutosul semetiei

| Necrophagist a răspuns:

@miradoniz: nu e greu inteligibil pentru mine dar nu te transpui si la un adolescentlaughing

| Necrophagist a răspuns:

Of miradoniz, cand el poate deschide atatea drumuri cu ajutorul tau care nu te pui in locul subiectului

| WhiteWolf7 a răspuns:

Nu, nu toti sunt la fel.De exemplu la mine e una, o doamna mai batrana asa, care ne asculta, ne da si curs la prostiile care le scoatem pe gura mereu si facem misto de altii impreuna cu dansa, e o profa chiar tare, dar in acelasi timp are un anumit talent ca n momentu in care incepe sa-ti predea, formuleaza in asa fel incat esti sau nu atent, juma de lectie o inveti in clasa. oricum, revenind la intrebarile tale, dupa parerea mea ala nu se poate nu-mi profesor de religie, sper sa vi se schimbe, daca as avea ore cu unu ca el nu m-as duce la niciuna. Mihai, corectie, toti popii ai edevenit niste nemernici, bunicamiu a fost popa, a murit cand aveam eu 10 ani, dar era super om, astia din zilele noastre fac ce fac pentru ca nu au ce face acasa sau as considera ei ca ajung in rai, de asemenea cred foarte prost.

| alessia5158 a răspuns:

In clasa a IX-a, in programa de religie ai "morala crestina" ( unde discutati despre constiinta morala,libertate si optiune),ai "arta crestina"( iconografie,muzica bisericeasca si valoarea lor artistica si spirituala ), ai "crestinismul si problemele tineretului"(minuni si false minuni, fenomene normale si paranormale, libertatea religioasa vs. agresivitatea sectara), ai "spiritualitate si misiune"(solidaritate intre semeni, filantropie, ecologie crestina ) si inca alte doua subiecte(dogmatica si ortodoxia in cultura nationala )

In clasele mai mari vei face si istoria religiilor despre care spui! Eu consider ca asemenea subiecte de prelegere si discutii la ora de religie iti imbogatesc cultura generala in aceiasi masura in care o fac, spre exemplu, stiintele naturii. Dupa tematica, aceste ore nu par sa fie indoctrinare sau impingere catre ignoranta ( asa cum spui )--- reprosuri si acuze pot fi aduse, eventual, profesorului pe care-l ai la aceste ore(de astia sunt destui chiar si la alte discipline! )

| wforweirdo a răspuns:

Aşa era şi profesorul meu. Efectiv nu mai ştia ce să imi răspundă şi zicea "ajunge, hai să vorbim despre..." nu ştiu ce.
@FuckTheSystem Sunt chiar curioasă să aflu de ce te detestă, dar sunt junioră şi nu pot trimite mesaje. Oh well. laughing

| Reminisce a răspuns:

Religia este o materie facultativă, deci poți să depui cerere oricând(de preferat la începutul semestrului) și nu o să ai nici un stres. E posibil să-ți ceară să rămâi în școală în timpul orei lui, însă orice e mai bine decât situația ta/voastră actuală.
Sper că te-am ajutat.

| ankahra4m a răspuns:

In anii de liceu, am avut o profesoara de religie.foarte.cum sa spun, foarte "speciala". In afara faptului ca nu imi asculta deloc ideile, si se lua de mine pe simplul fapt ca port crucea egipteana la gat, ne spunea ca femeile nu trebuie sa foloseasca parfumuri, nici macar deodorante, pentru ca trebuie sa ramanem naturale si curate in fata lui dumnezeu. Nici macar nu ne asculta ideile, nici nu baga de seama faptul ca noi ne doream niste raspunsuri la intrebari, plus ne dadea note mici pe nedrept...doar doar sa bage frica lui dumnezeu in noi. La 2 ani, ne-a pasarit clasa si s-a retras la manastire...motivele? Ascunse sunt caile lui dumnezeu laughing)

| ileanaadrianastan a răspuns:

S-ar cuveni sa existe o separatie intre religie si stat. Asa ar fi firesc. Dar nu prea se poate. Un profesor autentic de religie ar trebui sa le spuna elevilor ca nici un text religios nu este opera divina. Daca HaShem, Creatorul Universului, Ar scrie o carte, aceasta ar fi perfect etica. Ori Biblia nu este perfect etica. Numai pasajele etice trebuie considerate de inspiratie divina. Biblia si Qur'anul trebuie abordate cu un ochi critic de istoric si corectate atunci cand este necesar. Si este deosebit de necesar.