| Alexandru250201 a întrebat:

Chestia asta cu fermecele, descantat si blesetemat e adevarata? De unde provin si de ce?
Vreau raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Asta e tehnica ocultă.De fapt nimic nu e paranormal, ci totul e tehnică despre cum să faci să... Adică știință.La fel cum iluzionismul este o tehnică de amuzament, așa și blestemele, farmecele și descântecele sunt tot tehnici, dar aceste tehnici dau roade dacă și numai dacă persoana asupra căreia se fac aceste atacuri spirituale, acceptă aceste descântece/farmece, etc.Acest accept al celui atacat de astea este inconștient, și depinde de cât de „tare de înger" e acea persoană.De asta cei ce știu face asta real, au nevoie de un obiect, poză, haină, orice aparține persoanei ce urmează a fi atacată, asta pentru că în acele obiecte există urme energetice ale victimei.De regulă cei ce stăpânesc real aceste tehnici toți au și simțul telepatiei dezvoltat, astfel încât reușesc să stabilească o conexiune pe baza urmelor energetice cu persoana ce va fi atacată, iar dacă observă că persoana le este inferioară spiritual, atunci atacul va avea 100% succes
Aceste practici se folosesc de regulă fie pentru răzbunare, fie pentru răspuns la atacurile persoanei ce a greșit fața de cel ce vrea să-l blesteme, farmece, etc.
Blestemul, este un răspuns de răzbunare al unei persoane asupra alteia.
Farmecul, aici contactul trebuie să fie direct cu persoana atacată(dă 100% rezultate), și cel mai ușor se face prin hipnoză pasivă.
Dacă persoana ce face farmecul are simțul telepatie dezvoltat, e suficient să aibă o poză cu persoana ce urmează s-o atace, și tehnica ce fermecare se va face prin manipularea subconștientului persoanei atacate.
Descântul este de fapt o tehnică folosită pentru a vindeca energetic o boală fizică sau o anomalie fizică a unei persoane.
Nu-i înțeleg pe credincioși de ce folosesc Satana ca fiind ceva malefic pe când Satana e de fapt unificarea a trei cuvinte din sanscrită cuvinte ce înseamnă naștere-viață-moarte, adică definesc ființele vi, inclusiv omul.

5 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Si Satana are putere pe care o manifesta prin diferiti oameni ai sai ca sa ne duca la pierzare. "Chestia asta cu fermecele, descantat si blesetemat" merge doar la cine crede in ele caci asupra lor are putere Satan. Insa cine nu crede in ele ci se-ncrede cu tarie in D-zeu nu va fi afectat de diavol, fiindca nici in Eden diavolul n-avea putere asupra omului pana n-a pacatuit, ei, si acum, diavolul n-are stapanire asupra celor ce-L urmeaza pe Hristos.

| LOVW a răspuns:

Da, este adevărat și Dumnezeu condamnă aceasta. Înainte de intrarea copiilor lui Israel în ţara promisă, în Canaan, Dumnezeu le-a spus astfel:
După ce vei întra în ţara pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău, să nu te înveţi să faci după urâciunile neamurilor acelora. Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău. Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău nu-ţi îngăduie lucrul acesta. (Deuteronom 18:9-14)
Ghicitorii, vrăjitori, etc. spun că îți oferă servicii care în ochii lui Dumnezeu sunt urâciuni. Bucuria trimisă de vrăjitor clientului este mânia lui Dumnezeu peste el, adică o viață grea și dezastruoasă. Ele provin de la diavol, căci prin lucrările lui vrăjitoria are efect. Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinători la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua. (Apocalipsa 21:8)
Dacă ai mers la ghicitori, pocăieşte-te azi, mergi la biserică şi mărturiseşte-ţi păcatele şi să nu le mai repeţi nici odată în viaţă. Dacă cumva tu singur practici aceste urâciuni, cum o face doamna Maria, pocăieşte-te. Dumnezeu este îndurător şi plin de milă ca să te ierte şi să te curăţească de orice nelegiuire. Vino la Dumnezeu din toată inima.

| Holiday a răspuns:

Sunt doar niste lucruri care profita de credulitatea si ignoranta unora. In momentul in care convingi pe cineva ca prin anumite ritualuri, cuvinte, etc ii poti influenta viata, deja ala pune pe seama tampeniilor astea orice i se intampla si face conexiuni, bineinteles false si neintemeiate, intre acele lucruri si ce i se intampla. Si astfel poti profita intr-un fel sau altul de el. Acelasi lucru este si in cazul credintei in spiridusi de astia gen Dumnezeu, in momentul in care incepi sa crezi povestile cu ei ajungi sclavul celor care le promoveaza. De aceea si exista aceasta raca intre organizatiile care promoveaza spiridusii si cei cu vraji, farmece, etc, fiecare incearca sa-si atraga adepti pe care sa-i exploateze. Si astia, sau macar unii dintre ei, apeleaza la trucurile celorlalti pentru a prosti credulii.
Una peste alta sunt doar povesti, dar care, in momentul in care ajungi sa le crezi te pot influenta psihic, evident negativ.
E ca bau-baul de sub pat cu care unii parinti isi ameninta copiii.

| RAY a răspuns:

Oferta nationala,vrei sa devi gratar pe veci, isi place sa stai la caldurica fara grija frigului, uite ce trebuie sa faci sa crezi in basme de astea si sa mergi la vrajitoare care isi vor oferi viitorul live plus blesteme si farmece impotriva farmecelor poate vei primi si autograf cu salam ca doar de acelasi neam sunt, astea sunt povesti inventate de om, dar daca tu esti convins de astea tot vei crede degeaba isi spunem noi ca nu e de adevarat, din contra vei crede mai mult

| 6684464 a răspuns:

Ai auzit de placebo?
Ceea ce crede un om cu adevarat se intampla cu o probabilitate incredibil de mare(dovedit experimental) in mod inexplicabil.