| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Eu sunt in general o persoana foarte credincioasa care crede in adevaratul Dumnezeu, nu cel reprezentat de Biblie.Recent,am inceput sa studiez Biblia mai bine si am ajuns la concluzia ca aceasta este o "arma" de manipulare creata de oameni pentru ca toti oamenii sa aiba acelasi punct de vedere. Spun aceasta avand in vedere ca Biblia incepe cu creearea lumii si la sfarsit creeaza omul.Aici am observat oarecum o discriminare intre sexe.In Biblie se precizeaza ca femeia a fost creata din barbat pentru a fii "ajutorul" acestuia.Pentru cei care au citit Biblia pana acolo sau mai departe cred ca si-au dat seama si ei de acest lucru.Si multe alte idei pe care oamenii "open-minded" nu le pot accepta.Eu sunt de parere ca oamenii au creeat aceasta carte incercand sa formeze "idealul" unui om in functie de interesele lor.Sunt constienta ca Dumnezeu exista dar nu pot accepta ideile care letransmite Biblia. Oamenii care nu au apucat sa studieze mai amanuntit aceasta carte si a se gandi la "scopul" ei, au adoptat un comportament care sa respecte "regulile acesteia".Mai precizez si ca aceasta, dupa parerea mea nu respecta legile stiintei demonstrate si logice.Aceasta este doar parerea mea, nuinsinuez sa ma credeti sau sa va schimbati opinia, ci doar sa va spuneti parerea.

31 răspunsuri:
| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Mare adevar spui, ca si Rabinii sunt tot oameni, sau nu ti-a trecut prin cap ca Biblia a fost "inspirata" pentru religia mozaica si anume pe atunci cand nu exista nici crestinism si nici evanghelisti. dar existau Rabini care au scris acele texte, bineinteles sub supravegherea Duhului Sfant care si el a ajutat la nasterea religiei mozaice, si nu a religiei crestine
Iar religia crestina a schimbat in mod mincinos intelesul textului pe care "l-a Inspirat" Dumnezeu sub indrumarea Duhului Sfant...
Asa ca voi crestinii NU urmati nici litera si nici spiritul acelei scripturi, ci urmati doar o sarlatanie pusa la cale de popii care vor sa traiasca bine in carca voastra!
In concluzie voi crestinii sunteti manati ca niste oi pe o cale rea care duce exact la abator, si nu in Rai!