| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Eu sunt in general o persoana foarte credincioasa care crede in adevaratul Dumnezeu, nu cel reprezentat de Biblie.Recent,am inceput sa studiez Biblia mai bine si am ajuns la concluzia ca aceasta este o "arma" de manipulare creata de oameni pentru ca toti oamenii sa aiba acelasi punct de vedere. Spun aceasta avand in vedere ca Biblia incepe cu creearea lumii si la sfarsit creeaza omul.Aici am observat oarecum o discriminare intre sexe.In Biblie se precizeaza ca femeia a fost creata din barbat pentru a fii "ajutorul" acestuia.Pentru cei care au citit Biblia pana acolo sau mai departe cred ca si-au dat seama si ei de acest lucru.Si multe alte idei pe care oamenii "open-minded" nu le pot accepta.Eu sunt de parere ca oamenii au creeat aceasta carte incercand sa formeze "idealul" unui om in functie de interesele lor.Sunt constienta ca Dumnezeu exista dar nu pot accepta ideile care letransmite Biblia. Oamenii care nu au apucat sa studieze mai amanuntit aceasta carte si a se gandi la "scopul" ei, au adoptat un comportament care sa respecte "regulile acesteia".Mai precizez si ca aceasta, dupa parerea mea nu respecta legile stiintei demonstrate si logice.Aceasta este doar parerea mea, nuinsinuez sa ma credeti sau sa va schimbati opinia, ci doar sa va spuneti parerea.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În ceea ce priveşte Biblia, sunt de acord cu tine. Observaţiile tale sunt foarte bune.

| Zenicide a răspuns:

Daca nu crezi in biblie de ce il mai numesti Dumnezeu?happy Te contrazici.

| Dandanache a răspuns (pentru Zenicide):

Nici Voltaire nu credea in Biblie, si tot Dumnezeu ii spunea.

| Zenicide a răspuns (pentru Dandanache):

Serios? happy Se pare ca unii citesc degeaba.

| doctorandus a răspuns:

'este o "arma" de manipulare creata de oameni pentru ca toti oamenii sa aiba acelasi punct de vedere.' Lol. De-aia se inteleg atat de bine Martorii lui Iehova cu ortodocsii si catolicii cu adventistii si baptistii.

| anonimg a răspuns:

Slava lui Dumnezeu ca mantuirea este individuala si nu in grup!
Fiecare om de pe pamant care doreste sa fie mantuit, trebuie sa aiba o relatie personala cu Dumnezeu dar si cu Domnul Isus, prin... Duhul Sfant.
Ar putea Dumnezeu sa spuna: "Veniti la Mine, dar va las pe voi sa gasiti singuri calea"?
Dumnezeu Se descopera omului in mod personal prin 3 lucruri:
-Cuvantul inspirat (adica Biblia)
-revelatie (adica Domnul Isus)
-natura (natura inconjuratoare, care cuprinde atat lucrurile de pe pamant cat si cerul cu tot ce este in el).
Te intreb dar: prin care din aceste lucruri ti S-a descoperit Dumnezeu? Este evident ca nu poti sa accepti unul din cele 3 puncte de mai sus si in acelasi timp sa le negi pe celelalte doua; deoarece sunt strans legate intre ele, tot asa cum este si Sfanta Treime. Duhul Sfant il conduce pe om la cruce (adica la Domnul Isus); iar crucea il conduce pe om mai departe -la dragostea lui Dumnezeu Tatal (vezi Ioan.3:16) si versetul: "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)

Este adevarat ca Martorii lui Iehova au modificat Biblia si ca papalitatea a modificat cele 10 porunci; dar stim ca daca omul este sincer si se roaga lui Dumnezeu ca sa cunoasca adevarul, acel om va ajunge sa cunoasca adevarul.
Este adevarat si faptul ca papalitatea a folosit Biblia ca sa manipuleze oamenii; dar manipularea este de la diavolul. Dumnezeu nu a lasat Scripturile ca sa ii manipuleze pe oameni; in cer nu vor exista oameni care au fost manipulati. El nu va lasa pe credinciosii Lui sa fie manipulati. Mai degraba acestia s-au lasat sa fie arsi pe rugurile papalitatii decat sa fie manipulati.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Eu cred in Dumnezeu in totalitate deoarece mi s-a descoperit prin revelatie si natura dar din Biblie nu cred doar unele parti, in afar de partile alea, cred aproape totul.In general, asta nu s-a inteles din ce am scris.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Apostolul Petru spune asa:
"In ele (adica in epistolele lui Pavel) sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor." (2Petru.3:16)
Deci Petru spune despre faptul ca in epistolele lui Pavel -dar si in alte carti ale Bibliei- sunt unele lucruri grele de inteles. Dar nu consider normal ca din cauza acestor pasaje grele sa ne indoim de divinitatea intregii Biblii. Biblia se explica singura. Un copil nu poate manca si nu poate gandi ca un adult. Dumnezeu doreste ca in privinta intelegerii Sfintelor Scripturi sa ajungem la statura de om mare. Dar lucrul acesta nu se poate face peste noapte, si nici El nu cere lucrul acesta. Un copil se hraneste mai intai cu lapte, si mai tarziu cu bucate tari. Deci daca inca nu putem manca hrana tare, asta nu inseamna ca trebuie sa ignoram... laptele.
"Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a caror judecata s-a deprins, prin intrebuintare, sa deosebeasca binele si raul." (Evrei.5:14) Sunt oameni care au murit fara sa guste vreodata nici laptele si hrana tare a Sfintelor Scripturi. Sa nu fim numarati printre acestia. Totodata este o greseala ca sa punem interpretarea noastra proprie in dreptul acelor pasaje grele. (Nu vorbesc aici ca sa acceptam interpretarea altora ca unii care am fi orbi si ar trebui sa ne calauzeasca altcineva; ci vorbesc de faptul ca sa lasam Biblia sa se interpreteze singura.) Biblia se explica singura. Si fara rugaciune sincera de a cunoaste adevarul, omul nu poate intelege Biblia, si nici inima lui nu poate fi schimbata prin ea, si nici nu poate fi condus la Dumnezeu.

Daca vrei sa cunosti Biblia, poti incepe citind de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea "Patriarhi şi profeţi". (Sau o poti comanda de aici: http://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti )

| Delmoniko a răspuns (pentru anonimg):

Aha, deci esti adventist. Oare nu pe voi va considera crestinii (aia adevarati) eretici? Voi sunteti aia care copiaza. Scot aia in State o piesa buna, hop si Salam, o copiaza si o pune pe ritmuri de manele. Cum poti spune ca tu cunosti Biblia? Esti minoritar de prima clasa. Mai ai tupeul sa vii aici sa ne convertesti?

| milan9 a răspuns:

Credinta respecta "legile stiintei demonstrate si logice". Nu exista nici o contradictie intre un fapt stiintific demonstrat si vreun adevar vehiculat vreodata de credinta crestina...

| Exilee a răspuns:

FIe ca vrei sau nu, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si da ea a fost scrisa de oameni, dar NU ORICE FEL DE OAMENI, ci SUB INDRUMAREA DUHULUI SFANT.

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Mare adevar spui, ca si Rabinii sunt tot oameni, sau nu ti-a trecut prin cap ca Biblia a fost "inspirata" pentru religia mozaica si anume pe atunci cand nu exista nici crestinism si nici evanghelisti. dar existau Rabini care au scris acele texte, bineinteles sub supravegherea Duhului Sfant care si el a ajutat la nasterea religiei mozaice, si nu a religiei crestine
Iar religia crestina a schimbat in mod mincinos intelesul textului pe care "l-a Inspirat" Dumnezeu sub indrumarea Duhului Sfant...
Asa ca voi crestinii NU urmati nici litera si nici spiritul acelei scripturi, ci urmati doar o sarlatanie pusa la cale de popii care vor sa traiasca bine in carca voastra!
In concluzie voi crestinii sunteti manati ca niste oi pe o cale rea care duce exact la abator, si nu in Rai!

| Kalla a răspuns:

Nu e asa.Stii bine ca femeia si barbatul nu sunt la fel.Nici unul nu este superior altuia dar nu sunt nici la fel.Asa este.Dar lumea este frumoasa exact pentru ca este diferita.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Eu tot sunt de acord că fiecare trebuie să-şi formeze părerile proprii.
Dar pot să te întreb ceva: Dacă Biblia nu este o carte ce provine de la Dumnezeu, cum îl pot oamenii cunoaşte, care este calea prin care n-i se revelează?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-as ucide cu pietre femeie.Desigur te voi ignora.

| Fluffy2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este doar punctul meu de vedere, nimeni nu te obliga sa crezi, sa citesti sau sa accepti asta. Daca ai o alta parere, foarte bine, fiecare suntem unici si avem dreptul sa credem ceea ce ne convine big grin.

| YesViRginia a răspuns (pentru Fluffy2):

A fost o gluma la care am ras doar eu.Cu toate astea. Iubeste-ti barbatul.El e capul familie si sa ti minte asta.Sa nu mai crezi niciodata ca sexele sunt egale. Poate doar in filme porno.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce? am o parere intr-adevar, dar daca mi-o spun trebuie sa intelegi ca vorbeste un om nu bese o capra.iar tu ai pareri preconcepute, care vrei sa ne fie litera de lege.imi pare cu regret da nu sa poate.studiezi biblia? dupa cum pui problema, esti la inceput.mai ai de lucru pana voi putea sa-ti spun parerea mea.

| Scarbo a răspuns:

Biblia mi-a intarit conceptia ca nu exista Dzeu, ironic nu?

| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

Eu cred in existenta unei forte pe care o numesc Dumnezeu si nu stiu daca ma pot considera intr-o oarecare masura o persoana agnostica.

| Delmoniko a răspuns:

Deci nu te deranjeaza biblia ci discriminarea intre sexe. Aha. Clar. Si care e adevaratul Dzeu, ma rog? Cand crestinii afirma ca nu-l poti cunoaste pe Dzeu decat prin biblie si Biserica oare stiu ei ceva, nu? Tu prin ce metode l-ai "cunoscut"? Transcedental, metafizic, prin proiectie astrala?
Nu cred ca e nimic mai enervant ca un crestin...aaa... ba da, unul care afirma ca el crede in "Dumnezeul adevarat".

| sempreinvolo30 a răspuns:

Biblia nu este o carte de stiinta dar vorbeste si despre stiinta.
Isaia 40:22 Dumnezeu sta desuora cercului pamantului
Cand au fost scrise aceste cuvinte "inteleptii stiintei" considerau ca pamantul este plat.Asadar de ce ar trebui biblia sa sustina stiinta cand acestia au mai mult teorii.
Nu stiu ce Dumnezeu ai tu dar dumnezeul
Bibliei este un dumnezeu intelept, iubitor, si drept.Romani11:33/1ioan4:8/deuteronomul32:4
Continua sa citesti biblia deoarece ti-ai facut o impresie complet deplasata si eronata despre Dumnezwul bibliei si creatorul tau

Răspuns utilizator avertizat
| NoisyDream a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Biblia e cea mai mare arma de manipulare in masa folosita cu succes din antichitate pana in ziua de azi si va mai dura mult pana sa isi dea seama masele happy Si atunci va fi tarziu. Sfideaza total lucruri demonstrate stintific. Deci da ai dreptate in ce sustii. Biblia e unealta bisericii iar biserica profita de credinta oamenilor si are scopuri financiare. Cea mai buna afacere!

| Fluffy2 a răspuns (pentru NoisyDream):

Vad ca mai exista si oameni care sa gandeasca dincolo de principiile si teoriile Bisericii big grin.

| Wulf a răspuns:

Da, este adevărat, sunt în aceeași situație ca tine.
Dar, dă-o-ncolo de carte, e scrisă de oameni.
Credem în Dumnezeu cu adevărat și nu mai intrăm în amănunte, m-i se pare o metodă optimă.

| Fluffy2 a răspuns (pentru Wulf):

Exacr,ma intereseaza sa stiu parerea cati mai multor oameni deoarece din acesta rezulta si gradul de cultura si "naivitatea" acestora.

| Wulf a răspuns (pentru Fluffy2):

Evident, biblia este interpretabilă, 100 de oameni citesc biblia si înțelege fiecare altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Wulf):

Da,corect.Ce ma intriga este ca mie si celorlalti copii ni se preda la scoala religi tinandu-se cont numai de Biblie.Parerea mea este ca acest lucru nu este tocmai corect deoarece îi impiedica pe ceilalti sa mai gandeasca firesc si stiintific si cred toate lucrurile scrise in Biblie.Nu cred ca prea multi copii de 12 ani stau sa analizeze acest lucru si cred tot ce se zice.Ei bine, la asta m-am referit in mare parte cand am precizat "manipulare"...

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Acolo era legea veche, in Vechiul Testament sunt numai intamplari(nu sunt multe pilde), Noul Testament este legea noua in care Iisus ne invata sa fim apropiati, egali si Iisus a dovedit asta spaland pana si picioarele ucenicilor Sai. Iisus ne-a invatat ce este cu adevarat sa fi om si a schimbat legea. Legea cea noua trebuie respectata in ziua de astazi, cea veche este doar pentru intamplari.Dar bineinteles ca si in Vehiul Testament sunt pilde si egalitati(Psalmii etc.)si sunt lucruri din Vechiul Testament care pot fi folosit si in ziua de azi.