| anonimul12 a întrebat:

Cer ajutorul persoanelor care si-au deschis cel de-al treilea ochi. Am un prieten care a reusit sa si-l deschida si mi-a explicat avantajele si asta stiti si voi. Ei bine, el se indeparteaza de crestinism si vrea sa isi vanda sufletul.
Dar eu m-am decis s-o iau pe calea cealalta. Am citit multe despre al treilea ochi(chiar si Iisus spune ca e bine sa il ai deschis si mentionez sunt crestin ortodox) cum ar fi deschiderea chakrelor sau sa meditez cu un cristal de cuart sau sa imi imaginez ca imi deschid ochiul sau fel de fel de exercitii. Am citit si comentarii cum ca trebuie sa existe o anumita ordine. Am citit si faptul ca trebuie sa cer ajutorul arhanghelilor pentru protectie si deschiderea chakrelor. Am citit multe, dar nu am priceput aproape nimic despre cum l-as putea deschide. Cei drept, am incercat. Prima oara cand am simtit furnicaturile m-am panicat, dupa a devenit ceva obisnuit si am observat ca dupa o perioada de timp mi se "termina" energia. Spre exemplu acum cateva zile dupa ce-am meditat vreo ora(era in jurul orei 11 a.m. cand am terminat si m-am trezit pe la 9 a.m.) m-a luat un somn de nu stiam ce-i cu mine. Sau noaptea trecuta cand meditam am vazut un cerc purpuriu de lumina care se invartea si dupa putin timp a disparut.
Va rog TPU, ajutati-ma si explicati-mi cum sa-mi deschid ochiul ca un expert. Ce pasi trebuie sa urmez, cum sa-i urmez si cum sa-mi deschid ochiul rapid si bine!
Va multumesc anticipat.

21 răspunsuri:
| Crishulinaaa a răspuns:

Si cum vede prietenul tau cu al treilea ochi? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Unii oameni chiar... nu isi folosesc mai mult de cativa neuroni.

| doctorandus a răspuns:

Blom, Jan Dirk (16 august 2010). A Dictionary of Hallucinations. New York, Dordrecht, Heidelberg, London: Springer Science+Business Media, LLC. p. 99. doi:10. 1007/978-1-4419-1223-7. ISBN 978-1-4419-1222-0. Accesat la 11 ianuarie 2012. „Clairvoyance

Also known as lucidity, telesthesia, and cryptestesia. Clairvoyance is French for seeing clearly. The term is used in the parapsychological literature to denote a * visual or * compound hallucination attributable to a metaphysical source. It is therefore interpreted as * telepathic, * veridical or at least * coincidental hallucination.

Reference
Guily, R.E. (1991) Harper's encyclopedia of mystical and paranormal experience. New York, NY: Castle Books."

| Crishulinaaa a răspuns (pentru the2k):

rolling on the floor)))))))

| Raynn a răspuns:

Esti serios sau doar faci pe prostul?

| spookydrums a răspuns:

Din cate stiu, Al Treilea Ochi nu se deschide in 2 zile...Gandeste-te ca sunt oameni care isi dedica viata medidatiilor si abia ajung acolo unde isi propun. Ceea ce simti poate fi doar o autosugestie, sau accesezi niste forte acolo si nu esti pregatit. Si apropo de ordine, din cate stiu, trebuie sa incepi de la prima chakra si ultima e Al Treilea Ochi. Zic si eu din ce imi aduc aminte. Dar imi vine greu sa cred ca o persoana obisnuita poate avea acces asa usor la un asa nivel spiritual, nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Me29 a răspuns:

Daca esti cresti nu crezi in al treilea ochi si chakre. Astea sunt ale diavolului.

| MetalForever a răspuns:

Bravo.Ortodox care o ia pe o cale buna.Inca un cre(s)tin dus cu capu(scuze pleonasmu,oricum iesea acelasi lucru)...
Conform credintei tale,vei ajunge in iad pentru asta,ori, orice crestin se teme de acel lucru(care nu exista, de fel).
Nu iti exprim teoriile mele despre Dumnezeu, nu am chef si nu pot prea bine in scris.
Ori, tu nu esti crestin.
Tu crezi ca ACEL Isus se referea la meditatii si rituri care acum 500 de ani erau considerate pagane si sataniste?
No, my friend.Nu era vorba de ritualuri,ci de gandire.
Stii omule cum e? e vorba de vointa pe care o ai,in viata in general,sunt chestii demonstrate psihologic(si logic), dar nu am chef sa ma exprim acum.
Mult succes, oricum, nu te critic!
Eu iti spun ca sa ''te trezesc'', desi nu imi pasa.

| tinerelul a răspuns:

Mai dar poate nu ai observat pana acum. Tie ti se deschide al treilea ochi in special cand mergi regulat la toaleta si faci ca BUDA. Dar ai grija ca se deschide de cateva ori, curge un pic si apoi trebuie sa l stergi. Al treilea ochi se mai deschide suflandu ti ceva la ureche si la nas. Atunci nu trebuie sters dar trebuie sa deschizi geamul.

| tinerelul a răspuns (pentru MetalForever):

De ce te iei degaba de baiat? chiar nu ti e asa un pic rusine? I auzi la tine. Ce daca el are doi ochi caprui si unul maro ai ceva impotriva? Vrea sa l deschida si pe al treilea. Dar intrebarea care se pune este cum va vedea in 3d sau cu fond maro? U TE MAI LUA DE AL TREILEA OCHI AL OAMENILOR!

| MetalForever a răspuns (pentru tinerelul):

?
Eu am spus din perspectiva intrebarii lui.El spune ca e crestin ortodox.Gaura de la fund probabil e roz, conform raspunsului tau.Nu face ironie, nu se gandeste la un ochi adevarat, ci la unul cum ar veni ''din minte''.Nu stiu la ce se foloseste.
Nu ma iau ''de baiat''.Mi-am exprimat punctul de vedere.

| tinerelul a răspuns (pentru MetalForever):

Poate vrea de acum el sa lucreze cu buda. laughing)))) Iti dai seama e si sincer. cica a stat 1 ora sa l deschida. HAHAHA. Ma intreb apoi cat i o fi luat sa l inchida la loc? sa l ia somnul?

| MetalForever a răspuns (pentru tinerelul):

Daca asta e ceea ce crezi tu...las-o balta.
Probabil omul cauta un om care sa-l ajute, mai bine nu ai fi raspunsbig grin>big grin

| Horga_Dumitru_1987 a răspuns:

Frate multa meditatie si yoga succes sa-ti deschizi al treilea ochi si in primul rand rabdare, sper sa fii ales

| CranK71 a răspuns:

Vrei sa vezi spirite? uite-te la un film porno inainte de culcare. sa vezi acolo spirite bunehee hee

| Sabina_Ise_1980 a răspuns:

As vrea sa vorbesc cu tine pe tema asta!

| Nik_Nik_1971 a răspuns (pentru spookydrums):

Eu am reusit după trei încercări, trei nopți la rând am făcut meditația și am reușit. Nu stiu daca am făcut bine sau rau dar va spun ca totul este adevarat si daca vrei sa reușești repede secretul este ca trebuie sa crezi.Sa crezi cu toată ființa ta.

| Nik_Nik_1971 a răspuns (pentru Sabina_Ise_1980):

As dori daca se poate sa vorbești si cu mine pe tema asta

| Lulupana1234 a răspuns (pentru tinerelul):

Mai,când îl deschizi e normal sa simti pace, bucurie, iubire de sine nu sa te indepartezi de religia în care esti și sa o ei pe linie moartă.Al treilea ochi nu e vizibil nu are nicio culoare e doar pe plan spiritual, în corpul astral sau spiritual, in corpul nevazut