| imale a întrebat:

Salutare. Exista mai multi dumnezei conform Bibliei?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată ce citim în 1 Corinteni 8:5, 6: "Căci, chiar dacă ar exista cei ce sunt numiţi „dumnezei", fie în cer, fie pe pământ, aşa cum şi există mulţi „dumnezei" şi mulţi „domni", pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el."

Biblia arată că există un singur Dumnezeu adevărat, dar falşi există mulţi.

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Da exista; dar acestia sunt falsi.
" ...Idolilor de aur, de argint, de arama, de piatra si de lemn, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa umble." (Apocalipsa.9:20)
Tot ce ne place mai presus decat Dumnezeu este un idol -un dumnezeu fals: fie calculator, fie imbracaminte, fie bani, fie parinti, fie prietenul/prietena, fie muzica, etc.
Credem sau nu, Dumnezeu nu va binecuvanta nici lucru si nici relatie care este pusa mai presus de dragostea fata de El.

| EmaS a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu revelat prin trei persoane: Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul, Dumnezeu-Duhul Sfant.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Bai, stabiliţi odata, ori e unu ori sunt trei.

| WhatheWow a răspuns:

Conform Bibliei, fiecare are Dumnezeul lui. Câți creștini, atâția Dumnezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.Dumnezeul lui israel, cel viu si adevarat.si al crestinilor.si cei ai neamurilor,care sant idoli{vaca,sarpele,copacul,raul,piatra, banii, actori, artisti, vedete etc.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ce mai tu esti evreu? In Dumnezeul strabunilor tai daci de ce nu crezi si la-i luat cu imprumut pe al evreilor.

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Cica Ema a primit mesj de la God si a zis ca-mi trasneste caprele direct in coarne daca mai amintesc de Dumnezeul dacilor, probabil concurenta din ceruri.winking

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Să îndrăznească să se lege de caprele tale că-L răstignim! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu ai auzit de trei in unul?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Tu ce ai cu Dumnezeul meu?!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Eu? Chiar nimic dar când vine vorba de caprele lui Hombre, nici Dumnezeu nu se atinge de ele; alea-s capre sacre! laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Tu de unde stii, ti-a spus el ca le-a botezat?!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Nu, nu le-a botezat dar le are de la un hindus și știi că la ăia animalele sunt sacre. laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Aha! Si-a cumparat tot de acolo pasune si fanete bogate?!

| Felys a răspuns:

Cica nu,dar are denumiri diferite,ca medicamentele,fiecare tara numeste altfel medicamentul desi are aceeasi substanta activa, asa si cu d-zeul asta, toti sustin ca e unul si acelasi dar il cheama in toate felurile, daca iti place poti sa ii pui si tu un nume, nu se supara

| Disharmony a răspuns (pentru EmaS):

Eu am auzit doar de Nescafé 3 în 1. Consum zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca mai hombrelica? asa ne-a fo prezentat si noua nea placut sa credem fiindca apostolii erau credibili deoarece nu obligau.doar aduceau la cunostinta si spuneau; fiindca am vazut, am crezut.mai fericiti cei ce nu au vazut dar au crezut.de aia eu sant fericit.fiindca cred fara sa vad.si imi place sa cred.ba chiar recomand si altora.sa creada.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Nu nu nu este doar unu

| danay72 a răspuns:

Da,1Corinteni8:5,6; 2Corinteni4:4; Ioan17:3

| bogdan1004 a răspuns:

Nu,Dumnezeu e intrait in persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant(Sf.Treime)