| Dropia a întrebat:

Daca Dumnezeu este unic, de ce exista mai multi Dumnezei?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu exista mai multi Dumnezei, exista mai multi oameni si fiecare din noi percepem ceea ce numin Dumnezeu diferit.Ideile, cultura, mentalitatea, tot prin ce trecem noi viata asta ne face sa ne indreptam sau nu spre Dumnezeul ce il invatam la scoala, cel ce a facut pamantul si omul si totul.Atat doar ca pe parcurs fiecare din noi isi pune diverse intrebari despre existenta Lui, se indeparteaza de El sau se apropie de El.Cine se indeparteaza incepe sa creda cu tarie in Dumnezeul lui, isi creeaza vezi bine idoli, aici ma refer la sectele binecunoscute de toti dar toate puse una langa alta practic acelasi Dumnezeu il venereaza.Fiecare parerea mea ar trebui sa creda in ceva, in ceva ce simte, adica nu mergi la biserica ca e pasti sau craciun, mergi ca asa simti, si daca simti, iti gasesti liniste atunci da crezi in El, la fel spun si cei ce nu merg la acea biserica ci altundeva, la fel spun si cei ce nu cred in El ci in altceva. Exista un singur Dumnezeu cel invatat de mici, dar omul e lasat sa aleaga in ce directie sa mearga.Parere personala.

41 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pana sa apara religiile "moderne" fiecare comunitate avea zeii lui, evolutia omului in organizarea teritoriala si administrativa a schimbat zeii cu Dumnezeu. Cunoastem impactul social dea lungul timpului prin impunerea acestori religii. O chestiune generala in toate credintele mai vechi sau noi este aceea ca ca aceste entitati omul lea plasat in afara terestrului putin cunoscut acelor epoci. In prezent tehnologia de care dispunem ne pune in fata unor cunostinte mult mai avansate dincolo de terestru. Tehnologia va avansa mult in viitor si la fel si cunostintele extraterestre si tind sa cred ca de acolo va veni si raspunsul originii si creatiei noastre. Totusi se merita o intrebare; pana cand se va crede in acest Dumnezeu?

| Vizitiul a răspuns:

Eu cred in Dumnezeul meu, restul cred in ce doresc.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista mai multi dumnezei exista mai multe religii care cred in Dumnezeul unic. Dumnezeu e doar unul singur, e singurul Creator si in final Acelasi pentru toti.

| cristi202 a răspuns:

Cine ti-a zis ca exista mai multi Dumnezei? E doar unul singur. Pe toti ceilalti ni imaginam noi. Pot exista 6 miliarde de Dumnezei, pentru ca fiecare om isi poate imagina un Dumnezeu, sau poate sa faca un Dumnezeu din vreun lucru sau din vreo persoana, dar adevaratul Dumnezeu este si va ramine Unic, tocmai prin acest fapt ca exista, si nu oricum,, indiferent de ceea ce am crede noi.

| Arthur a răspuns:

Tu unde îi vezi pe ăia mulţi că eu nu văd decât Unul singur. Sunt curios spune-mi câţiva.

| Parintele a răspuns:

Pentru ca nu exista nici unulhee hee)

| danut a răspuns:

Intrebarea nu explica ce vrei sa stii (este incompleta). Te refer la faptul ca Dumnezeul crestinilor este alcatuit din trei fiinte sau ca in lume exista pe langa Dumnezeu si inca multe alte zeitati?

regis
| regis a răspuns:

Motivul este exact acelasi ca si in cazul mamei: mama e numai una, dar totusi exista mai multe mame.

| Gizăz a răspuns:

Pentru că sunt mai multe ideologii(religii) care explică în felul lor existenţa aceleiaşi entităţi.
Ăsta e motivul zecilor de războaie cauzate de religie, pentru că omul în general e atât de imbecil încât să nu înţeleagă o propoziţie atât de simplă. Aş putea intra în detalii cu privire la concepţia umană asupra acestor aspecte dar sincer mi-e lene pentru 1 dimineaţa.

| andre999 a răspuns:

Exista mai multe religi dar un singur Dumnezeu. Religiile care se inchina la zei e alceva, aceia sunt primitivi Dumnezeu este unul singur nu mai multi.

| karellen a răspuns:

Gandeste-te ca in fiecare limba cuvantul "nimic" este denumit altfel. inlocuieste limba cu religie si vei gasi raspunsul la intrebarea ta

Răspuns utilizator avertizat
| moodyblues a răspuns:

Teoretic, dumnezeu este vibratie, este un fel de energie buna, este entitatea ce iti lumineaza ratiunea. ei bine oamenii au numit-o in diferite feluri, i-au conturat traditii, au pus legi complexe si au format diferite culturi pe baza lui.in concluzie nu exista mai multi dumnezei ci ma multe moduri de a-i simti prezenta.

| Aicilef a răspuns:

Pai.este doar un Dumnezeu. cel adevarat sh unic sh autentic.

| Munchkin a răspuns:

Nu există mai mulţi dumnezei, doar mai multe religii şi concepţii.

| Baiaaanca a răspuns:

Care mai e Dumnezeu? Eu numai unul stiu.

| anna01 a răspuns:

Parca epoca politeismului s-a dus, in voga este monoteismul.

| cornel a răspuns:

Da?:O

cati sunt?straight face

| greenish a răspuns:

Da serios laughing Unde sunt ceilalti Dumnezei daca tot zici ca sunt mai multi?

| Petronela a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu

| Lol_1641 a răspuns:

Uitativa in jurul vostru si dati-mi un modiv a crede in "Dumnezeu"! happy

Răspuns utilizator avertizat
| alexH a răspuns:

Pentru a te tampi. Pe tine, pe mine, pe toti. Asta m-am intrebat si eu de multe ori.
Istoria nu poate fi schimbata. Mihai Viteazul a murit pe Campia Turzii, cu o sulita in spate. Daca eu vin si-ti spun: "Stii, de fapt a fost intr-un bar, s-a dat la femeia cuiva, si nebunu' a tras in el cu pistolul". Mi-ai spune sa ma internez.
Asa si in religie. Ortodoxia spune "X", catolicii spun "Y", budistii spun "Z" etc.
Exemplu: Ortodoxia spune ca Iisus a fost rastignit pe o cruce. Dar, de undeva din departare, se aude si vocea martorilor lui Iehova care spun: "Iisus a fost ratignit pe un par". Sa fim seriosi.
Parerea mea.winking

| myhay144 a răspuns:

Pai nu exista mai multi, uni oameni din alte culturi poate cred asa dar Dumnezeu este unic!

| Dropia explică:

@Arthur, daca tu vezi numai unul fa o poza sa il vad si eu.

| Dropia explică:

@Kronstadt, cum dracu nu exista, nu citesti ca uni ii vad?
@restul, de ce va cred islamisti "necredinciosi", pentru ca cred in acelasi Dumnezeu ca voi? Aia sunt in stare sa ucida pentru credinta lor asa cum au facut si crestini in istoria lor. Ca sa ajunga Dumnezeu asa de cunoscut pe planeta asta a trebuit sa omoare foarte multi Dumnezei. Crestini se cred credinciosi cu drepturi mai mari in fata altor credinciosi. Sa stiti ca chiar si atei care nu au nici o credinta, tot cred in ceva, chiar si daca este persoana lor, in ceva cred. Asta inseamna ca nu sunt "credinciosi"?

| CaramelX a răspuns:

Basmele bibliei spun ca este un singur dumnezeu dar intreit in persoana! Dumenezeu tatal, Dumnezeu fiul(Iisus) si Dumnezeu Sfantul Duh! Asta este raspunsul religios la aceasta intrebare!

| autoboy a răspuns:

Pai daca exista mai multi, atunci nu e unic!

| HappyUserUnknown a răspuns:

Cred ca prin "mai multi Dumnezei" se refera la celelalte religii (islamism, budism, etc). Dumnezeu e unic prin faptul ca desi e perceput prin mai multe feluri, indiferent ca esti crestin, budist, musulman, tot crezi intr-o putere superioara, asta e un lucru ce il avem in comun, lucru care il face pe Dumnezeu unic. Asa cred eu happy