| anonim_4396 a întrebat:

Si ortodocsii au fanaticio lor?

Am auzit ceva de oastea Domnului

5 răspunsuri:
| Michael11 a răspuns:

Preotul Iosif Trifa (1888-1938) a fost intemeietorul Oastei Domnului. A fost un om credincios. Nu a fost fanatic religios. A fost caterisit de biserica ortodoxa in anul 1935. In prezent membrii Oastei Domnului se aduna in cladirile bisericii ortodoxe. Ei sunt oameni credinciosi. Nu sunt fanatici. Un fanatic este un om însuflețit de o rîvnă exagerată, capabil de acțiuni temerare pentru o convingere, de obicei religioasă, și intolerant pînă la violență față de adversari. Cei de la Oastea Domnului nu sunt violenti. Dimpotriva, ei au fost cei persecutati. Multi dintre ei au murit in inchisorile comuniste pentru credinta lor.

| Dandinelle a răspuns:

Am auzit de copii lui Dumnezeu. citat de pe site-ul bibleinfo.com "Dumnezeu ne dă ocazia să fim copiii Săi."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aș zice că nu e potrivit să jignim un grup de persoane.

Am primit recent un playlist de la ei, și îmi place că îmi transmite gânduri de pace: https://www.youtube.com/watch?v=PYkYMLd5Rjo&list=UUq_Br2Q0DXkZbZkxRacYxBA

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine le jigneste omule

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Încercam doar să previn. Scuze.