| Sergiu2k12 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre Oastea Domnului?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Oastea Domnului nu este o secta! Face parte din Biserică şi respectă învăţăturile Bisericii.

Se defineşte ca fiind un grup ce respectă întocmai cerinţele vieţii morale, avand un mod de viaţă mai rigorist, caută să respecte deplin cerinţele Bisericii. Se feresc radical de ORICE viciu, de petreceri şi băutură. Sunt exclusivişti când vine vorba de abateri.

17 răspunsuri:
| 220V a răspuns:

Oastea domnului va fi nimicita de ateii deschisi la minte, mai putin, dar mai inteligenti.

| ioana1988 a răspuns:

Oameni de nota 10.
Un milion de atei nu valoreaza cat un simplu ostas.Parere personala.
Fiecare crede ce vrea.

| ania a răspuns:

A apărut în 1921 ca o încercare de reformare a Bisericii Ortodoxe, am citit istoria lor scrisă de ucenicul (Traian Dorz)fondatorului ei( Iosif Trifa). Avem prieteni de familie ce aparțin acestei grupări, îi consider oameni foarte credincioși. Părere foarte bună.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt crestini practicanti mai vioi decat altii, adica mult mai activi in lupta cu pacatul

| sublime89 a răspuns:

"Oastea". Cuvantul asta arata ca religia a fost inventata de niste oameni fara prea mare imaginatie. Ei se gandeau ca d-zeu are oaste asa cum si pe pamant erau osti si se purtau razboaie. Si credeau ca d-zeu sta pe un scaun cu un sceptru in mana sus in cer si comanda ostile ca un imparat. Erau chiar mai limitati decat copiii de acum.

| Lizzu a răspuns:

Oastea domnului se risipeste.Nu a fost niciodata prea unita, sau daca a fost, a fost doar datorita orbirii ei.

| Dan_Fenesan_1969 a răspuns (pentru Lizzu):

Permite-mi sa cred ca afirmatia ta este mai mult decat exagerata. Cunosc un doctor in viata care a salvat multe sute de vieti, a facut mult bine si numai bine, nu a furat, nu a luat spaga, nu a inselat, nu a mintit.E aproape ca un sfant, si culmea, nu e de-al vostru! Mare minune, nu? Pardon, numai Domnul vostru face minuni.

| ErrorFound a răspuns:

Niste distrusi mental...

| Miauti a răspuns:

Minciuni! sant game-ri care joaca CS acolo sus si asteapta cu nerabdare sa vina aici jos.

Răspuns utilizator avertizat
| NnDWtf a răspuns:

O parere proasta, domnul tau nu exista amice, roaga-te la Mos Craciun, el exista.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Oastea Domnului nu este o secta!
Face parte din Biserică şi respectă învăţăturile Bisericii.

Se defineşte ca fiind un grup ce respectă întocmai cerinţele vieţii morale, avand un mod de viaţă mai rigorist, caută să respecte deplin cerinţele Bisericii.

Se feresc radical de ORICE viciu, de petreceri şi băutură. Sunt exclusivişti când vine vorba de abateri.

| milan9 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Oastea Domnului nu este o secta! Face parte din Biserică şi respectă învăţăturile Bisericii.

Se defineşte ca fiind un grup ce respectă întocmai cerinţele vieţii morale, avand un mod de viaţă mai rigorist, caută să respecte deplin cerinţele Bisericii. Se feresc radical de ORICE viciu, de petreceri şi băutură. Sunt exclusivişti când vine vorba de abateri.

| dany248y a răspuns:

Oastea Domnului este o mișcarea din cadrul Bisericii Ortodoxe Române, care a luat ființă în anul 1923, la inițiativa Preotului Iosif Trifa.
După definiția pe care i-a dat-o Părintele Iosif Trifa, Oastea Domnului este „Aflarea și vestirea lui Iisus Hristos cel răstignit".
După 1948 mișcarea a fost trecută de regimul comunist în ilegalitate, iar în 1990 „Oastea Domnului" a fost reabilitată de Statul Român și de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe.

Medalia Oastei Domnului
În zilele noastre, Oastea Domnului are sediul administrativ la Sibiu, unde dispune de Editură, Librărie și tipografie proprie. Aici se tipărește, cu binecuvîntarea Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, săptămînalul „Iisus Biruitorul" având ca supliment revista pentru tineri „Timotheos".
Oastea Domnului este condusă de un Sfat Frățesc Operativ din care fac parte aproximativ 30 de membri, reprezentanți ai zonelor.
Oastea Domnului este prezentă aproape pe tot teritoriul României dar și dincolo de granițele ei. Activitatea Oastei Domnului are ca bază așa numitul „voluntariat al laicilor", chiar dacă din mișcare fac parte și numeroși clerici.
Întâlnirile membrilor Oastei Domnului au loc în biserici, case parohiale sau particulare, după Slujbele Bisericii. Programul acestor întîlniri frățești, cuprinde: rugăciuni, cântări, poezii religioase, cuvinte de învățătură și de mărturisire duhovnicească, cateheze și activități pentru copii și tineri. De asemeni, zonal sau regional, Oastea Domnului dezvoltă o bogată activitate socială în penitenciare, așezăminte sociale și umanitare.
Pr. Ioan Bria, reputat profesor și teolog ortodox, cunoscând și apreciind activitatea Oastei Domnului, a ilustrat plastic adunările Oastei Domnului cu conceptul: „Liturghia de după Liturghie".
"Oastea Domnului este un copil al Bisericii. S-a născut și trăiește sub aripa Bisericii. Oastea Domnului nu e ceva mai mult decât Ortodoxia, ci e o familie restrânsă, o comuniune de frățietate evanghelică cu gândul precis de a trăi mai intens învățăturile Bibliei și ale Bisericii.
Ne trudim doar să ieșim din comunul vieții, să creștem în Domnul, pentru mântuirea sufletelor noastre. Oastea Domnului nu are nici o pretenție dogmatică sau canonică. N-avem nimic de adăugat canoanelor. Oastea nici nu a vrut și nici nu vrea să facă reguli peste sau în contra Bisericii. Dar Oastea Domnului vrea să trăiască, cu toata ființa, regulile existente ale Bisericii..." - fragment din Moțiunea din 12 septembrie 1937 (cu valoare de testament și hotărîre în legătură cu poziția și rolul Oastei Domnului în Biserica Ortodoxă).

| Dan_Fenesan_1969 a răspuns (pentru dany248y):

Am citit si eu ce este Oastea Domnului... Si tot o secta exagerata este.

| Sonya20xD a răspuns:

Cred ca ``oastea domnului`` sunt ingerii deoarece in Biblie se spune despre ei ca sunt armata lui D-zeu.

| Dan_Fenesan_1969 a răspuns:

Oastea Domnului este o secta si exista prea multe argumente pentru aceasta afirmatie care nu pot fi combatute cu adevarat. In realitate nu au absolut nici o treaba cu biserica ortodoxa. Oricand, oriunde va pot demonstra tot ceea ce spun si scriu.