| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferențe există între oastea Domnului și ortodoxie?

53 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Uni mai fanatici alti mai liberali

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Ma enerveaza la culme ca sunt invataturi importante dar se pierd ca oamenii se concentreaza pe detalii nesemnificatieve gen cum il cheama pe Dumnezeu,cum arata,cu ce se ocupa, frate conteaza asta, exista o putere care ne face pe toti sa traim si sa experimentam o viata care poate fi frumoasa sau urata in functie de cum ne-o facem, nu conteaza decat ce faci si ce gandesti si ce spui la urma urmei, la sfarsitul vietii sa fii multumit.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu te minti ca sa dai sens existentei tale, pentru copii bonavi unde e dumnezeu? Daca ala e indiferent de ce naiba sa crezi? Dovezi ca exista nu exista, creștini baga vrajeala cu dar ai dovezi ca nu exista? Ei au dovezi ca zeus nu exista?

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de ce sunt copii bolnavi, dar cred ca are legatura cu pacatele parintilor, bunicilor, etc.Am vazut ca se transmit energiile din generatie in generatie.Am instincte care imi spun sa omor un om sau sa il hranesc,sa il ajut,astea sunt sentimentele celor din urma mea, eu daca sunt produsul celor din urma mea, vreau sa fiu mai bun decat ei ca stiu ca ei au gresit ca asa e firea umana, alege de multe ori calea gresita, daca nu vezi, nu am cum sa-ti demonstrez.Deci ce iti spun eu acum ori alegi sa crezi ori sa nu, nu te oblig.
Nu ai cum sa dovedesti, ori crezi ori nu crezi, nu prea e cale de mijloc.
Nu e spiridus, e o forta, ori crezi in ea ori nu.Eu cred pentru ca am vazut multe in astia 24 de ani pe care i-am trait.
Forta asta e reala,nu stiu ce te-ar convinge sa crezi ca exista aceasta forta,probabil niste ritualuri masonice,dar sunt impotriva sectelor de orice fel,nu impotriva,pur si simplu vreau sa imi traiesc viata linistit,ei fac ce fac,eu fac ce fac,nu vreau ma intersectez cu ei,nici mie nu-mi plac fanaticii,daca vrei sa afli niste adevaruri trebuie sa studiezi textele biblice si sa vorbesti cu niste calugari,oricat de mult ti-ar displacea,sunt invataturi pe care nu le intelegi,nici eu nu le inteleg,pentru ca nu sunt pentru omul de rand,dar sunt reale.
In biblie sunt multe parabole dar si mult adevar, e greu sa distingi adevarul de minciuna,
Sa rezum tot, e o nebunie, o lupta continua pentru a intelege ce se petrece, e normal ca nu intelegem si alegem sa nu credem in nimic, crede-ma am trecut prin toate starile posibile si am ajuns la concluzia ca ceva tot exista si dupa viata asta.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și "fanaticii" care sunt?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray...dar ce spui de manifestările demonice în oameni? De ce aceste manifestari încetează la auzul Numelui Lui Hristos?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoane scrhinofrenice care prin auto sugestie fac asta, ii spune popa demonule iesi din ea, iar respectiva chiar crede ca e posedata mai ales daca si crede in asta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sectancti in principiu si oastea aia, faza e ca unele grupării se despart de ortodoxie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vorbesc de pomohachi care ti a facut o secta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cam multe pacate au avut parintii tai de ai ajuns cu asemenea convingeri elucubrante,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ca ai dat cu bata in balta. Astea sunt niste demonstratii pregatite pentru a prosti multimea bigota. De ce demonii nu ies din mine, desi aud si pronunt de multe ori numele lui Hristos?laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Esti tu in masura sa zici asta?
Dumnezeu sa te aibe in paza ca nu stii ce a facut Hristos pentru noi toti si nu stii cat am suferit noi romanii.Dar jigneste-ma, jigneste-mi credinta, ca deja m-am obisnuit, e la moda sa-ti bagi ceva in tot ce ne face umani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, sunt in stare. Nu-mi bag nimic in nimeni, doar ti-am dat o replica la ce ai spus. Cine ma face uman? Biserica, cea mai bogata si mai mare "firma" de afaceri din tara? Tu stii cat costa masa unui episcop si ciracii lui in timpul postului pe zi? In jur de 200 de lei, bani luati de la bigotii saraci si de la prostime, care traiesc o saptamana cu acesti bani. Si vii tu sa ma incredintezi ca cei care propaga credinta sunt umani?

| StrongHeart a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai spus despre parintii mei ca au avut multe pacate si ca am convingeri absurde.Nu cred ca e frumos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar tu ai citit ce ai scris in general de parinti? Sau mai binezis de pacatele parintilor?
Cat prriveste persoana ta este asa cum esti: un bigot si lipsit de cultura.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Știu că este real, nu e simplă autosugestie. Există demoni, există Duhul Sfânt...și în Numele Lui Hristos este Putere. Într-o zi o să te întâlnești cu adevărul ăsta, sper doar să nu fie prea târziu.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Or fi și demonstrații pregătite, nu neg...dar nici tu nu nega ce este autentic.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Dar jigneste-ma, jigneste-mi credinta, ca deja m-am obisnuit, e la moda sa-ti bagi ceva in tot ce ne face umani."

De ce crezi ca ar fi uman sa te lasi prostit de povesti cu spiridusi?! Credinta e doar un instrument de manipulare.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

E vorba de invataturi, ce intelegi din ele

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Adica am vazut niste chestii de am ajuns la concluziile astea, nu m-am apucat din senin sa cred in spiridusi cum crezi tu.
Asculta la baietii astia
https://www.youtube.com/watch?v=TU_MD6MTY_M&ab_channel=Cedry2k
Ce parere ai?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Biblia nu e o carte educativa. E una de marketing.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa spunem ca e.Ce rezolvam?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Aia fac muzica, nu aduc argumente. Important pentru ei e ca au fani de la care fac si ei un banut. De povestile astea nu beneficiaza doar preotii si liderii religiosi, ci foarte multi, de la cei care produc diverse obiecte de cult, la cei care vand muzica sau carti de profil, si pana la cersetorii care stau in fata bisericilor.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Ce rezolvam?"

Pai nu e evident ce? O tratam ca atare.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Hei uite cum facem, eu cred in Dumnezeu, tu crezi in atom, ok?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Wtf?! Cum "sa crezi" in atom?!

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Dar in ce credem atunci?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vb serios? Tu stii nu crezi, ii vezi le auzi vb cu ei

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Fac si ei un banut? Cum au inceput sa cante despre Dumnezeu, n-au mai castigat nimic si toata lumea i-a urat.M-am saturat de lumea asta falsa.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Sunt constient ca sunt preoti si lideri religiosi care abuzeaza de putere.
O cam dai in fabule cu cersetorii care profita si beneficiaza de nu stiu ce *** beneficiaza ca nu cred ca stii cum e sa te rupa foamea si frigul si sa nu te ajute nimeni.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma lasi?! Chiar vrei sa cred in asemenea prostii, asa cum credeau prostii ca icoana Maicii Domnului din biserica manastirii Vladimiresti din jud. Galati plange. In schimb s-a dscoperit ca eau impinse cu o siringa de o maicuta, din cand in cand. Si acest lucru s-a intampat si cu alte icoane, folosindu-se reactiile unor substante chimice.
La fel cum este si cu vindecarea homosexualitatii. Se ia un bisexual care s-a spovedid preotului si care a primit o anumita suma de bani sau chiar fara bani, daca popa i-a spus ca relele i se intampla datorita "pacatului acesta mare" si dupa post si rugaciuni a declarat ca s-a vindecat, desi in sinea lui dorintele au ramas, dar nu a mai avut relatii homosexuale. Este usor pentru un bisexual sa se abtina de la latura sa homo. Bineinteles pana cand aceasta rabufneste. Dar o face infranarea dorintei, infranare e duce la frustrari, care se manifesta de multe ori si in comportament.

| Celcestietot a răspuns:

Aș zice că sunt niște evangelisti care au luptat pentru credința lor în perioada ciumei roșii, iar gruparea lor religioasă continuă până în zilele noastre... o sectă.

| Holiday a răspuns:

Secta asta e aripa (si) mai dementa a ortodoxiei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu pun o singura intrebare: Daca Dumnezeu este atotputernic, cum zice biblia, de ce sunt atatea religii, secte si biserici cu credinta diferita?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

De ce sunt atâtea? Pentru că oamenii au căutat să interpreteze Biblia după mințile lor, când această Carte a fost scrisă prin Duhul Sfânt și poate fi înțeleasă doar prin Duhul Sfânt.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce sunt atâtea? Pentru că oamenii au căutat să interpreteze Biblia după mințile lor."

Iudaismul nu e cea mai veche religie. Crestinismul nici atat. Daca mergem pe logica ta, ambele sunt interpretari ale altor povesti cu spiridusi. Si intr-un fel chiar asa e.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost scrisa de oameni, nu prin duhul sfant. Daca ar fi scrisa prin duhul sfant ar fi coerenta, nu s-ar contrazice.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ia uite la el! Asta da crestinism! Cine nu e cu voi sa piara sau sa plece! Asta da iubire de aproape, precum propaga religia.
Oameni adevarati? Inculti, bogoti si fara bun simt. Cand nu au argumente injura si lovesc.
Asta nu e tara nici a mamei tale, nici a tatalui tau care au facut un copil si nu au stiut sa-i dea educatie.
As putea si eu sa te injur, dar nu ma cobor pana la genunchiul broastei pana unde se ridica cultura ta.
Si cu asta am terminat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna. Oastea Domnului este o organizatie de crestini ortodocsi, nu o secta sau religie separata in niciun fel.

| Werrich a răspuns:

Oastea Domnului este o organizatie care a iesit de sub autoritatea Patriarhie, Oastea Domnului folosesc instrumente musicale, ceea ce BOR interzice cu desavarsire.
Oastea Domnului este raspandita mai mult in Transilvania, in Dobrogea nu am auzit de ei.
https://adevarul.ro/......index.html
https://www.impantokratoros.gr/oastea-domnului.ro.aspx

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Am înțeles, folosirea instrumentelor ar fi o diferență.

| StrongHeart a răspuns:

Oastea Domnului nu inseamna doar fiinte umane.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Fă-mă să înțeleg, te rog.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in crestinism si in islam se vorbeste de cetele ingerilor.
Exista ingerii lui Hristos si ingerii ce s-au impotrivit lui Hristos.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca in partea celor ce s-au opus lui Dumnezeu,exista pe langa oameni si alte fiinte,ingerii cazuti,nefilimii,demoni(sau jinni) si alte creaturi,banuiesc ca oastea Domnului nu e formata doar din oameni.
Si oamenii sunt mereu ghidati si ajutati de ingeri, asta daca vorbim de ce spun scripturile, nu am inventat eu lucrurile astea, nu exista doar Dumnezeu si oamenii, exista multe fiinte si spirite in lumea asta, bune si rele.Ca sa nu mai zic de uriasii ce l-au ajutat pe Noe.
Noi cunoastem poate 0. 0000000001% din creatia lui Dumnezeu.
Deci nu suntem singuri, chiar daca nu ii vedem.Suntem limitati de multe bariere mentale si spirituale ca sa vedem ce se intampla de fapt in lumea asta,dar eu cred in expresia tot raul spre bine,chiar daca acum suntem condusi de fiinte demonice,ingeri cazuti,in general partea raului, timpul va demonstra ca fortele binelui inving mereu.
Asta e parerea mea, nu spun sa crezi lucrurile astea sau sa nu, eu asta am inteles, ca daca exista lucrurile despre care s-au vorbit, inseamna ca nu suntem singuri in lumea asta.Si asta schimba total conceptia noastra despre lume si cum functioneaza lucrurile in Univers.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Știu că lumea nevăzută există...și îți mulțumesc pentru implicarea ta. happy
Dar întrebarea este despre altceva.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Acelas spiridus e in ambele basme

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a inteles intrebarea. Strongheart asta comenteaza fara sa stie despre ce vorbeste. Nici nu are idee ca exista o organizatie numita "Oastea Domnului" si tu te refereai la ea. Cine stie la ce se gandea el

| StrongHeart a răspuns:

Nu te gandi ca Dumnezeu ii are in paza doar pe ortodocși.
Dumnezeu are un plan si pentru ortodoxi si pentru musulmani si pentru hindusi, budisti, atei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oastea Domnului sunt sfinții lui Dumnezeu, iar ortodoxia...

| marinaru777 a răspuns:

Oastea Domnului este ortodoxa

| catalynx a răspuns:

Si una si alta sunt o reala amagire

| BecSpart a răspuns:

E o diferenta mare.
Oastea Domnului este armata lui Dumnezeu și ortodoxia este o religie