| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Stiti carti despre ocultism, magie si tot asa?

15 răspunsuri:
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

De ce ai vrea așa ceva?

| alin131 a răspuns:

Ai grija pe ce cale o iei.

Nu te indeparta de Iisus Hristos.

| HyperionMarcus a răspuns:

Aici ai un link unde gastesi cam toate cartiile de care ai nevoie http://www.ocult-ro.com/p/carti.html

| Mclaren12 a răspuns:

Degeaba practici ocultism daca ocultismul respectiv este corupt si tot mai indepartat de adevaratul ocultism antic. Eu totusi sunt curios despre ce crezi tu despre ocultism.

| Clockwork a răspuns (pentru alin131):

Il stii pe David? regele? Invoca la demoni de parca nu apuca ziua de maine. Nu a invocat demoni peste grad de rege, dar na... A invocat

| Clockwork a răspuns:

Carile de magie neagra se numesc grimoare, contin si informatii despre ocultism, vraji, demoni, zei antici etc. Sunt foarte rare acum. Am anumite cunostinte in domeniu. Facusem rost de cateva pagini de grimoar scrise in latina. Aduceau vorba despre Baal, Camio si Paimon. Unul din cele mai puternice grimoare si cu cea mai multa informatie este "Ars Goetia", "Cheia regelui Solomon" (tradus de S. Liddell MacGregor Mathers) si Catrile lui Moise. Daca vrei sa stii mai multe poti sa imi dai mesaj pe prv

| Clockwork a răspuns:

NU studia singura. E periculos si nu vrem sa deschizi mai multe porti decat sunt in Romania

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Iisus Hristos este doar un mit.

| alin131 a răspuns (pentru xerxes1):

Uite ce spune Iisus Hristos aici:

„Adevărat, adevărat zic vouă: Orice veţi cere de la Tatăl în Numele Meu, El vă va da" (loan 16, 23).

Cere de la Dumnezeu Tatal Cel din Ceruri ceva ce vrei tu (ceva pozitiv si bun) sa te ajute sa rezolvi sau sa iti scoata oameni in cale de care ai nevoie sa rezolvi ceva si sa rezolvi.

Toti avem probleme la care cautam rezolvare.

La noi toate sunt cu neputinta, dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Daca tu crezi ca este un mit Fiul lui Dumnezeu, atunci nu te va ajuta cu nimic, nu?

Dar daca ceri cu credinta si te ajuta dandu-ti si seama ca El te-a ajutat, vei vedea iubirea lui Dumnezeu pentru tine si a lui Iisus Hristos.

Nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.

Dumnezeu lucreaza prin multe moduri pe care noi nu le stim si nu le intelegem, iar unul din ele este prin oameni.

Nu ma crede pe mine, pentru ca eu sunt om, si Iisus a spus sa nu ne punem increderea in oameni, ci in Dumnezeu. Vorbeste cu Dumnezeu Tatal si cu Iisus Hristos si cere ajutorul.

Iisus Hristos te iubeste si vrea ca la trecerea de aici la cele vesnice sa ajungi in Rai.

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Tu citesti ce au scris niste anonimi in limba greaca prin anii 70 la 3000 de km distanta de locul unde se crede ca s-a nascut Iisus.
Adica niste baliverne.

| alin131 a răspuns (pentru xerxes1):

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, cuvant viu si lucrator.

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Rahat.
Vechiul Testament este furat de la evrei iar Noul l-a inventat Saul din Tars cu doi ucenici de-ai lui.
Saul cica ar fi avut niste vedenii.Brrr!
Pe vremea aceea nu existau psihiatri.
Iar zeul biblic a fost un criminal.

| drutzix a răspuns:

Aveam cateva - nu cred in chestii mistice dar am citit din curiozitate.

| suffarstar a răspuns:

Da.