| swordman a întrebat:

Credeti in magie, sau in ocultism? daca da, puteti argumenta de ce?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Contrar numelui meu, NU cred in magie sau ocultism big grin dar stai linistit, multi cred in asa ceva, chiar fara sa stie, caci CE a fost astrologia de exemplu, daca nu ocultism pur, inainte sa devina practic, o industrie de mase? laughing
E vreunul in stare sa afirme aici fara a fi penibil, ca el nu si-a citit niciodata horoscopul sau nu si-a studiat caracteristicile zodiei? big grin
Daca nu crezi in supranatural e ok, dar asta nu inseamna ca fenomene ori chiar oameni care se incadreaza la capitolul supranatural ori paranormal nu exista.
E simplu sa cazi in prostia unei largi majoritati a materialistilor de pe acest site si sa-l iei pe "nu exista" in brate...
Corect ar fi sa admiti existenta supranaturalului, fara insa a-ti face o "religie" din el.
In fond, nimeni nu a vazut vreodata o "gaura neagra", este o "constructie" pur teoretica iar stiinta cade cu privire la ce se intampla acolo, e o fundatura a universului, ceva ce trece de ratiune, la fel cum orice ateu va spune ca nu exista nimeni capabil de exemplu sa alerge sute de mile, fara pauza, si fara sa simta oboseala, si cu toate acestea, exista un nene capabil de astfel de performante supranaturale, iar stiinta nu a gasit o explicatie.
Stiinta a zis: "Muschii lui Dean K nu secreta acid lactic"...si atat. Apoi a fost marginalizat, din neputinta de a fi explicat. laughing
Cum naiba sa admita vreun "istet", ca un om alearga 500 de km la fel de "normal" cum ai merge tu de acasa, la magazin sa-ti iei tigari.
Cam asta e cu "magia", "supranaturalul", "paranormalul" etc... big grin

11 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu e religie sa cred, e stiinta. nu poti sa spui ca crezi in magie la fel cum nu poti sa spui ca crezi in mecanica fluidelor.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista absolut nimic care sa ma convinga ca magia exista.

| Radu284 a răspuns:

Da, cred (desi nu in toate formele ei). Am incercat, si am obtinut rezultate destul de bune, desi nimic verificabil stiintific.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Eu cred in magie. De ex in fiecare luna iau salariul dar sa fiu al naibi daca stiu cum dispar banii asa de repede din buzunare, ca prin magie.

| Miauti a răspuns:

"Ocultismul reprezintă ansamblul doctrinelor esoterice și al practicilor magice. Prin magie se înțelege manipularea forțelor supranaturale pentru a produce efectele dorite de către practicantul magiei."

Deci majoritate nu cred in oniromantie... Asta inseamna ca nu au visat niciodara.
Tot in ocultism intra si imaginatia... Asta inseamna ca nu v-ati imaginat niciodata ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie ocultismul imi suna a culturism imaginar, exact ca atunci cand ridici cantitati imense de prostie si vrei sa vezi rezultate aberante, sau sa faci patratele imaginatiei si sa te lauzi cu ea.
Magia, pff acolo e altceva...cand eram mic imi doream sa impachetez si eu laptele ca magicienii care muta laptele din uger in cutii vidate, sau mai awsome, il fac praf!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca crezi sau nu, cu ce te ajuta?

| digital7shady a răspuns:

Nu exista. straight face Si prin negarea magiei(supranaturalului) negi existenta lui Dumnezeu. Deci toti "crestinii" care au scris aici ca nu cred, felicitari! E totusi un pas spre ateism.winking

| deliqventa13 a răspuns:

Nu cred ca exista happy

| andreisirghi27as a răspuns:

Da,cred în puterea magiei! Dacă crezi în Dumnezeu, e clar ca există si partea negativă. Magia se practică cu ajutorul spiritelor rele.