| NuStiuCeNumeSaPunSoro a întrebat:

Sunt curios ce cred altii despre adventisti.

Va rog niste argumente solide, nu doar "spalati pe creier".

De preferat sa mentionati si religia voastra daca lasati un reply, sa stiu cu cine vorbesc.

68 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns:

Oameni faini, dar pun puţin cam mult accentul pe religia lor.
Nu sunt limitată de nicio religie.Cred în toate şi în niciuna, depinde ce dispoziţie am.

| Mircea08 a răspuns:

Religia adventista este clar mai aproape de invatatura lui Iisus in comparatie cu alte religii.
Ce este rau la ei e faptul ca spun ca sunt crestini si nu sunt. Dogma lor religioasa este formata din doua invataturi care se bat cap in cap, mozaica si crestina - amanunte dau pe privat, sau raspund aici, dar numai la intrebari punctuale.

| Octavian199 a răspuns (pentru RobertG101):

+1. Copiii ar trebui sa gandeasca singuri.

| 6684464 a răspuns:

Hm, spun ca sunteti spalati pe creier, huh? Interesant...hee hee
Ideea e ca adventistii duc unele lucruri "convenabile" lor la extrem, nu sunt foarte diferiti de ortodocsii cu icoanele si traditiile lor.
La un botez intrebau oamenii daca stiu invataturile de Elen White, iar daca nu stiau sau daca nu voiau sa recunoasca ca sunt bune nu puteau fi botezati...

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Se vede ca habar nu ai de legile si constitutia Romaniei.

| Teffan a răspuns:

Întotdeauna am fost de părere ca sectanții sunt cu mult mai periculoși decât ortodocșii sau catolicii.

Creștinismul "traditional" format din cele doua mari biserici, au valori mult mai sănătoase decât valorile sectantilor, adică Familly values, patriotism și tradiții.

Valori normale și sănătoase pentru ca sunt preluate direct din paganism odată cu crestinarea Europei și asimilarea acestuia.

Sectantii și-au dat seama de asta și au decis sa anihileze aceste valori, reintorcandu-se la Creștinismul timpuriu.
Adica o secta iudaica nihilista, adică ADEVĂRATUL creștinism!

Sectantii nu au nici Familly values(ex adventiștii spun ca niciodată nu trebuie părinții sau copiii iubiți mai mult decât Dumnezeu, iar martorii întrerup orice fel de legătură cu copiii lor dacă aceștia decid sa renunțe la sectă), nici patriotism(refuzând serviciul în cadrul armatei), și nici tradiții.

Adventiștii sunt niște trădători de rasă, care pun în prin plan sărbătorirea sabatului evreiesc de a 7-a zi(sâmbăta), ca ziua de odihna a lui Iehova.
Ce legătură putem avea NOI cu evreii de a sărbătorii o zi data DOAR poporului evreu?

Adventiștii precum toți sectanții, s-au reîntors la Creștinismul timpuriu după ce și-au dat seama de caracterul păgân al celor doua mari biserici.

Fără tradițiile și valorile păgâne incorporate în ortodoxism și catolicism, oamenii s-ar fi lepadat în MASĂ de creștinism, precum au făcut nordicii care se declara în majoritate atei, Norvegia, Suedia etc fiind tari protestante adică SECTANTE.

Asta pentru ca sectanții elimina tot ceea ce da farmec creștinismului, adică tradițiile, care sunt păgâne.
Nimeni nu da doi bani pe nașterea nu știu cărui bastard în sărbătorile de iarna. Toti se gândesc la mos crăciun, colindat, cadouri, bradul împodobit, sanii trase de reni.

De paste nimeni nu da doi bani pe învierea unui bastard, toți se gândesc la iepurașul de paste și la ciocnitul oualelor.

Am crescut pe lângă adventiști și am luat contact direct cu ei.
Sunt atât de periculoși încât pot perverti mintea unui copil în asa hal încât sa adere la cultul lor evreiesc mizerabil, de mic.

Ortodocșii nu fac asta.

Au fost foarte aproape sa ma convertească și pe mine la prostiile lor pana când mi-am dat seama la 11 ani ca îmi termin viața și sănătatea mentala cu ei.

In concluzie, după martorii lui Iehova, adventiștii sunt cei mai periculosi sectanți si sunt de evitat cu orice preț.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Interesant cum intrebi dupa pareri, dar sustii ca vrei dovezi pentru parerile respective.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

De cand Romania e tara crestina? Ma refer la constitutie rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Du-te in Arabia Saudita sa vezi o tara musulmana.rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am spus ca ai probleme cu cititul, nici constitutia nu o poti citi si mai vrei sa "ai dreptate"? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Traiesti intr-o tara crestina majoritar sau asa se sustine, ce sa fac la arabi? EDsti dus cu pluta Gicule. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

'se vede ca habar nu ai de legile si constitutia Romaniei.'

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Unde scrie?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Tara crestina Romania?

| danut a răspuns:

Parerea ta definitorie se indreapta spre un mare zero barat, te contrazici singur.
"Adventiștii precum toți sectanții, s-au reîntors la Creștinismul timpuriu după ce și-au dat seama de caracterul păgân al celor doua mari biserici."
"Creștinismul "traditional" format din cele doua mari biserici, au valori mult mai sănătoase, Valori normale și sănătoase pentru ca sunt preluate direct din paganism "
Pai care sunt "mai crestini" cei care il RESPECTA sau cei care il INCALCA?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Poate nu ai vazut ultimile statistici Europene mai Gicule. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am spus ca nu ai depasit prescolara. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

IN CONSTITUTIE Gicule:
Art. 29 – Libertatea conştiinţei
(1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea conştiinţei este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranţă şi de respect reciproc.
(3) Cultele religioase sunt libere şi se organizează potrivit statutelor proprii, în condiţiile legii.
(4) În relaţiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acţiuni de învrăjbire religioasă.
(5) Cultele religioase sunt autonome faţă de stat şi se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenţei religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile şi în orfelinate.
(6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine.

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Art. 29 – Libertatea conştiinţei
(1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea conştiinţei este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranţă şi de respect reciproc.
(3) Cultele religioase sunt libere şi se organizează potrivit statutelor proprii, în condiţiile legii.
(4) În relaţiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acţiuni de învrăjbire religioasă.
(5) Cultele religioase sunt autonome faţă de stat şi se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenţei religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile şi în orfelinate.
(6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Unde scrie ca Romania e tara religioasa (Crestina)

| AC4S4 a răspuns (pentru RobertG101):

Ne scrii din Coreea de Nord, dom'le? Sau pur si simplu nu cunosti legile Romaniei?

| AC4S4 a răspuns (pentru danut):

Unde dai si unde crapa. Ateii spun ca e vina crestinilor pentru stadiul cum e Romania, dar ei nu stiu constitutia.

| xerxes1 a răspuns:

Aventistii pe care i-am cunoscut sunt in general mai de treaba decat media ortodocsilor. Majoritatea erau vegetarieni deci din start cateva trepte mai sus pe scara evolutiei.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cand 85% din populatia tarii se declara crestina ortodoxa (la recensamant) ce tara esta Romania, laica sau crestina? Habar nu ai unde traiesti si nici de constitutie nu ai auzit bai "gicule". rolling on the floor

| danut a răspuns:

Ce e aia constitutie? De unde constiututie, nu se preda la gradinita. Cum sari de gradinita ai depasit si nivelul de ateu, in rest sa auzim numai de bine.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Declaratul cu 'Romania e tara crestina' mai vrea.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Asta e constitutia http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339 =))

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Stiu si eu, pentru handicapati nu o fi constitutie ci mercuriarul pietii. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Restul de 14% sunt catolici si neoprotestanti iar 1% nedefiniti mintal. rolling on the floor