| NuStiuCeNumeSaPunSoro a întrebat:

Sunt curios ce cred altii despre adventisti.

Va rog niste argumente solide, nu doar "spalati pe creier".

De preferat sa mentionati si religia voastra daca lasati un reply, sa stiu cu cine vorbesc.

68 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Parerea ta definitorie se indreapta spre un mare zero barat, te contrazici singur.
"Adventiștii precum toți sectanții, s-au reîntors la Creștinismul timpuriu după ce și-au dat seama de caracterul păgân al celor doua mari biserici."
"Creștinismul "traditional" format din cele doua mari biserici, au valori mult mai sănătoase, Valori normale și sănătoase pentru ca sunt preluate direct din paganism "
Pai care sunt "mai crestini" cei care il RESPECTA sau cei care il INCALCA?

| danut a răspuns:

Ce e aia constitutie? De unde constiututie, nu se preda la gradinita. Cum sari de gradinita ai depasit si nivelul de ateu, in rest sa auzim numai de bine.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Asta e constitutia http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339 =))

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Stiu si eu, pentru handicapati nu o fi constitutie ci mercuriarul pietii. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Eu te-am jignit? Masoara-ti cuvintele.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Du-te in Arabia Saudita, si ai sa vezi religia lege.Aia se numeste tara religioasa, nu Romania.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vorebim de tara crestina nu musulmana.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care jignire?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Romania este o tara laica.
Statele islamice sunt conduse pe baza sharia, legea islamica religioasa. Adica daca te prinde ca ridici burqa si niqab adio viata. Dar pentru asta trebuie sa ai putina cultura generala.

Romania nu este condusa religios. Chiar daca x% din locuitori se "declara" crestini.
Daca Romania ar fi condusa dupa o asemenea lege, probabil noi, cei sanatosi la cap, am emigra in secunda doi. Si ati ramane voi, cei frumosi si "religiosi" sa va dati in cap.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

" Dar pentru asta trebuie sa ai putina cultura generala."
Cred ca aici e lipsa ta intru intelegere, eu nu am spus ca tara noastra este un stat CONDUS religios ci ca populatia tari este 95% religioasa, asta arata ca este un stat crestin nu ca are o conducere teocratica, statul este laic si nimeni nu a cerut o conducere religioasa. Poate nu ai inteles dar CRESTINII militeaza activ pentru separarea totala a puterilor in STAT. Nu va mai dati intregi la cap ca nu sunteti. Cel mai democrat stat din lume a fost facut de CRESTINI nu de atei asa ca fuga la Stalin intregilor la "cap".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Populatia tarii este 95% "religioasa". Asta nu inseamna ca 95% din populatia este crestin-ortodoxa.
Este vorba de cultura, mentalitate si venituri. Zonele evoluate - Ardeal, Banat, Transilvania, Muntenia - sunt orientate spre catolicism/protestantism. Marea tavaleala, Oltenia si Moldova - se dedica ortodoxismului pupator de icoane, cu mercedesuri, colive si coroane de aur la patriarhi.

Romania nu va putea avea vreodata o conducere religioasa. Nu stiu care "crestini" militeaza pentru separarea totala de vreme ce BOR este platita din bani publici, bani de taxe, banii mei si ai tai. E prosteala pe fata.
Cel mai democrat stat din lume, daca vrei s-o iei asa, este SUA. Si n-au nicio legatura cu "cretinismul". Sunt o multime de religii acolo. Mai degraba sincretismul.
Daca vorbim de cele mai evoluate tari din UE (cele nordice si cele de Mijloc) atunci vom vedea ca unii se declara atei, pagani sau de alte orientari (conform studiilor si statisticilor).
Eu inteleg ca incerci sa-ti aperi "religia" asta care de abia mai supravietuieste, dar las-o mai moale cu datul un cap. Veti ajunge la noi cruciade pana la urma doar ca sa va impuneti "cuvantul sfant".

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu nu sunt ortodox dar RECENSAMANTUL este concludent, eu nu am spus ca Romania este o tara condusa religios ci ca populatia are aceasta orientare iar cand orientarea aceasteia depaseste 50% de oameni declarati crestini, nu o poti modifica, este o tara crestina.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Tot ortodox se cheama ca esti. Aceiasi Marie, alta palarie. Mare vorba din batrani.
Romania este o tara analfabeta. Daca vrei neaparat sa o definesti. Iar "crestinismul" asta este echivalent cu analfabetismul si saracia.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

" Daca vrei neaparat sa o definesti. Iar "crestinismul" asta este echivalent cu analfabetismul si saracia."
Oau, cel mai crestin continent este America de Nord, in special USA, asa este cum spui tu e cea mai bogata tara din lume.
"Romania este o tara analfabeta. "
Daca se uita omul la tine sigur ajunge la concluzia ta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Craciun Fericit sa ai! La psihiatrie te lasa cu sarmale? laughing

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Am inteles, iti cer iertare, nu stiam ca ai asemenea "probleme", SANATATE.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Isi spun despre ce adventisti stiu
danut =un fanatic care considera ca catolici,ortodoxi sunt demoni iar papa e un diavol, nu prea are bun simt, jigneste usor

mircea =se considera sfant,fara de pacate, la fel crede despre ortodoxi si catolici, oamenii astia au o lume a lor si chiar cred ca restul sunt satanisti inclusiv crestini de alte religi, desigur singurele religi crestine sunt catolica, ortodoxie

o fata = cu simtul umorului, dogmatica, dar de bun simt

mai sunt si alti?

eu sunt Ateu

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

L-ai uitat pe anonimg

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, anonimg = e mai deschis la minte si nu se considera fara de pacate sau sfant, eu credeam ca e fata cand e de fapt barbat, nu stiam

| J0B0MAT a răspuns:

Oameni faini, dar pun puţin cam mult accentul pe religia lor.
Nu sunt limitată de nicio religie.Cred în toate şi în niciuna, depinde ce dispoziţie am.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Interesant cum intrebi dupa pareri, dar sustii ca vrei dovezi pentru parerile respective.

| xerxes1 a răspuns:

Aventistii pe care i-am cunoscut sunt in general mai de treaba decat media ortodocsilor. Majoritatea erau vegetarieni deci din start cateva trepte mai sus pe scara evolutiei.

| Mircea08 a răspuns:

Religia adventista este clar mai aproape de invatatura lui Iisus in comparatie cu alte religii.
Ce este rau la ei e faptul ca spun ca sunt crestini si nu sunt. Dogma lor religioasa este formata din doua invataturi care se bat cap in cap, mozaica si crestina - amanunte dau pe privat, sau raspund aici, dar numai la intrebari punctuale.

| 6684464 a răspuns:

Hm, spun ca sunteti spalati pe creier, huh? Interesant...hee hee
Ideea e ca adventistii duc unele lucruri "convenabile" lor la extrem, nu sunt foarte diferiti de ortodocsii cu icoanele si traditiile lor.
La un botez intrebau oamenii daca stiu invataturile de Elen White, iar daca nu stiau sau daca nu voiau sa recunoasca ca sunt bune nu puteau fi botezati...

| Teo29 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=odCEp2jlIUs

Merita ascultat, iti vei face o idee despre religii in general.

| Teffan a răspuns:

Întotdeauna am fost de părere ca sectanții sunt cu mult mai periculoși decât ortodocșii sau catolicii.

Creștinismul "traditional" format din cele doua mari biserici, au valori mult mai sănătoase decât valorile sectantilor, adică Familly values, patriotism și tradiții.

Valori normale și sănătoase pentru ca sunt preluate direct din paganism odată cu crestinarea Europei și asimilarea acestuia.

Sectantii și-au dat seama de asta și au decis sa anihileze aceste valori, reintorcandu-se la Creștinismul timpuriu.
Adica o secta iudaica nihilista, adică ADEVĂRATUL creștinism!

Sectantii nu au nici Familly values(ex adventiștii spun ca niciodată nu trebuie părinții sau copiii iubiți mai mult decât Dumnezeu, iar martorii întrerup orice fel de legătură cu copiii lor dacă aceștia decid sa renunțe la sectă), nici patriotism(refuzând serviciul în cadrul armatei), și nici tradiții.

Adventiștii sunt niște trădători de rasă, care pun în prin plan sărbătorirea sabatului evreiesc de a 7-a zi(sâmbăta), ca ziua de odihna a lui Iehova.
Ce legătură putem avea NOI cu evreii de a sărbătorii o zi data DOAR poporului evreu?

Adventiștii precum toți sectanții, s-au reîntors la Creștinismul timpuriu după ce și-au dat seama de caracterul păgân al celor doua mari biserici.

Fără tradițiile și valorile păgâne incorporate în ortodoxism și catolicism, oamenii s-ar fi lepadat în MASĂ de creștinism, precum au făcut nordicii care se declara în majoritate atei, Norvegia, Suedia etc fiind tari protestante adică SECTANTE.

Asta pentru ca sectanții elimina tot ceea ce da farmec creștinismului, adică tradițiile, care sunt păgâne.
Nimeni nu da doi bani pe nașterea nu știu cărui bastard în sărbătorile de iarna. Toti se gândesc la mos crăciun, colindat, cadouri, bradul împodobit, sanii trase de reni.

De paste nimeni nu da doi bani pe învierea unui bastard, toți se gândesc la iepurașul de paste și la ciocnitul oualelor.

Am crescut pe lângă adventiști și am luat contact direct cu ei.
Sunt atât de periculoși încât pot perverti mintea unui copil în asa hal încât sa adere la cultul lor evreiesc mizerabil, de mic.

Ortodocșii nu fac asta.

Au fost foarte aproape sa ma convertească și pe mine la prostiile lor pana când mi-am dat seama la 11 ani ca îmi termin viața și sănătatea mentala cu ei.

In concluzie, după martorii lui Iehova, adventiștii sunt cei mai periculosi sectanți si sunt de evitat cu orice preț.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Teffan):

Buna si imi pare rau sa te contrazic. Dar sectantii, prin insasi definitie fac parte din anumite congregatii. Ca atare sunt mult mai izolati. De aici si respingerea modernismului (vezi gruparile amish), consolidare in bisericute conduse de pastori etc. Este singura modalitate prin care un grup mic poate face fata intruziunilor exterioare.

Este ca si in politica. Koreea de Nord vs SUA.

Nu vad de ce ar fi sectele mai periculoase decat marile religii. Nu avem studii.
Crestinismul traditional a fost cel al lui Ioan Botezatorul (personaj istoric) si al sectelor vorbitoare de aramaica.
Cele doua mari biserici propriu-zise si-au impartit puterea, nu identitatea spirituala.
Valorile au fost inspirate de la evrei si din religia mozaica, nu din paganism. De ce crezi ca taiem mielul? Sau de ce nu au voie femeile la menstruatie in biserica? Sunt mii de exemple ale trecerii prin ritualurile iudaice.

Crestinismul este evreiesc la baza. In toate ritualurile si simbolurile. Chiar daca vrem sa o recunoastem sau nu, aceasta este istoria religiilor si a simbolurilor.
Fara baza religiei evreiesti nu ar fi existat bazele gnostice, Manuscrisele de la Marea Moarta etc.

A fi protestant nu inseamna neaparat sectant. Iar cuvantul "sectant" nu este ceva rau. Inseamna a te desparti de turma.
Nordicii s-au departat de aberatiile crestine pentru ca fondul viking, religiile nordice asatru sunt foarte bine inchegate in acel pamant.
Popoarele slave, avand comportament de oi, si fiind foarte des calcate de invadatori, triburi germanice, invazii ale turcilor, mongolilor, tatarilor, au fost mult mai usor de supus spiritual. Este vorba de teoria lui Toynbee.

Traditiile, cel putin ale noastre, ale romanilor, sunt pagane. Unele vin chiar din neolitic. Jocul Caprei, mersul cu Steaua, bradul de Craciun, sunt elemente ritualice. Pe 25 decembrie sarbatorim Solstitiul, nu pe Iisus. Poate este cel mult de moartea si reinvierea anotimpurilor. Acesta fiind un scenariu mitico-ritualic (Eliade).

P.S. Nu iau apararea nimanui. Fiecare se comporta dupa cum crede. Dar cele de mai sus sunt realitati istorice!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Exista mii de religii. Mii se secte. Cui ii pasa? Sunt oameni la fel ca noi! Nu poti face discriminari!

Sau mai sunt genul ala de crestini nebuni care TREBUIE sa dea citate din biblie.

Io mi-s pagan. Cred ca ar fi cea mai buna definitie. Nici ateu, nici nu ma inchin la zei. Urmez cursul natural. O specie aparte! laughing