| claudiacraciun a întrebat:

Sunt plecat in afara cu un schimb de experienta. Familia de aici sarbatoreste Hanukkah, as putea folosi telefonul in acel timp? Sau va fi o dovada de lipsa de respect? Nu stiu exact cum se desfasoara aceasta sarbatoare Hanukkah si nici ce si ce nu trebuie sa fac.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă te retragi (discret) orice eveniment ar fi. ai putea folosi telefonul

| AG777 a răspuns:

Religia e o tampenie leapada-te de ea daca vrei sa nu-ti fie rau

| Dandinelle a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Hanuka
aici, ca si pe google poti cauta si gasi ce obiceiuri sunt. Nu fi timid, intreaba-i si pe ei, ce si cum se face, deoarece tu urmaresti alta religie decat a lor si vrei sa fii informat.

| minrest a răspuns:

Religia asta se numeste iudaism, religia mozaica si consta dintr-un legamant dintre Dumnezeu si un grup de oameni. Acuma, tu nu faci parte din ei, nu esti in legamantul lor, si nu ai de ce sa tii Hanukkah, care serbeaza o salvare de acum cateva mii de ani; de asemenea nu ai de ce sa nu lucrezi sambata-nu ai facut legamant cu nimeni, esti libera din partea asta. Religia asta difera de celelalte, nu cere nimic de la altii; de asemenea ei nu cauta sa converteasca, caci ei nu cred ca prin religie esti mantuit, cum cred crestinii.

| Octavian199 a răspuns:

Respectul e reciproc..Adica ''te respect, ma respecti'. Asta nu include povestile in care crede fiecare.

| Octavian199 a răspuns (pentru minrest):

Mai exact.Islamul, iudaismul si crestinismul sun religii Avraamice.