| cornelmarius a întrebat:

Suntem creati inainte sa ne nastem?

10 răspunsuri:
| NaneSchizophrenia a răspuns:

Hm, aiurea intrebare, sa zicem ca inca n-ai facut anatomie happy
Deci tu din prima saptamana de la "cauza" incepi sa te dezvoltii, la inceput areti ca un vierme, pe parcurs iti creste cate o manuta, piciorus, si in ultimele 3 luni, se formeaza capu' si deja atunci incepe sa arate cu adevarat a copil. Si dupa cateva luni de la formare vine nasterea.
Mai ai putina rabdare si vei vedea un documentar si vei face lectii pe acest subiect pe a7-a la biologie happy
Bafta! Funda?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Nu.

| Filip23 a răspuns:

Ai in vedere embrionul sau sufletul, entitatea de lumina? Raspunsul e oricum da, la ambele variante.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.

| Polaris a răspuns:

S-a discutat mult despre existența sufletului dinaintea nașterii. A demonstrat și Socrate ceva în „Phaidon", cum că noi doar rememorăm chestii pe care le știam dinainte să ne naștem. Apoi a venit Nietzsche și a micționat pe cam toți grecii, și astfel nu am fost „creați" decât odată cu nașterea.
Acum revenim la termenul de „creat". Vrei să spui că Dumnezeu face pe arhitectul și are modelată schema individului dinaintea nașterii lui sau cum? Nu cred că Dumnezeu mai reprezintă o explicație plauzibilă pentru apariția în existență, cred că apariția în existență este însăși cauza, nu s-au aliniat nici astrele și nu am fost nici schițați în planurile divine.

| thealchemist a răspuns:

Sufletul este creat inainte de nastere.

| Zenithf a răspuns:

Fiinta biologica apare in momentul conceptiei. Fiinta spirituala, daca la ea te referi, apare inca din pantecele mamei, este un citat in Biblie: "te-am cunoscut inainte sa te nasti", ceva de genul asta.

| dana12848 a răspuns:

E doar sperma sti

| costis a răspuns:

S-ar putea ca da. In ortodoxism se vorbeste putin despre asta. Am gasit ceva la Sf Ignatie de Brianceninov.