| EmaS a întrebat:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Stii ca asta inseamna ca si Big Bang exista, nu? happy Doar creationistii lupta impotriva lui.

75 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

laughing
Esti de acord ca daca nu ar exista tigarile, n-ar exista nici nefumatori care sa lupte impotriva lor?
Esti de acord ca daca n-ar exista coruptie, n-ar fi oameni cinstiti care sa lupte impotriva ei? S.a.m.d.

Daca prin asta vrei sa dovedesti ca exista dumnezeu, da, exista, in mintile unora care cred ca exista peste tot si ii hartuiesc pe cei care stiu ca nu exista. happy

| AnghelB a răspuns:

Se scrie în limba româna de obicei cu inițială majusculă
Alah, Buda, Cristos, Dumnezeu, Iehova, Jupiter, Scaraoțchi, Venera, Zeus etc.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Ce s-a intamplat Ema? Ai scris cu d mic. Atei ar exista, atata timp cat exista si religii.

| Iul08 a răspuns:

Logic, asa e! Si daca Atei spun ca nu cred in Dumnezeu atunci de ce vorbesc despre El?

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Iti dai seama ca a fost o greseala. Am corectat imediat ce am observat. Lui era scris cu litera mare! happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Iul08):

Teistii de ce vorbesc despre Big-Bang si evolutie daca nu cred in ele (teorii)?
Asa logica aveti...

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Tocmai ca nu poti sa lupti impotriva cuiva daca el nu exista. Intelegi?

| Iul08 a răspuns (pentru EmaS):

Exact!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Exista in mintile voastre si voi luptati impotriva celor care stiu ca nu exista, asa ca ei se apara. Ce e asa greu de inteles?
http://i.imgur.com/tOxUN1B.jpg inlocuieste crestin cu musulman (islam), ti-ar placea? Sau stai, ca tot de dumneze e vorba, daca Rromania ar fi o tara atee in care tu ai fi discriminata si niste unii ar instiga lumea la ura impotriva ta, ti-ar placea?

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca nu ar mai exista religiosi nu ar mai exista ANTI-TEISTI care sa lupte impotriva lor, nu atei.

| Alphawolf a răspuns:

"Vezi", daca ai numai pe Dumnezeu in cap, nu mai intelegi nimic din realitate!

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Fie ca recunoasteti sau nu, Dumnezeu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord. Emas am vazut e esti o crestina adevarata de-asta as dori sa-ti recomand o care daca imi permiti: Esti cu Adevarat Tu Doamne de Loren Cunningham

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

La ce te referi, dragutule?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

In mintea ta si a fratilor tai, da, recunosc, se vede cu ochiul liber laughing, in rest nu. Daca exista de ce ai nevoie de doctori daca dumnezeu o sa te vindece dupa ce iti ispasesti pedeapsa, doar nu e atat de rau cat sa nu te vindece? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca exista doar in "mintile noastre" atunci de ce luptati sa ne face-ti rationali?

| ForgotMyName a răspuns:

Eu nuştiu happy

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Pai nici noi nu luptam impotriva lui Dumnezeu fiindca acesta nu exista. Intelegi?

| M25M a răspuns:

A si vezi tu, ateii nu lupta impotriva zeitatilor, aia sunt anti teisti daca nu ma insel.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu luptam sa va face-m "traditionali". Luptam sa nu fim calcati in picioare.

| RAY a răspuns:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?

ateii se exprima liber nu sunt impotriva lui iahve, daca eu imi spun parerea despre psd sunt impotriva lui?
traim in democratie fiecare e liber sa se exprime liber
nu doar ateii uiti ca crestini sunt doar 2, 1 mld de persoane si atatea culte, ca exemplu de ce adventisti ai sabatul sambata? de ce sunt atatea religi crestine? si o singura biblie e doar

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Draga, ar trebui sa stii ca nimeni care nu crede in Dumnezeu nu poate fi impotriva lui. Ar fi ilogic! Daca Dumnezeu ar exista, sau exista, iar ateii ar fi constienti de asta, ei nu ar mai fi atei. Logic! Deductia ta este gresita.
Nu vreau sa te supar, dar pentru tine e grea si logica simpla.
Iti spun doar atat, ateii nu "lupta" impotriva lui Dumnezeu, motivele sunt altele. Dar te las pe tine sa le gasesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

De cine? De adevar?

| Lizzu a răspuns (pentru AnghelB):

Scaraotchi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Din cauza intepretarilor gresite ale unor oamenii. Dragule cand vrei sa mergi pe acest drum nu te uita nici in stanga nici in dreapta mergi direct inainte. Si eu sunt descuzat sa vad ca crestinism autentic a disparut iar ce a ramas acum a devenit ceva comercial, dar sa-ti mai spun ceva: pe Dumnezeu cu ratiune nu-l vei gasi ci cu inima.Eu l-am cautat cu ratiunea dar nu asa merge. Asculta-ti glasul interior si vei afla adevarul. God Bless You.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Religie OBLIGATORIE?
Si dreptul fiecaruia la libera alegere?
Poate se amenajeaza o piata de executie in Romania pentru atei laughing

Ooooff... tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Si tot crestinii sunt victime puppy dog eyes
Da, sa execute ateii, ca dumnezeul lor cel atotputernic nu se poate apara.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca voi luptati sa ne faceti irationali, si cat de irationali ati fi, "esteti" multi: "Never underestimate the power of stupid people in large groups."

| Nucreeed a răspuns:

Chiar nu stiu ce e in capu' tau @emas dar daca iti vei schimba vreodata (desi nu cred ca o sa faci asta) viziunea despre religie/dumnezeu/lume sa vii sa ne spui si noua happy

si app la intrebarea pusa de Alphawolf

" "Vezi", daca ai numai pe Dumnezeu in cap, nu mai intelegi nimic din
realitate! "

tu ai raspuns cu

"La ce te referi, dragutule?"

..de ce evitati mereu intrebarile de genu? de ce nu raspundeti la scurt si la subiect si ne luati mereu cu citate din biblie care nu au niciun sens si nicio logica si deviati de la subiect?