| EmaS a întrebat:

Daca nu ar exista Dumnezeu nu ar exista nici atei. Daca nu ar exista dusmani nu ar exista lupte. Daca nu ar exista lupte nu ar exista biruinte. Sunteti de aceeasi parere?

Răspuns Câştigător
| anea67 a răspuns:

Dumnezeu exista si toate aceste lucruri exista, daca nu poate sa fie ca deja este, sunt o gramada dovezi ca Dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| ateu123 a răspuns (pentru anea67):

Care dovada exista care sustine existenta lui dumnezeu? fara vise, posedari, vindecari asa zis miraculoase si alte argumente lipsite de ratiune

| EmmEmma a răspuns (pentru anea67):

Da sunt perfect de acord cu tine

76 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă nu ar exista unicorni nu ar exista nici oameni care să nu creadă în ei. Atââââââta logică.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca nu ar exista EmaS nu ar exista nici crestinism.
De acord?

| EmaS explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

GRESIT! Daca nu ar exista Isus nu ar fi crestinism.El este esenta crestinismului.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

N-am spus nimic de Iisus, am spus ca daca n-ati fi exista dvs nici crestinismul n-ar fi existat, doar sunteti mesagera lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns:

Daca n-ar exista Allah, n-ar exista nici musulmani. Logic, nu?! laughing
Daca n-ar exista Budha, n-ar exista nici budhisti. Logic, nu?!

Afirmatia corecta e alta, daca ar exista dumnezeu, atunci n-ar exista atei.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Corect este cum am formulat eu.De ce nu vrei sa intelegi?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Corect este cum am formulat eu.''
Si atunci ce parere ai, afirmatia aceasta ''Daca n-ar exista Allah, n-ar exista nici musulmani.'' e corecta?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Corect este cum am formulat eu.De ce nu vrei sa intelegi?''
Dar, daca nu ar exista Allah, nu ar exista atei, aceasta afirmatie este corecta?! Te rog mult sa-mi raspunzi.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Nu prea este corecta.Stii de ce? Pentru ca aici pe TPU am intalnit multi impotriva Dumnezeului crestin.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu prea este corecta.Stii de ce? Pentru ca aici pe TPU am intalnit multi impotriva Dumnezeului crestin.''
''Daca nu ar exista Dumnezeu nu ar exista nici atei.''
Daca nu ar exista Allah, nu ar exista atei.

Ei, atunci nici afimatia ta nu prea e corecta, pentru ca, ce sa vezi si eu am intalnit aici pe TPU multi impotriva ateilor sau a oamenilor din culte diferite de cel crestin ortodox.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Daca nu exista o moneda buna atunci nu va exista si una falsa.Corect?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Daca nu exista o moneda buna atunci nu va exista si una falsa.Corect?''
Sigur ca nu ai cum sa falsifici ceva ce nu exista, insa in cazul de fata exista credinta in dumnezeu si necredinta in dumnezeu. La fel cum exista credinta in Allah si necredinta in Allah.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Bine,vad ca ti s-a pus pata pe Allah.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Bine,vad ca ti s-a pus pata pe Allah.''
laughing Am facut corelarea cu Allah tocmai pentru ca sa iti dai seama ca ceea ce ai spus tu este total aberant, dar vad ca iar incepi sa stii tu ce simt si pe cine mi s-a pus pata. Tu o dai in bara ca de fiecare data, iar apoi incepi sa spui tot ce-ti trece prin cap, mai putin o fraza care sa derive din discutia noastra. Eu am folosit aceeasi explicatie in ''cazul Allah'' pe care ai folosit-o tu cu dumnezeu, sa inteleg ca ti s-a pus pata pe dumnezeu?! Tu nu observi ca Allah este doar un element de care m-am folosit incat sa-ti arat ca ceea ce ai spus tu este lipsit de logica?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Evident ca am observat acest lucru.Dar, ce rost mai avea sa continui discutia in contradictoriu?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

'''Dar,ce rost mai avea sa continui discutia in contradictoriu?''
Pai, nu mai aveai ce sa contrazici si ti-ai spus sa inventezi subiectul cu Allah, si anume ca mi s-a pus pata pe el, mai ales in contextul in care n-am facut decat o corelare prin care ti-am demonstrat ca ai avut un rationament gresit.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Pai daca nu ar exista raul nu ai cunoaste binele. Daca nu ai experimenta tristetea, nu ai cunoaste cu adevarat bucuria. Daca nu ai fi bolnav, nu ai aprecia sanatatea.

| Dumnezău a răspuns:

1.Dumnezeu nu exista, insa atei exista.E un personaj fantastic; daca eu neg existenta unui personaj fantastic(cum ar fi de exemplu, Uriah Heep sau David Copperfield) asta nu inseamna ca nu exista o categorie de oameni ce ii neaga pe Heep sau pe Copperfield si existenta lor.Foarte greoaie si lipsita de coerenta logica ta.Ateul neaga existenta lui Dumnezeu,se afla intr-o stare total logica,rationala, si zic eu, naturala.Am mai vazut la cativa crestini ce nu rumegau prea mult ideile, prima ta afirmatie.Cum tu negi existenta unor personaje fantastice, asa neg si eu existenta personajului fantastic, pe care tu il consideri element dominant al acestei lumi.
2.Notiunile de dusman si prieten sunt foarte incomplete. Daca te uiti putin la natura noastra, de oameni, suntem in concurenta directa si acerba cu toti ceilalti 7 miliarde-1 de oameni,e selectie naturala,e concurenta pentru a domina si pentru a ne satisface nevoile,de unde am putea deduce,ca cel putin in lupta pentru spatiu, si resurse, fiecare e dusmanul nostru.Luptele sunt o stare naturala a omului; suntem salbatici. Vrem lupte,vrem sange varsat, vrem razboaie, implicit si suprematie.Si chiar de-ar fi sa nu existe dusmanii greu definibili de care vorbesti tu,tot ar exista lupte, pentru ca omul nu este un animal pacifist, nu poate sta intr-o apatie si anemie din asta.
3. Iara fals. Exista biruinte fara lupta; ma refer la biruintele usoare,ce le obtii pe cont propriu,fara sa te straduiesti fie deloc, fie aproape deloc. Cele mai multe biruinte din lume, vin in urma cazurilor de acest gen.

| Rapplex a răspuns:

Putem pune problema mai clar:„Daca nu ar exista Mos Craciun nu ar exista copii care sa creada in el". Stii ce e amuzant?!, ca inca mai exista copii, oare cum e posibil?

| EmaS explică (pentru Rapplex):

Hei, acum o sa imi spui ca tu crezi in Mos Craciun?

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Faceam aluzie la logica ta. Daca exista atei, exista doar ca sa sustina adevarul(cel putin cel pe care ei il cred real).

| EmaS explică (pentru Rapplex):

Mos Craciun locuieste la PolulNord……………………………………..ISUS este peste tot.

Mos Craciun calatoreste cu o sanie………………………..ISUS merge pe vant si umbla pe ape.

Mos Craciun nu vine decat odata pe an………..ISUS este un ajutor care nu lipseste niciodata.

Mos Craciun iti umple ciorapii cu bunatati………………..ISUS implineste toate nevoile tale.

Mos Craciun vine pe horn, neinvitat………. ISUS sta la usa ta si bate… si apoi intra in inima ta.

Trebuie sa stai foarte atent ca sa il vezi pe mosul…. ISUS iti este aproape atunci cand ii pomenesti numele.

Mos Craciun te lasa sa i te asezi pe genunchi………ISUS te lasa sa te odihnesti in bratele Sale.

Mosul nu iti stie numele, si tot ce poate spune este "Buna, baiete sau fetito, cum te cheama?

ISUS ne-a cunoscut numele inainte ca noi sa il stim. Si nu doar ca ne cunoaste numele, ci ne cunoaste si adresa. El ne stie trecutul si viitorul nostru, si stie chiar si cate fire de par avem pe cap.

Mos Craciun are o burta mare…………………………. ISUS are o inima plina de dragoste.

Tot ceea ce mosul poate oferi este "HO HO HO …"…..ISUS ofera sanatate, ajutor si nadejde.

Mosul spune "sa nu cumva sa plangi"………. ISUS spune "Aruncati toate grijile voastre asupra Mea, pentru ca Eu am grija de voi"

Micile ajutoare ale mosului fac jucarii………ISUS face o viata noua, ingrijeste inimi ranite, repara caminele dezbinate si pregateste locuri in cer.

Mos Craciun te poate face sa razi………………………. ISUS iti da bucurie care e taria ta.

In timp ce mosul iti pune darurile sub brad……ISUS a devenit darul nostru si a murit pe lemn.

Este evident ca nu poate fi vorba de o comparatie reala.
Trebuie sa ne amintim despre CINE vorbeste Craciunul.
Trebuie sa-l aducem pe Cristos inapoi in Craciun.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Ai spune unui crestin sa se mai gandeasca cu privire la D-zeu e ca si cum i-ai spune lui Hitler sa se mai gandeasca cu privire la faptul ca evreii ar putea avea drepturi egale cu arienii.Nu are rost sa mai explic lucruri goale pe care le-am mai spus de 10000 de ori. E ca si cum i-as explica unui zid fizica scriind ecuatii pe el. P. S.:Mosul macar vine in fiecare an, Iisus a venit doar o data in 13. 73 miliarde de ani.

| Vladuthz a răspuns:

Imi pare rau sa te informez, cu toate ca pare un paradox, daca nu ar fi existat atei, religia nu ar fi existat nici ea.

| Polaris a răspuns:

De ce ar exista lupte? Răspunde acum: de ce?!

| ateu123 a răspuns:

Daca nu ar exista zeus nu ar exista nici cei 2700 de alti zeii ce spui e logic? ateii exista pentru ca nu exista dumnezeu

| Reminisce a răspuns:

Dacă ar exista Dumnezeu nu ar exista atei! Aș putea să comentez și celelalte afirmații dar oricum sunt în plus puse de tine. Ca să-ți răspund la întrebare, nu, nu sunt de acord!

| axll a răspuns:

Da, si daca nu ar exista concurenta nu ar exista evolutie. am fi ramas niste bacterii. sunteti de acord cu mine?

| adisuper a răspuns:

Eu nu înţeleg un lucru:de ce este nevoie de lupte? de ce este nevoie de biruinţe? nu poate să fie pur şi simplu pace? Ce vrea D-zeu să dovedească purtand lupte?

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Daca iti arat o piatra si tu spui ca nu exista nu inseamna ca nu exista. Te pot lovi cu ea si apoi incepi sa crezi in existenta pietrei. Piatra este vizibila si te doare cand te lovesc cu ea, pe cand acest "Dumnezeu" al tau este invizibil si nu te va apara. Desigur la sfarsit unii ar spune:"Nu i-a dat Domnul zile".

| EmaS explică (pentru XtremePWN):

Eu cunosc cazuri in care Dumnezeu chiar a intervenit intr-un mod miraculos cand i-a ramas mana intepenita atunci cand a vrut sa loveasca un copil de Dumnezeu.http://www.youtube.com/watch?v=YGNsIRbAkjA

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Eu cunosc cazuri de indieni care cand au vrut sa-i ucida albii a venit ploaia si i-a aparat e clar ca exista zeul sobolan

| nicu89 a răspuns (pentru EmaS):

Sa loveasca un copil? pffff. de ce nu intervine cand vrea sa omoare un copil? de ce nu intervine cand vrea sa violeze o fata? cred ca e o prostie afirmatia ta

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru XtremePWN):

Yes.

| Kamakura a răspuns:

Asa cred si eu...