| anonim_4396 a întrebat:

Tot ce zice zeul vostru este moral sau zeul vostru zice lucruri care sunt morale?

98 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, dumnezeu nu este atotorice, pentru ca atunci ar fi si atotbulangiu, atotpervers, atotevil, etc. Si atunci am avea niste contradictii logice.

Tu privesti moralitatea si regulile/legile lui ca ceva extrem de important. Adica cineva perfect, pentru tine, trebuie implicit sa fie si 'atotmoral', righ? Dar asta nu este neaparat la fel de important pentru alte persoane. Unii prefera un zeu atotiubitor. Sau atotiertator. Sau atottolerant. Calitatile astea sunt incompatibile cu atotmoral/atotinflexibil.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Ştii, Radu, ar trebui să te faci avocat. Ai câstiga toate procesele, contrazicându-te în continuu până procurorii ameţiţi ar ceda psihic şi ţi-ar da dreptate, numai ca să taci (şi te-ar elibera, cu tot, cu infractorul). : ))
E şi defect, dar şi calitate.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Chewbacca_defense :D

Dar nu asta am facut aici. Am vrut macar sa pornim de la acelasi set de premize. Fie judecam pe dumnezeul din biblie, fie nu. Daca pe ala din biblie, ne folosim de biblie, ca altfel nu judecam zeul din biblie, nu? Si daca ne folosim de biblie, nu mai conteaza daca este adevarata sau nu, pentru ca nu despre veridicitatea biblie discutam aici.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Ai văzut 12 Angry Men (1957)? Ţi-l recomand. : ))

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

I'll keep that in mind, daca-l gasesc pe undeva happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

Google la ce îl ai?

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Ma gandeam la ceva legal, am niste standarde morale absolute big grin

NOname
| NOname a răspuns (pentru Radu284):

= ))