| anonim_4396 a întrebat:

Trimiterea oamenilor in iad este compatibila cu un zeu iubitor si iertator?

28 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Uf, imi subrezesti credinta! Insa trebuie mai multe postari, mai multa miscare... Asa ca... la treaba potaie mica, pune curu la treaba!

| seagate a răspuns:

Nu o sa-ti dai seama niciodata in ce parte s-a dus trenul doar uitandu-te la sine.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Spre iad te intrepti de unul singur prin alegerile pe care le faciwinking

| Gruge a răspuns (pentru 4b):

Bai m-am saturat de atatia "crestini" necunoscatori. Cum naiba poate sa fie asta o alegere? Cum pot ajunge eu in iad doar pentru ca nu am luat in serios o carte antice frumoase din punct de vedere literar, dar absurde din punct de vedere real, chiar daca am dus o viata morala din punct de vedere al legilor tarii unde m-am nascut. Oricum lasa ca ma duc eu in iad pentru toti chiar si pentru tine, nu iti fa griji am sa ard eu o eternitate in flacarile infernale ale iadului, pentru ca Dumnezel tau este milostiv si se indura de mine acum cand religia crestina mi se pare haioasa, iar apoi ma va trimite la un chin etern laughing.
Nu credeti ca avem acelasi stramos comun cu maimuta in ciuda dovezilor prezentate de stiinta(dar asta e o alegere bazata pe ignoranta), dar uitati-va la gandirea voasta si veti observa ca sunteti inca maimute salbatice si crude, iar oricne nu e ca voi merita torturat o eternitate.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Gruge):

Nu exista iad. Alegi viata sau moartea.
Iar daca alegi ceva, te faci direct tesponsabil de acea alegere.

| 4b a răspuns (pentru Gruge):

laughingmergi unde vrei tu sa mergi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.ajungerea lor in iad e compatibila cu neascultarea acestora, care in loc sa urmeze faclia, lumina, viata, o iau mai pe la intunerec sa nu se vada ce fac.sant smecherii, care nu vor sa asculte si sa faca de capul lor.nu trimite nimeni.ei singuri se exclud si intra in iad.

| 1Mihai1 a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat dreptul să alegem între Rai si Iad. Noi suntem de vină pentru faptele pe care le facem. Ar fi corect daca în vizita ta pe pamant ai face numai pacate care sa-L supere pe Dumnezeu, iar tu sa mergi in Rai?(am dat un exemplu)

| Gruge a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da ar fi corect sa fi pedepsit pentru o perioada limitata. Oare ce fel de om bolnav mintal a fost cel care a inventat ideea de pedeapsa eterna.
Acum eu nu iau in serios aceaste invataturi antice ale unor oameni controlati de emotii care il vedeau pe DUmnezeu si intr-un boschete in flacari si nici pe adeptii lor, mi se par patetici si de tot rasul(fara suparare stiu ca si tu esti un adept ignorant al religiei tale dovada vorblele tale necunoscatoare in materi de crestinism), dar este alegerea lor sa isi traiasca viata cum cred ei mai bine.

| 1Mihai1 a răspuns:

Mă, dacă nu înţelegi ce vreau să spun mai bine nu mai spune şi în public. Dumnezeu ne-a dat dreptul să alegem între Rai si Iad. Ce nu înţelegi? De fapt, n-ai cum să înţelegi dacă nu crezi în El. Încă ceva, ai grijă cu limbajul.

| 1Mihai1 a răspuns:

Oameni de ştiinţă : http://www.youtube.com/watch?v=KIzZS3vWP6w&feature=related parcă presimt că n-o să-l vizionezi tot. Baftă!

| 1Mihai1 a răspuns:

N-ai de unde sa stii daca te-ai uitat doar 30 de secunde.

| 1Mihai1 a răspuns:

Ce-i cu întrebarea asta?

| 1Mihai1 a răspuns:

După părerea mea, nu cred ca sunt intr-o locatie fizica.

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu. Intrebarea pe care mi-ai pus-o e echivalenta cu aceasta :"Unde crezi ca este Dumnezeu".

| 1Mihai1 a răspuns:

Stiu ca exista!

| 1Mihai1 a răspuns:

Eu n-am spus să mă crezi sau nu. Fiecare cu părerea lui.

| 1Mihai1 a răspuns:

Da...iar începi cu astea...

| SmexyBoy a răspuns:

Dumnezeu este Dragostea.
Nu exista Iad, iar daca cineva vine cu versetul ala in care apare Iazul de foc, acolo intram pe teritoriul dogmelor.

Si daca ar fi asa, cu iadul, inseamna ca Dumnezeu nu este dragostea, ci este un TIRAN.

Dar, exista: moarte si viata.
Alege, iar cand ai facut alegerea esti direct responsabil de ce ai ales.

| anonim_4396 explică (pentru SmexyBoy):

Tu din ce ramura a crestinismului faci parte si ce inseamna pentru tine "exista moarte si viata"? Am mai vazut cativa utilizatori care ziceau ceva gen "esti liber sa alegi viata sau moartea,... alege viata". Din genul asta de afirmatie (poate inteleg eu gresit) rezulta ca, dupa ce mori, daca nu il alegi pe dumnezeu mori de tot, incetezi sa mai existi iar daca alegi sa il urmezi pe dumnezeu o sa traiesti alaturi de el.

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici intram pe teritoriul periculos, daca vrei sa afli mai multe, intram si discutam in privat, pentru ca aicea sar alti "crestini" si imi dau mie cu bata in cap.

| anonim_4396 explică (pentru SmexyBoy):

Atunci trimite-mi mesaje... is curios sa aflu versiunea ta.

| SmexyBoy a răspuns:

Ei bine eu am un salariu mai mic, o situatie foarte urata, si totusi Dumnezeu a avut grija de mine. Daca vrei sa auzi povestea mea, ai sa ramai anatema(si asta nu e o jignire). Domnul sa se indure de tine. Amin

| SmexyBoy a răspuns:

Sa sti ca mie nu mi-a dat bani, direct, in mana.
Indirect m-a ajutat prin alte persoane, si ce e asa special cu persoanele acelea?
Pai acele persoane nu aveau obligatia sa ma ajute, dar dintr-un anumit punct de vedere aveau.

| iamy a răspuns:

Vezi tu? Tare va mai place sa faceti pe victimele! Eu cred in Dumnezeu-am plecat din tara cu tot cu copii.Am lasat casa, rude, oameni dragi si am venit aici intr-o tara de **** deoarece acasa cu un salar de 700 muream de foame.Ce vrei tu de fapt? sa vina Dumnezeu in persoana sa-i dea dea jos de la putere pe dobitocii care ne fac viata atat de usoara? NOI i-am ales, Noi suferim.Am devenit o gloata de frustrati, ignoranti si flamanzi.

| iamy a răspuns:

Asta-i ideea! Liberul arbitru pe care ni l-a dat.Crezi ca un Dumnezeu egoist si narcisist nu ne-ar fi creeat ca pe niste robotei fara vointa si ratiune? Eu m-am dat exemplu pe mine! Este prea BUN si prea IERTATOR.

| iamy a răspuns:

Ma rog, unii aleg sa dea vina pe Dumnezeu altii pe sistem. Viata e oricum grea oricare ne-ar fi framantarile.