| kamykaze88 a întrebat:

Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
Isaia 14:13
"Muntele adunari dumnezeilor" si cititi tot capitolul e foarte revelant

16 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Alte traduceri redau această expresie "muntele adunării" sau "muntele sfânt".
Dar care este întrebarea?

| 4b a răspuns:

In mitologia greaca, zeii iti tineau adunarile consiliului lor pe un munte inalt, unde hotarau asupra diferitelor treburi ale pamantului; in felul acesta urma sa se incumete sa uzurpe conducerea zeilor; satana aspira in acelasi fel la un control asupra consiliilor cerului.
Sanatatewinking

| andri22 a răspuns:

Este o intrebare capcana de nu se spunehappy

| MMihai a răspuns:

De ce să citesc prostii cu o mare mulțime de Dumnezei?
Dominus Deus = Dumnezeu, implică unicitatea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Vezi http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/isaia/14/

13. Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei,

Exprimarea Muntele adunării dumnezeilor înseamnă că sunt mai mulți Dumnezei!

Asta contribuie la înțelegerea mai corectă a religiei evreilor dinaintea erei noastre.
Cele 12 triburi israelite aveau un Dumnezeu a lor și ele fuseseră „ alese" de Dumnezeul lor.

Dar erau și alți Dumnezei diferiți de Dumnezeul lor.

Cei care comentau religii vorbeau despre Dumnezeul din Vechiul Testament și îl apreciau ca divinitate tribală lipsită de orișice universalitate.

El era numai Dumnezeul acestei uniuni tribale, dar ei acceptau că sunt și alți Dumnezei, diferiți de Dumnezeul lor.

Ei erau popor ales de Dumnezeul lor, și nu se considerau „ popor ales ", mai presus de alte popoare.

| anonimg a răspuns:

E ceata pretutindeni, deoarece mai gasim scris:
"Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt."" (Psalm.82:6); si in alta parte referitor la versetul de mai sus:
"Isus le-a raspuns: "Nu este scris in Legea voastra: "Eu am zis: sunteti dumnezei"?"" (Ioan.10:34)

Ce va este greu sa intelegeti? Daca este Dumnezeu Tatal nostru, atunci copii Lui ce sunt? Nu sunt ei dumnezei, fii ai lui Dumnezeu? Nu este Domnul Isus fratele nostru mai mare?
Dar sa stiti ca nu toti au ca Tata pe Dumnezeu; caci nu toti oamenii cred in El.

Oricum, in versetul citat de kamykaze88 este vorba de Lucifer("purtator de lumina"). De acolo a pornit caderea lui; astfel a ajuns Satan("vrajmas lui Dumnezeu").
Eu va intreb: voi ce vreti sa fiti? Gandirea voastra de acum in ce va va transforma? Nu mai ezitati pierdandu-va timpul cautand carlige in ce sa va agatati necredinta. Voi insiva stiti ca Dumnezeu exista si ca va iubeste. Nu va mai impietriti inimile si credeti lucrul acesta.
Dumnezeu ne-a oferit motive de care sa ne prindem credinta noastra. Daca El vrea -si a facut totul- ca sa fim mantuiti, pentru ce voi cautati ca sa nu fiti mantuiti?

| zurick a răspuns:

Dar parca Dumnezeu era unic.De ce mai multi dumnezei?

| kamykaze88 explică (pentru anonimg):

Sincer acum mi-e prea lene sa te contrazic si sa vin cu argumente... dar pariez cu tine ca dupa 30 de minute de vorba cu tine si tu ajungi ca mine

| kamykaze88 explică (pentru MMihai):

Si atunci ce sa caute asa zisi dumnezei falsi pe muntele dumnezeilor? totusi sunt personaje fictive nu?

| ManStrong a răspuns:

Din cite mi se pare mie tu nu l ai citit tot sau nu ai luat deloc seama la ce ai citit.

| kamykaze88 explică (pentru ManStrong):

Orbiti de oameni "sfinti"

| ManStrong a răspuns:

De ce credeti ca e vorba de Satan in acest text?
A incercat careva sa citeasac si sa gindeasca in acelasi timp?
Ia vedeti cind se petrece acest eveniment si imediat o sa va schimbati conceptia.

| kamykaze88 explică (pentru ManStrong):

Se vorbeste de Lucifer, un personaj un zeu care voi il denumiti Satan. Lucifer a fost si este inger Satan e reptila.

| ManStrong a răspuns (pentru MMihai):

Traducerile induc in eroare.In Ivrit nu-i este scris dumnezei, ci elim.Adica ceea ce popoarele socotesc superior.

| ManStrong a răspuns (pentru kamykaze88):

Citeste incaodata sa vezi ca nu este scris Lucifer.Si citeste textul cu atentie sa vezi despre cine vorbeste.
Hai ca daca ti dai silinta putin ajungi la rezultate satisfacatoare.
Daca ai nevoie te ajut cu placere.