| anonim_4396 a întrebat:

Un user a zis :
ETAPELE CREAŢIEI
ZIUA ÎNTÂI
O lumină difuză pătrunde în atmosfera pământului.

[...]
ZIUA A PATRA
Soarele şi Luna devin vizibile de pe suprafaţa pământului

De unde provine lumina din prima zi si ce a facut ca ea sa fie difuza? Daca lumina provine de la soare care devine vizibil doar in ziua a 4-a, atunci ziua a 4-a NU este o zi de creatie.

Daca lumina "difuza" (am tot cautat dar n-am gasit in biblie nimic legat de o lumina difuza) nu a provenit de la soare ci de la o alta sursa, atunci in ziua a 4-a avem o zi de creatie dar apare o alta problema si anume ca plantele au fost facute inaintea soarelui.

Deci... sunt 6 zile de creatie + 1 zi de facut nimic sau 5 zile de creatie + 2 zile de facut nimc?

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sanboss):

Aparent tu ai lasat un comentariu in care ai zis... nimic. Chiar ca daca taceai, filozof ramaneai.

| 6684464 a răspuns (pentru sanboss):

"GOOD BLESS YOU"?hee hee Se mai scrie si asa? laughing

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of... Nu-mi spune ca nu stii ca plantele pot creste in sera.
Oi fi tu troll, dar inainte sa mai spun ceva, spune-mi cum a evoluat pamantul pana la primul animal. Stim ca este o planeta(Pamantul/Terra) care ajuns in orbita Soarelui, de aici continua tu pana la primul animal. Sa nu cumva sa vorbesc cu un prost, sau cu un hater, nu de alta.

| sanboss a răspuns (pentru 6684464):

Ceea ce conteaza e ca ai inteles ce vr sa zic... mersi la fel laughing

| sublime89 a răspuns:

Vai dar astia pe zi ce trece cad intr-un penibil tot mai mare. Cate interpretari, cate scuze, cate inventii, doar ca sa adapteze cartea aia primitiva la descoperirile stiintifice din epoca moderna. De cand e crearea Soarelui si a Lunii echivalenta cu momentul in care ele au devenit vizibile? E mai mult decat penibil. Dupa cartea lor, Pamantul ar trebui sa fie cel mai vechi obiect din Univers. Ar trebui sa fie mai vechi nu doar fata de Soare si Luna, sau celelalte planete din Sistemul Solar, ci mai vechi si decat toate stelele si corpurile din Univers. Dintre toate, doar Pamantul e creat in prima zi. Nu stiu cat tupeu poti avea sa mai inventezi tot felul de interpretari cand in geneza timpul e delimitat cat se poate de clar. Chiar daca ar fi sa acceptam ca zilele reprezinta de fapt ere, tot am fi obligati sa recunoastem ca Pamantul e creat in prima era, inaintea restului universului. Iar asta e suficient pentru a demola intreaga teorie.