| LoveToHate a întrebat:

"Şi a zis Dumnezeu:Să fie lumină! Şi a fost lumină." Dumnezeu a creat lumina înaintea soarelui? Tin să menţionez că lumina a fost creată în prima zi, iar soarele in ziua a patra.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Am citit și eu prima pagină din cartea :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
Genesa (Facerea) 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.
5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.
20. Dumnezeu a zis: "Sa misune apele de vietuitoare si sa zboare pasari deasupra pamantului pe intinderea cerului."
21. Dumnezeu a facut pestii cei mari si toate vietuitoarele care se misca si de care misuna apele, dupa soiurile lor; a facut si orice pasare inaripata dupa soiul ei. Dumnezeu a vazut ca erau bune.
22. Dumnezeu le-a binecuvantat si a zis: "Cresteti, inmultiti-va si umpleti apele marilor; sa se inmulteasca si pasarile pe pamant."
23. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a cincea.

The Holy Bible: King James Version. 2000.

The First Book of Moses, Called
Genesis

The Creation
1 In the beginning God created the heaven and the earth.
2 And the earth was without form, and void; and darkness was upon the face of the deep. And the Spirit of God moved upon the face of the waters.
3 ¶ And God said, Let there be light: 2 Cor. 4.6 and there was light.
4 And God saw the light, that it was good: and God divided the light from the darkness.
5 And God called the light Day, and the darkness he called Night. And the evening and the morning were the first day.
6 ¶ And God said, Let there be a firmament in the midst of the waters, and let it divide the waters from the waters.
7 And God made the firmament, and divided the waters which were under the firmament from the waters which were above the firmament: and it was so.
8 And God called the firmament Heaven. 2 Pet. 3.5 And the evening and the morning were the second day.
9 ¶ And God said, Let the waters under the heaven be gathered together unto one place, and let the dry land appear: and it was so.
10 And God called the dry land Earth; and the gathering together of the waters called he Seas: and God saw that it was good.
11 And God said, Let the earth bring forth grass, the herb yielding seed, and the fruit tree yielding fruit after his cand, whose seed is in itself, upon the earth: and it was so.
12 And the earth brought forth grass, and herb yielding seed after his cand, and the tree yielding fruit, whose seed was in itself, after his cand: and God saw that it was good.
13 And the evening and the morning were the third day.
14 ¶ And God said, Let there be lights in the firmament of the heaven to divide the day from the night; and let them be for signs, and for seasons, and for days, and years:
15 and let them be for lights in the firmament of the heaven to give light upon the earth: and it was so.
16 And God made two great lights; the greater light to rule the day, and the lesser light to rule the night: he made the stars also.
17 And God set them in the firmament of the heaven to give light upon the earth,
18 and to rule over the day and over the night, and to divide the light from the darkness: and God saw that it was good.
19 And the evening and the morning were the fourth day.

De fapt, care este întrebarea?

| MMihai a răspuns:

Site-ul a avut ambiția să „corecteze", textul în engleză.
Găsești textul „ necorectat aiurea ", dând link aici
http://www.bartleby.com/108/01/1.html#S1

| Inferno a răspuns:

Soarele este doar o sursa de lumina, dar nu este singura. Lumina pentru a exista are nevoie de o sursa, nu poate sa existe pur si simplu, sa apara din nimic.
In Biblie nu aminteste de nicio sursa, vorbeste direct de lumina. Ori aparitia din nimic a luminii este imposibila, dar cum crestinii se raporteaza la un Dumnezeu omnipotent, pentru ei orice este posibil.

| Inferno a răspuns:

"Din pacate iar observ alt incult care nici macar nu a citit teoria big bang ului. In fine mai citeste si apoi ai sa observi ca initial a fost lumina..."
Teoria Big Bang nu sustine ca a aparut lumina din nimic, fotonul apare atunci cand un electron se ciocneste cu un pozitron si se anihilieaza reciproc formand un foton. Cantitatea imensa de fotoni ce s-a format prin procesul de mai sus, nu putea sa calatoreasca, deoarece se loveau de electronii liberi. Cand temperatura a scazut nucleele atomice au putut captura electroni, iar lumina a putut si ea sa calatoreasca liber.
Deci nimeni nu sustine ca fotonii (lumina) apar din nimic.

| LoveToHate explică:

Nu pot să cred câtă ipocrizie există pe TPU. Dacă tu spui că lumina a aparut din nimic, şi mă mai şi jignesti pe deasupra, atunci eşti jalinc.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Un basm primitiv ce pot spune despre biblie

teoria evolutiei - blog -profilu meu

| RAY a răspuns:

Oare cum era viata lui dumnezau in intuneric saracul apoi a observat ca lumina e buna si a lasat-o

| martzian a răspuns:

"Dumnezeu a creat lumina înaintea soarelui?" Corect. Nu este nimic imposibil.Pentru Dumnezeul care a creat atat de multe, a genera lumina era cel mai simplu lucru. Iar lumina nu este data doar de soare, dovada ca inca vorbim la ora asta...winking

| martzian a răspuns:

PS: "Vestea, pe care am auzit-o dela El şi pe care v'o propovăduim, este că Dumnezeu e lumină, şi în El nu este întunerec." (1 Ioan 1:5)

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dumnezeu a zis: Mergi la culcare!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

"Si Dumnezeu a zis: Sa fie prostime!

| M25M a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nebanuite sunt sursele electrice ale Domnului big grin

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru M25M):

Chiar asa laughing

| Dorugar a răspuns:

Nu ai retinut chiar esentialul si anume asta:
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina!
Ce, El nu stia ca lumina este buna?
Oare din ce cauza nu stia asta?
Nu cumva pentru ca El este un Dumnezeu al intunericului si al tenebrelor?

| Miauti a răspuns (pentru Dorugar):

Nu ma iau de zeu, dar nu puteau si dobitocii care au tradus sa scrie la sfarsit
"ATENTIE: traducerea s-ar putea sa fie gresita... va rugam sa reveniti"

cred ca la intrebarea ta se refera la auto-lauda...

| Dorugar a răspuns:

Iata cum un crestin afirma in sfarsit un mare adevar!
Si anume ca Dumnezeul Creator este chiar Big - Bangul!
Intrebare, de ce trebuie sa ascultam si sa urmam Biblia mincinoasa, si nu cartea de fizica care ne invata adevarul?

| RaduMD a răspuns:

Noi nu putem şti cu precizie ce a fost, de fapt, acea lumină primitivă.
Este posibil, coroborând cu Exod 14:19 să fi fost un nor luminos format la comandă divină.
Este posibil să fi fost un fenomen mai cosmic: particule de foc preexistente sorelui, eventual din care s-a format acesta.

| SugarSkull a răspuns:

Daca te iei dupa logica crestina este foarte probabil sa te doara capul [in cel mai bun caz].

| martzian a răspuns (pentru SugarSkull):

"Daca te iei dupa logica crestina este foarte probabil sa te doara capul [in cel mai bun caz]." - Asta e primul raspuns dat dupa ce ti-ai facut cont pe TPU... Tare. Probabil vrei si funda? laughing

| SugarSkull a răspuns (pentru martzian):

Si funda si vot vreau laughing

| martzian a răspuns (pentru SugarSkull):

O printezi si o pui in rama? happy

| SugarSkull a răspuns (pentru martzian):

O si sfintesc si ma rog la ea.

| martzian a răspuns (pentru SugarSkull):

Pacat. Nu mai e. tongue

| surfer01 a răspuns:

Și în a 4.500.032.891 zi, din mare păcat, Dumnezeu l-a făcut pe mormolocul de martzian.