| anonim_4396 a întrebat:

Unde au loc ateii?

Sa ne gandim putin si vom vedea ca un loc tot au: in ei insisi! Numai acolo pot avea loc destul si se vor simti in siguranta si neizgoniti de nimeni, fiind doar ei cu sine laolalta.

In decursul vremurilor, s-a vazut ca statul prea mult in sine nu a dus la bucurie, pentru ca oricat te-ai multumi cu tine insuti, intr-o zi tot te saturi de tine si simti nevoia sa te eliberezi. Aceasta eliberare poate fi pozitiva in sensul ca operatia ai facut-o pe sine, adica pe propria piele, suportand consecintele, daca sunt.
Gravitatea se arata atunci cand ai infestat pe cei din jurul tau; adica nu ai puterea ca valul sa fie consumat de tine insuti si-l arunci asupra celorlalti.

De aici au pornit toate nenorocirile asupra omenirii, mai ales cand aceasta stare de spirit malefica a angrenat nu numai persoane, ci si obsti intregi. Se cunosc prea bine consecintele, suferintele prin care au trecut milioane de oameni in decursul atat de nefericitei istorii.

Cum pot fi intorsi ateii de pe calea lor gresita?

Povestea trista cu ateismul poate fi categorisita ca o parere. De multe pareri ne putem molipsi pe parcursul vietii, iar aceste pareri duc negresit la inselare, mai ales cand este vorba despre credinta in Dumnezeu.

Cata tragedie n-a umplut viata noastra cand, din cauza inselarii ce ne-a cuprins, din cauza parerilor noastre, am fost indepartati de lumina lui Dumnezeu?

Auzim glasul lui Iisus Hristos: "Fara Mine nu puteti face nimic!"(Ioan 15, 5). Atunci cand uitam aceasta imperativa porunca, facem uneori ceva mai mult decat nimicul; facem raul din jurul nostru, care intuneca pacea si lucrarea fratilor nostri pamanteni.

Si mai ales sa nu se uite ce a spus Duhul Sfant prin glasul Imparatului-Profet David: "Mari si minunate sunt lucrurile Tale, Doamne, toate cu intelepciune le-ai facut pentru bucuria si inteleptirea noastra!"

Ateismul inseamna Negare! Veti spune: Stim acest lucru si nu este cazul sa se mai brodeze pe aceasta poveste demult stiuta. Sigur ca este demult stiuta si nu este numai o poveste, ci este mai mult decat atat, este o pacoste! Parca ii si vedem pe filosofi scormonind in inalturi si in adancimi si negasindu-l pe Dumnezeu. Cei mai multi au strigat din rasputeri la Dumnezeu ca sa li se arate in toata maretia Lui Imparateasca. N-au avut bucuria ca Dumnezeu sa asculte, ca la comanda, si sa se arate ba lui Democrit, ba lui Marx, ba lui Nietzsche - si, de ce nu, si lui Cioran, mai ales atunci cand la Rasinari folosea craniile din cimitir drept minge de fotbal.

Ei, daca atunci stapanul craniului ar fi sarit drept in picioare si i-ar fi altoit cateva lui Cioran, l-ar fi invatat minte sa mai glumeasca, dar asa, el si-a luat nasul la purtare mai tarziu si in scris. Batea lumea, cand cu piciorul cand cu scrisul. Asa au ramas treburile de atunci si asa vor merge inainte. Prostia si asa nu are granita.

Cand cautam prin dictionare, la cuvantul ateism, citim ca inseamna: Negare a existentei lui Dumnezeu si a oricarei divinitati;

Stim cu totii ce a insemnat ateismul mai ales in Franta si de unde au pornit cele mai groaznice impotriviri asupra credintei in Dumnezeu. Cine nu-si aminteste de masacrele din timpul Revolutiei din 1789? Acolo nu era vorba doar de lupta impotriva relelor sociale si a legilor strambe, ci era vorba si de acea negare a valorilor morale cand drojdia societatii ajunsese sa spulbere aluatul social din matca lui normala. Totul era pornit pe negare si primul atac era impotriva sacrului. Sa nu ne amintim decat de profanarea altarului Catedralei Notre Dame pe care au pus chipul spurcaciunii, la care urma sa se inchine cei care spulberau cu spor frumusetile cumpanite ale inaintasilor.

Citeam despre descoperirile savantilor in decursul secolelor. Se facea o trecere in revista unde se spunea despre fiecare savant, din fiecare tara, ce a ajuns sa descopere in domeniile variate ale stiintelor. Se sublinia ca peste 80% dintre savanti au ajuns la respectivele descoperiri doar cu ajutorul lui Dumnezeu, Caruia Ii aduceau multumiri cu mare piosenie, inaltandu-i slava intru rugaciuni.

Stim ca medicii si mai ales chirurgii, pe care-i numesc un fel de supraoameni (uber mensch), de fiecare data, inainte de a pune mana pe bisturiu, fac o rugaciune catre Dumnezeu pentru a reusi interventia asupra zidirii Sale. Daca acesti chirurgi ar tine un jurnal in fiecare zi si ar nota toate operatiile si cum i-a ajutat Dumnezeu si cum au vazut minuni cu ochii lor, ar fi o capodopera de care s-ar rusina ateii intru zgomotoasa lor necredinta.

Ateul nu are timp sa citeasca si sa mediteze ce este el ca om si nici la ceea ce este in jurul sau! Cred ca nu mai este cazul sa ne intrebam ce va fi peste 50 de ani cu lumea aceasta, care nu prea citeste ci doar se instruieste de ocazie cu ce ii pune tehnica la indemana. Vom avea puhoaie de atei care ignora totul in calea lor precum se napustesc furtunile si valurile in inima naturii.

Se spunea ca odata un orb se plangea ca nu vede lumina! Asta da, se mai intelege, dar sarmanul de el credea din rasputeri in Dumnezeu! Cel care a auzit, a raspuns: Da, era orb, dar nu era prost!

P.S:Acestea nu sunt cuvintele mele.Le-am pus pentru ca sunt interesante.Tin sa clarific dinainte ca nu am postat cu scopul de a jigni ateul.

20 răspunsuri:
| taximetristul a răspuns:

"Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura.De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bîrna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, cînd colo, tu ai o bîrnă într’al tău?… Făţarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău." (Matei 7:1-5)

Da,sunt ateu. SI asta faci acum, judeci!

NOname
| NOname a răspuns:

Dar cu ce scop, de a înjosi şi a desconsidera, de a încinge spiritele între credincioşi şi necredincioşi şi aşa mult prea uşor inflamabile şi mai mereu încinse?

Iar vii cu o furăciune de pe un site propagandist cu "ce răi şi defecţi sunteţi voi şi ce bun şi perfect sunt eu şi toţi cei care cred în zeu meu"? La ce bun? Ştii că peste 90% din informaţii sunt distorsionate şi doar provoacă sau mângâie orgoliul creştinilor vanitoşi, asemenea autorului.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/ce-este-ateismul-70375.html

Parcă te-ai căit după atacurile din trecut http://i.imgur.com/zTM6Lia.jpg sau era doar ceva de moment?

| doctorandus a răspuns:

"Prostia si asa nu are granita." Nu numai ca ai enuntat teoria, dar ai si aplicat-o practic. Cu greu s-ar putea bate campii mai rau ca mai sus. Asta o spune unul care crede in Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

P.S:Acestea nu sunt cuvintele mele.Le-am pus pentru ca sunt interesante.Tin sa clarific dinainte ca nu am postat cu scopul de a jigni ateul.

neai facut in toate felurile posibile si mai spui ca nu vrei sa ne jignesti foarte frumos crestinule vad iubirea ta imensa in acele cuvinte pline de ura si jigniri culmea nici nu ne cunosti dar ne jignesti, judeci etc

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Unde au loc ateii?"- Depinde. La bloc, dupa blocuri, la casa, pe casa, vila cu piscina, la cort, sub pod, la mare, la soare, la munte, la deal, la terasa, la mine acasa, langa tine, la Cuca Macaii...fiecare dupa posibilitatihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow, cat bullshit. Nu iesi bine din asta. Atatea lucruri gresite si distorsionate nu am vazut pana acum intr-o singura postare. Felicitari.

| EmaS a răspuns:

Fiecare om va merge in locul pe care si l-a pregatit.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Dacă nu ai postat cu scopul de a jigni ateul atunci de ce ai postat, să pari inteligenta? Adică ți s-a părut că toată bălăcăreala asta propagandistică e de bun augur convingerilor tale și ai postat-o? Tu ai auzit de atrocitățile comise de Biserica creștină dea lungul istoriei?

| luana1 a răspuns:

Uite,vezi ce face mandria din om? Citeste inca o data si inca o data si inca o data postarea ta si poate intelegi ceva...Ce raspunsuri te asteptai sa primesti? Nu sunt cuvintele tale dar le consideri interesante...Ce-ar fi sa iti expui propriile pareri, incearca sa filtrezi putin.E mai simplu asa, te asigur.

| kira30 a răspuns:

N-am spus totul pe indelete.Am pus postarea la rugamintea unui prieten.E filosof si vrea sa schimbe mentalitati.Am scris ce mi-a dictat si chiar are cuvinte interesante. Dupa ce veti citi mesajul asta promit ca voi sterge intrebarea.Imi pare rau ca v-am jignit.V-am spus acuma clar ca n-am gandit eu cuvintele astea.

| Mădă0611 a răspuns:

"Fara Mine nu puteti face nimic!" - si uite asa devii nimic fara cineva, daca nu ti s-ar spune asta, ai fi totul, ai fi fericit, linistit, neobsedat de atei laughing)

"Ateismul inseamna Negare!" - pentru teisti, ca ei au inventat cuvantul, si noi putem spune ca teismul inseamna negarea ratiunii, asta e clara.

"Se sublinia ca peste 80% dintre savanti au ajuns la respectivele descoperiri doar cu ajutorul lui Dumnezeu, Caruia Ii aduceau multumiri cu mare piosenie, inaltandu-i slava intru rugaciuni." rolling on the floor

"Ateul nu are timp sa citeasca si sa mediteze ce este el ca om si nici la ceea ce este in jurul sau!" - asta fiind crestinul care crede ce scrie in biblie, fara sa isi foloseasca creierul, de fapt ce sa foloseasca?

P.S. Ar trebui sa va fie rusine ca sunteti atat de ignoranti (cuvant folosit de crestini).

| M25M a răspuns:

Cum pot fi intorsi ateii de pe calea lor gresita?----Daca tot suntem in acest punct, de ce nu intoarcem si :musulmanii, budistii, hindusi, iudaisti etc, spre religia corecta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Unde au loc ateii"
In societate ca fiecare dintre noi

| WhatheWow a răspuns (pentru kira30):

Dacă "prietenul" e filosof atunci spune-i să-şi reconsidere aptitudinile că poate are mai mult de câștigat cioban la caprele lui Hombre laughing Bine zicea un utilizator " bălăcăreală intelectuală ".
Asta te învață religia? Adică așa merge la voi, jigniți ca să puteți să cereți iertare? Tipic creștinește!

| Ihaveadream a răspuns:

Observ ca la un moment dat autorul se intreaba. "Cum pot fi intorsi ateii de pe calea lor gresita?"

Insa nu reuseste sa vina cu un raspuns. Atunci care mai e rostul discursului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kira30):

"E filosof si vrea sa schimbe mentalitati"...
1 - Ma indoiesc de faptul ca e filozof (sau poate nu intelege cum e treaba cu filozofia).
2 - Eu i-as sugera sa-si schimbe propria mentalitate dupa care sa incerce pe a altora.

Spune-i sa citeasca acel text iar si iar si iar si iar pana gaseste TOATE greselile.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Nu numai ca existenta lui Dumnezeu este paradoxala, biblia o fantasmagorie, dar si ideologia voastra religioasa, voi religiosii, crestinii(practicanti), sunteti un motiv(in plus) omului rational de a nu fi religios/credincios. Ratiunea va este controlata de dorinte, de fanatism, doar subiectivism, nimic altceva. Voi separati oamenii, etichetati, barfiti, dezinformati, indoctrinati, etc. Sincer, eu nu as vrea sa gandesc ca voi, nici sa ma comport ca voi si nici sa fiu printre voi... valorile, gandirea si felul vostru de a fi ma fac sa pastrez distanta...

"Se sublinia ca peste 80% dintre savanti au ajuns la respectivele descoperiri doar cu ajutorul lui Dumnezeu"

"Daca acesti chirurgi ar tine un jurnal in fiecare zi si ar nota toate operatiile si cum i-a ajutat Dumnezeu si cum au vazut minuni cu ochii lor"

"Se spunea ca odata un orb se plangea ca nu vede lumina! Asta da, se mai intelege, dar sarmanul de el credea din rasputeri in Dumnezeu! Cel care a auzit, a raspuns: Da, era orb, dar nu era prost!"

Fii sincer(nu cu mine) cu tine insuti: Adevarul este neaparat cel considerat sau afirmat de om? Ce fel de adevaruri sunt acele afirmatii, acele cuvinte interesante? Subiective!? Daca cu asa ceva vrei sa fiu de acord cu tine, sau vrei sa convingi oamenii, inseamna ca ai o mare problema. Nu asa se procedeaza prietene, adevarul nu se stabileste cu afirmatii puerile.

| Nostradamuss a răspuns:

Trebuie sa te internezi la spitalul de nebuni

| andreiush25 a răspuns:

Eu cred ca nu dormi tu noaptea ca nu sti unde au loc ateii.