| AvalohAlyn a întrebat:

Unde găsesc o icoană cu Sf.Arhanghel Rafael sau Rafail dar mai ieftine,pe net?
Este Îngerul Sănătății și Vindecării și se spune că dacă te rogi la acest Înger îți va da sănătate, vindecare.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Iisus este Dumnezeu.Asta vreau eu sa va fac sa înțelegeti. Iisus este UNA cu Tatăl, este Același, Dumnezeu e Iisus întrupat iar Dumnezeul din cer este Iisus Hristos.Și ortodocșii și catolicii folosesc cruciulițe, medalioane sfințite, statuete, icoane cu Domnul Iisus și cu Sfinții.A îl reprezenta pe Iisus și a Îl purta la gât sau o cruce sau a te închina icoanelor nu înseamnă închinare la idoli. Iisus Dumnezeu nu e un idol și dacă îl venerezi, cinstești și porți cruciulițe și iconițe cu El sau le tii in casa nu înseamnă că am idoli, Iisus nu e un idol ci un model suprem și mai ales, Iisus e Dumnezeu.Inchinare la idoli înseamnă să te închina și să cinstești vacile cum făceau indienii sau orice obiect de genul unei pisici de porțelan sau sa ai că și creator mai mulți zei din Roma Antica sau Grecia antica sau de exemplu sa te închini faraonului sau mormântului lui asta înseamnă idolatrie nu sa porți în amarat de lănțișor cu o cruce și cu Dumnezeul adevărat care este Iisus Hristos. Ibseamba că Papa și BC sau ortodoxia se închină la idoli? Nicidecum.
Dacă porți ceva lănțișor cu Iisus Hristos reprezentată aproximativ sau o icoană adics o imagina sau o reprezentare a lui Iisus nu înseamnă deloc idolatrie ci este o forma de respect și apreciere pentru El, Iisus și o mărturisire a credinței că Iisus Hristos te poate proteja de rele, boli, energii negative adică te poate vindeca dacă porți, pecetea lui Iisus Hristos adica a lui Dumnezeu.Consider icoanele, lănțișoarele cu cruciuliță și medalioanele cu Iisus reprezentat aproximativ, inclusiv reprezentată crucea biruitoare și inima Lui pura(cum e medalionul meu) reprezintă pecetea lui Iisus Hristos, a lui Dumnezeu adică cum alte chestii cică ar reprezenta pecetea lui nenorocitul de Satan.
Sper sa înțelegi, Iisus nu se supără daca Îl purtăm pe El la gat daca Îl purtăm și în inima si avem imagini aducă icoane cu El prin casa, că sa ne amintim de El și să îl iubim și mai mult, că sa alungam energiile negative.
Sănătate multa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce inseamna inchinarea in Duh si Adevar dupa neuronii tai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Isus-Dumnezeu-Sfantul Duh sunt 3 lucruri diferite. Sectistii tind sa creada ca este vorba de 1 singura "fiinta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia sunt ingerii din biblie https://i.redd.it/399ozb9y3xy41.jpg
https://youtu.be/40KcrrfbJ6o
Cele afisate in bisericiile is metaforizate, pentru a atrage publicul.