| RAY a întrebat:

Universul are 13, 8 miliarde de ani ceea ce e nimic privind existenta lui Dumnezeu, el statea in bezna totala? Ce facea el singur in univers o infinitate de timp?

21 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eee, pai nu ar fi rezistat sa stea asa in negura, plus ca nu putea sa apara din neant, cineva l-ar fi facut si pe el, de aici clar ca nu exista.
N-are si el mama, tata, gagica, unde sta? Asa in aer, nu merge.

| Invictusman a răspuns:

Plănuia Big Bang-ul cu tovaraseanu' Il Separatio/Anonymus big grin [sarcasm]

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Ray Daca vrei sa razi uitate la asta nu o sa regreti
https://youtu.be/HhV2ghBU1b4

| Catrice a răspuns:

Urmarea contrazicerile dintre partea mea angelica și partea mea demonicahee hee

| AndreeaWTS a răspuns:

Asta e doar universul pe care îl știi și îl înțelegi tu.
Există multe alte "lucruri" să le zic așa, (pentru că nu au un nume pentru noi), de care nimeni nu știe și pe care nu le-ar putea înțelege nimeni.
Nu suntem nici pe departe la cel mai înalt nivel de inteligență și înțelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te-ai contrazis în aceași frază. Citez: "cineva l-ar fi facut si pe el, de aici clar ca nu exista." Dacă într-adevăr, Dumnezeu era sau este făcut de către altcineva, atunci înseamnă că există, deoarece ESTE făcut.

| Emma30555 a răspuns:

Fiindcă tu nu poți înțelege ca exista și imaterial nu tot se vede și se dovedește, nu totul e matematica. De unde ști tu tot ce s-a întâmplat în acești 13 miliarde de ani,? Noi oricum nu avem toate răspunsurile, oricum nu știm nimic, Dumnezeu nu este un om ca să crezi că lucrurile au stat asa. De ce nu te informezi de pe net mai mult? Poți găsi răspunsuri interesante

| RAY explică (pentru Emma30555):

Dumnezeu traia in bezna totala? Cica stiinta nu stie tot dar crede ceva fara nici un argument

| RAY explică (pentru AndreeaWTS):

Dumnezeu nu e chiar inteligent are un comportament de copil imatur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca de exemplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci nu exista timp, deci nici nu se plictisea și nici nu a fost creat de cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intocmea planul de afaceri cu ingerii.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu existau

| AndreeaWTS a răspuns (pentru RAY):

Tu crezi acum că poți înțelege totul și orice?
Pentru că judeci și înțelegi doar la nivelul tău (ca și noi dealtfel).
Și dacă din colțișorul tău așa îl vezi tu pe Dumnezeu, nu înseamnă că ai spus vreun adevăr.

| RAY explică (pentru AndreeaWTS):

Eu vb biblic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am zis ca daca ar exista, am presupus asta, atunci ar trebui sa fie si altii care l-au facut pe el, insa nu prea e facut, aici e.
Nu e nimic demonstrat clar faptic, totul e o prespunere, un film frumos.

E exact cum tu ai crede ca eu sunt acum geniu, ca sunt multimiliardar, fara nici o dovada, si cineva sa ma invoce pe mine undeva, si lumea sa se inchine la mine, sau in locul meu sa fie altcineva. Si sa mai scoata si o carte unde sa zica de mine, sa faceti voia mea, etc, etc.
Sau cineva inventat dar care sa-l cheme gica, nu dumnezeu.
Dar voi sa nici nu stiti real daca eu exist, sau daca eu sunt asa cum se zice.

Era o vorba: "faptili vorbeste, nu vorbili".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"Am ajuns la cunoştinţa că tot ce face Dumnezeu dăinuieşte în veci, şi la ceea ce face El nu mai este nimic de adăugat şi nimic de scăzut, şi că Dumnezeu face aşa pentru ca lumea să se teamă de El." - Eccleziastul 3:14

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Nu ai de unde sa ști, poate sunt mai multe dimensiuni, a trai e impropriu spus, universul trăiește?, legile care guvernează universul trăiesc?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica e dictator, vrea ca lumea sa se teama de el, al naibi dumnezeu asta, haha. Relatiile cu oamenii trebuie sa se bazeze pe prietenie, pe buna intelegere, nu pe frica.
Exact dictatorii asa fac, vor ca sa le e frica la lume de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"Căci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frică, ci de putere, de dragoste și de chibzuinţă." - 2 Timotei 1:7

| RAY explică (pentru Emma30555):

Un infinit de timp inseamna foarte mult, in fapt nu exista timp cat curpinde un inffinit