| usuk a întrebat:

Unul dintre multele motive pentru care oamenii, inca de la inceputul timpului, au murit(si au fost chiar si torturati, si chinuiti) a fost religia
credinta in ceva i-a facut sa-si de-a viata(in opinia mea, cel mai de pret lucru a unui om)
DE CE? e credinta asa de importanta pentru oameni?
(oameni in general)
[pot oare niste sperante ireale sa te faca sa renunti cu totul la realitate(sa alegi moartea in schimb?)?]

12 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Dintr-un anumit motiv ei considerau creatorul mai important decat creatia. Meh, ce sa faci, cand lumea-i proasta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiai ca in timpul persecutiei crestinilor astia se predau singuri romanilor pentru a fi mancati de lei? Nebunie curata.

| milan9 a răspuns:

Ia incearcă să reformulezi te rog, gândindu-te că nu credinţa cu invatatura ei, nu creştinismul cu practica lui şi Scriptura lui au indemnat la asa ceva (nici macar nu au incurajat, ci a militat permanent impotriva violentei), ci prostia si libertatea gresit inteleasa din capul unui sau a altuia...

| Essencest11 a răspuns:

Intr-adevar, sunt de acord cu tine! Cand persoana respectiva este atat de indoctrinata religios, ca exemplu martirii, este normal sa reactioneze astfel. Intr-adevar cum spune BlackSulphur se pare ca, creatorul, pentru credinciosi, este mult mai important decat creatia. Aceasta ar fi o explicatie pentru care mediul inconjurator este atat de poluat.

NOname
| NOname a răspuns:

Fataticii religioşi efectiv trăiesc în basmele lor şi pentru ei acestea sunt mai reale decât realitatea, pe care sunt gata să o sacrifice în nebunia lor.

Un om neîndoctrinat sau scăpat de lanţurile îndoctrinării nu dă doi bani pe aceste basme şi preţuieşte viaţa, singura pe care este sigur că o are.

Aşadar, nu se poate generaliza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bobul de grau nu moare ingropat ca sa poata da rod mai multe boabe in spic? asa si crestinul va muri avand grija ca rodul lui sa fie mare cu toate ca si unul singur daca e salvat cu pretul vietii lui, de multa slava se va invredbici in vesnicie.

| RaduRadu01 a răspuns:

Fără să judecăm motivele pentru care unii au fost şi sunt dispuşi să îşi sacrifice chiar viaţa, nu crezi că aceşti oameni, care ţin la principiile lor, la convingerile lor chiar cu preţtul vieţii dau dovadă de caracter şi o tărie morală demnă de apreciat?

| doctorandus a răspuns:

E perfect rational din momentul in care crezi ca dupa niste suferinte de moment te vor astepta miliarde de miliarde de miliarde de ani pe niste taramuri in care curg rauri de lapte si miere si in care vei beneficia de toate placerile posibile si imposibile. La fel au gandit si atentatorii de la 11 septembrie.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca,credinta deosebeste omul.
Daca el crede in cineva, vrea sa-l urmeze pe acel cineva.
Cu credinta nu te mandresti, ci lupti sa fi mai bun pe zi ce trece.
Da, se merita sa mori pentru ea daca stii si esti sigur pe tine.
Nu poti intelege asta, e prea ...prea puternic sufleteste,prea de la Dumnezeu.
Ca si matematica,nu te pricepi,nu o intelegi.
Ideea e ca, daca ei nu erau, nici religia nu era.
Au luptat pentru religie, ca si soldatii pentru tara, de aceea Dumnezeu i-a rasplatit acolo sus.

| milan9 a răspuns (pentru Essencest11):

Tu spui ca,
"pentru credinciosi, Creatorul este mult mai important decat creatia. Aceasta ar fi o explicatie pentru care mediul inconjurator este atat de poluat."

Zi-mi te rog frumos şi mie care e legătura...winking

| Essencest11 a răspuns (pentru milan9):

Credinciosii cred ca acest Dumnezeu este cel care a creat Terra - creatia, dar, Creatorul se pare ca e mult mai important decat creatia sa care se degradeaza pe zi ce trece.

| milan9 a răspuns (pentru Essencest11):

Da, este mai important şi ce e cu asta?

Şi tot El i-a dat omului libertatea să degradeze natura pe zi ce trece. A gresit cand i-a dat libertatea?