| anonim_4396 a întrebat:

Au fost timpuri și împrejurări când unii oameni au murit mai degrabă decât să renunțe la ceva din religia lor.

Dacă ar fi să mori pentru un adevăr / credință / principiu de viață ce face parte din religia ta, care ar putea fi acela? Adică, la ce anume din religia ta n-ai putea să renunți și o consideri a fi mai importantă decât viața ta însăși?

Răspuns Câştigător
| eXtremeAdy a răspuns:

La credinta desigur. aceasta este cea mai importanta pentru mine

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai făcut deja 25 de ani și 3 luni!
Pune și tu întrebări de adult,
nu de copil mic.

În secolul 21 te declari
și ateu sau
de orișice religie,
numai să rămâi viu!

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Mă simt mai bogat cu fiecare răspuns primit. E prima mea întrebare pe TPU. big grin Deci a rămâne viu ar trebui să fie țintă supremă... în viață? Chiar merită să faci orice compromis pentru a amâna moartea?, care se pare că e un eșec inevitabil - din perspectiva asta.

| OnuOnulică a răspuns:

Credinta in dumnezeu.
Nu as putea sa renunt la asta...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru TheMechanix):

Vorbim teoretic. Tu ai un crez sau ceva ce ține de religie pentru care ți-ar plăcea să știi că ești gata mai degrabă să mori decât să renunți la el? happy

| HueyFreeman a răspuns:

De ce mi-as da viata pentru niste ideologii care sunt cel putin impertinente? Este singura pe care o am si deocamdata vreau sa o traiesc.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Dar le-ai accepta mai degrabă decât să mori?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mi s-ar impune asa ceva, atunci as pleca intr-un loc unde astfel de barbarii nu sunt acceptate. (nu vorbesc de practicare, ci de impunere)

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Și eu aș face la fel, dacă ar exista posibilitatea. happy „Cand va vor prigoni intr-o cetate, sa fugiti intr-alta." (Mat.10:23)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am religie! Religie este folosita doar pentru manipulare si dezbinare! De ce crezi ca sunt atatea religii>?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și ai accepta mai degrabă să aparții oficial unei religii decât să mori? happy

Cred că sunt multe religii pentru că oamenii sunt diferiți, dar totuși au și crezuri comune. Așa că cei ce se aseamănă, se adună. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai..Mai bine nu apartin religiilor astora false! Nu o sa mor stiind ca sunt mai aproape ca voi de adevar! Eu ti-am spus pentru ce sunt facute religiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer,da as spune da, as minti, instictul de supravituire va intereveni, mari crestini din secolel trecute, nu au pret pe aceasta viata, asfel ca si-au sacrificat viata pentru Isus, dar azi cine va fi in stare sa renunte la propria viata? Putini, foarte putini.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Consideri că a face compromis datorat instinctului supraviețuirii e o virtute sau mai degrabă un punct slab al omului? Adică, martirii au dat dovadă de o tărie de caracter murind pentru o credință... sau mai degrabă a fost o lipsă în a avea o perspectivă optimă despre viață?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E un punct slab, adevarat credinta, transcende insasi viata, eu insa nu am avut acea putere, poate de aceia mi-am tot schimbat credinta cand dadeam de greu, sau nu imi placea ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toți oamenii sunt slabi, părerea mea. Poate printre cei mai slabi sunt și cei care se cred tari. Întrebarea mea vrea să zică nu dacă ai putea sau nu să faci față presiunii... ci, dacă ar fi să poți face față... pentru ce anume crezi că ar fi corect și demn să mori?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ce, pentru adevar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine spus. Aș mai da o fundă...

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa mori pentru ceva daca nu esti pe deplin incredintat ca exista. Eu cred suta la suta in existenta lui Dumnezeu si in viata vesnica.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De acord. happy

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Nu as muri fara lupta... Macar asta ar fi ocazia perfecta sa-mi mai iau "un tovaras de drum".

| Mikhtarian a răspuns:

Multumirea pentru Dumnezeu, ca sunt cine sunt si ce am.
Nu as putea renunta la Dumnezeu, chiar daca in unele momente o iau razna.