| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare normal ca sa se minta ca Verdictul stiintei: Creatie?

De ce mint sectanctii ca stiinta a dovedit ca exista Dumnezeu? Una e credinta una e cunoasterea, asa e crestineste sa minti?

https://www.youtube.com/watch?v=I21TlScjSc0

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu a dovedit nimeni ca exista dumnezeu, nu are cum. Pai nu e crestineste sa minti, dar ei mint ca au interese de manipulare, sa convinga cum vor ei.

34 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru milan9):

Nu ofera nimic, ofera loteria genetica, cine o castiga e bine, cine nu o castiga e nasolie. Raspunsul nostru poate fi si negativ si pozitiv, asa este intr-o democratie. Ca sa iti raspund pozitiv da-mi motive, convinge-ma. Adica ce faci vrei sa te angajez, sa te platesc si tu? Nu-mi oferi nimic in schimb? Cam asa suna.
Sa vad eu cand am nevoie de ceva ce eu si altii nu am putut rezolva (evident dupa ce am facut tot ce am putut sa rezolv, nu asa aiurea), sa vad ca ma ajuta, si atunci e altceva. Dar nu s-a intamplat asa in nimic, deci nici dispret nu am cum sa am pentru ceva ce nu e, iar daca e, da, as avea dispret din motivul spus.

| Mosotti a răspuns (pentru milan9):

Nu este vorba de prezenta divinitatii sau nu, e vorba ca din umbra nu face nimic in a ne ajuta! Ca daca vrei sa ajuti, ajuti, si omul stie cine e, si atunci crede automat. Ai o boala nasoala incurabile, sa dispara. Sau altele de genul asta. Arati nasol si nu ai partener, in timp figura sa se modifice si sa fi ok, deci ceva de ajutor, ceva ce noi ca oameni nu putem rezolva.
Desi exemplu e prost, ca daca divinitatea facea totul, nu avea cum sa lucreze asa prost, nu ne-am mai fi imbolnavit, aratam toti ok si aveam toti parteneri okey (ca aici merge toti sa arate bine, nu e ca aia ca nu merge sa fie toti bogati), si nu s-ar mai fi ajuns la faza ca sa intervina la o adica. Deci clar nu e lucratura unuia destept si puternic. Programa creierul ca la 100 ani sa inceteze in a mai functiona si gata, mureai, nu era nevoie de boli si batranete sa mori. Desi oricum nu ar fi avut sens sa ne creeze pana la urma, deci nu da oricum ai da-o.

| milan9 a răspuns (pentru Mosotti):

Spune-mi si mie o boala care nu e generata de stilul nostru tampit de existenta... Dumnezeu este acolo suferind langa cel aflat in suferinta, dandu-si viata pe cruce pentru el, asta chiar daca tot el, omul, a fost dobitoc si s-a imbolnavit de diabet sau intra in dializa, etc...

Nu exista cerc patrat! thinking Cele doua se exclud reciproc: LIBERTATEA si INTERVENTIA lui Dumnezeu pentru toate bullshit-urile pe care omul le face. De unde ar trebui sa intervina Dumnezeu in evitarea raului? Iti spun eu: de la cel mai mic gand liber cretin, murdar, iresponsabil sau nefolositor... Stii mai exact ce ar insemna asta? Opusul libertatii (responsabile) incredintate oamenilor!

| Mosotti a răspuns (pentru milan9):

Diabetul de tip 1, asta e genetic, sistemul imunitar e defect (deci nu are legatura cu mediul, si se cam stie), si ataca celulele beta din pancreas care produc insulina pana mor de tot, le considera dusmanii corpului, se zice ca si de la faptul ca mamele da lapte de vaca la copii la nu stiu cate luni, dar asta nu e sigur, la analize apar anticorpi anti celule beta, si mai sunt, deci e genetic. Si e o boala crunta sa faci 4 injectii cu insulina toata viata pe zi, deci uite un exemplu.
Accidentele vasculare, dislipidemiile congenitale (din nastere) fac sa ai colesterolul si trigliceridele sus fara legatura cu alimentatia, ficatul produce colesterol in cea mai mare parte intern, mai putin e parte din alimentatie. Normal ca daca mananci multe oua, urca, dar in mod normal ponderea nu e asa. Se ingroasa vasele si aia e. Tensiune la fel, se mosteneste genetic, daca iei 10 fete cu 10 tati hipertensivi, ai sa vezi ca 9 din ele au si ele tensiune.
Cu inima la fel.
Epilepsia, iar o boala la creier innascuta, nu se vindeca.
Tulburarea bipolara, schizofrenia.
La cancere da, s-au inmultit de la E-urile din alimentatie si poluare.

Mai vrei? Inainte sa spui trebuia sa te documentezi putinel asa. Si dumnezeu ce face? Se uita. La puterea care ziceti ca o o are dadea din degete si se faceau toti bine, sau invers, ne facea imuni la stilul nostru de viata de azi, ne adapta, si atunci nu ne mai facea rau.
Daca nu aveai societatea de azi, traiai sa muncesti in prostie doar sa nu crapi, ramaneai in urma cu 200 ani, nu mai aveai nimic din ce ai azi.
Ca si cu un calculator, il upgradezi la noile conditii, si va merge perfect, daca iei unu de acum 25 ani normal ca crapa acum sau nu merge deloc okey.

Nu uita ca, cand ceva iti face rau, iti face ca asa esti programat genetic, un upgrade adica o reproiectare si imbunatatire te poate face ca la acelasi bullshit de acum sa nu mai ai nimic.
Noi suntem niste masinarii biologie invechite neadaptate la ce e azi. Normal ca vreau sa mananc gogosi cu nutela in loc sa muncesc ca prostul de dim pana seara si sa mananc o mamaliga cu branza, fi serios.
Daca se reproiecteaza organismul si nu mai asimileaza decat cat are nevoie, el acum nu stie ca avem mereu de mancare, e proiectat pentru acum n ani, deci nu e la zi.
Si un calculator, ala de acum 30 ani nu suporta jocurile, softurile de azi, il omori chiar daca merge vreunul, se forteaza, se poate incinge, dar ce faci? Il modifici, nu ramai la nivelul vechi cum e el.