| RAY a întrebat:

E frumos sa minti pentru Iisus?

Verdictul stiintei: Creatie scrie pe un video pe Youtube, ceea ce nu este adevarat, stiinta nu afirma ca exista Dumnezeu
https://www.youtube.com/watch?v=JCfeagzwSr8
Alt site https://alfaomega.tv/......ei-creatie

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Stiinta nu afirma ca Dumnezeu exista deoarece stiinta nu stie ce e aia "Dumnezeu". Dumnezeu este inacesibil cunoasterii stiintifice.

Din faptul ca stiinta nu afirma ca Dumnezeu exista nu rezulta ca stiinta afirma ca Dumnezeu nu exista.
Nu exista nici un om de stiinta care a demonstrat ca Dumnezeu exista pentru ca, asa cum am spus, stiinta nu stie ce este aia Dumnezeu.
Nu poti demonstra ca X exista daca nu stii ce e X.
Exista insa oameni de stiinta care cred in Dumnezeu.
Insa parerea si oponiile oamenilor de stiinta nu reprezinta stiinta.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Se intampla si la case mai mari. Si pe realitatea am vazut stiri retardate de genul asta.

| danut a răspuns:

Interesant clipul video dar se vede ca te-a incitat titlul care este eronat intr-adevar. Ce spune individul este ca Biblia este infinit mai aproape de adevar fata de stiinta care nu a gasit inca un punct de plecare sau intelegere in teoria lu Bingu-Bingu.

| RAY explică (pentru danut):

Noi vorbim de titlu, tu continua cearta cu martorul

| DeyCj a răspuns:

Ca idee generală nu e frumos.Dar cum nazarineanul e doar un personaj biblic, e folosit pentru reclamă la creștinism, la care se adaugă miile de articole eronate despre satanism, ce există pe net, articole scrise tot cu scopul de a scoate în evidență că creștinismul e cel bun și ceea ce a precedat acest program, real malefic, e rău, malefic

| Exal a răspuns:

Cine zice ca se minte?
De unde tot scoti ca "Stiinta nu afirma ca exista Dumnezeu"?
Stiinta nu e o secta ateista, stiinta este o ramura a observarii lumii in care traim, ea cauta dovezi si explicatii pentru fenomenele inconjuratoare.
Sunt sute de oameni de stiinta care au demonstrat existenta lui Dumnezeu, si tu o contrazici cand tot ce faci este sa stai pe TPU intruna?

| RAY explică (pentru Exal):

Omule ce tot minti, care om de stiinta a demonstrat asta ia sa vad

| SG1995 a răspuns (pentru Exal):

Cine, ce a demonstrat?
Stiința e incapabilă să facă astfel de demonstrați, crezi, nu crezi, nu e ceva ce se poate demonstra e ceva subiectiv. Știința nu se ocupă cu existența Divină.

| Exal a răspuns (pentru Inferno):

Nu sunt de acord 100% cu tine dar ai dreptate; invata-l asta si pe RAY

| RAY explică (pentru Exal):

Ce am afirmat eu a afirmat si el

| Inferno a răspuns (pentru Exal):

Stiinta nu afirma ca Dumnezeu exista deoarece stiinta nu stie ce e aia "Dumnezeu". Dumnezeu este inacesibil cunoasterii stiintifice.

Din faptul ca stiinta nu afirma ca Dumnezeu exista nu rezulta ca stiinta afirma ca Dumnezeu nu exista.
Nu exista nici un om de stiinta care a demonstrat ca Dumnezeu exista pentru ca, asa cum am spus, stiinta nu stie ce este aia Dumnezeu.
Nu poti demonstra ca X exista daca nu stii ce e X.
Exista insa oameni de stiinta care cred in Dumnezeu.
Insa parerea si oponiile oamenilor de stiinta nu reprezinta stiinta.