| Alexandru_Popisteanu_1994 a întrebat:

Voi (ateii) credeti ca omul chiar s-a nascut din maimuta?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Nu neaparat daca esti ateu, trebuie sa crezi in teorii stiintifice. Ateul nu crede in zei. ATAT!

In ceea ce ma priveste, nu m-as impaca niciodata cu ideea ca suntem rezultatul evolutiei dintr-o maimuta naiva ce si-a rupt coada din pricina faptul ca avea nevoie de niste banane...

Trebuie sa fi... sa crezi asa ceva. Dar hei! Sa speram ca le revine si mintea ateilor, sa gandeasca, sa fie rationali.

36 răspunsuri:
| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

N-am zis nimic de teoria evolutiei. Pune-ti ochelari. AM zis ca omul este rezultatul evolutiei din maimuta. Cat de... sa fi sa crezi asa ceva? straight face

| Scarbo a răspuns:

Pe mine unul nu ma intereseaza de unde a aparut omul pentru ca aparitia omului mi se pare mai mult un blestem, dar cred ca rasa umana a fost creata de extraterestri de la maimuta de aia suntem asa diferiti de ele prin inteligenta.

| Liviu a răspuns:

Ok,sunt 2 dileme, acum nu voi gandi ca un ateu ce sunt, voi gandi ca un om care nu se afla in nici una dintre tabere.
1.Nu stim siguri daca am fost nascuti din adam/eva
2.Nu stim siguri daca ne tragem din maimute.
Si 3(final) unele lucruri ne sunt necunoscute.
Atata timp cat nu ne folosim 100%100 creierul multe intrebari vor ramane fara raspuns.
In ziua in care vom putea sa ne folosim creierul la intreaga capacitate, multe raspunsuri ni se vor da.
Ochii ni se vor 'sterge' nu vom mai fi nestiutori.
Sper la aceea zi, in care omul va avea acces la orice informatie isi doreste, in care tehnologia va evolua enorm de mult.
Privind in trecut, nu cred ca credea careva acu 60 de ani ca vor exista telefoane mobile, sau calculatoare...
Evoluam in un ritm alarmant, medicina la fel, in o buna zi ne vom putea da seama daca ne-am tras din maimute, sau a existat vreo finta supranaturala de ne-a creat.
Pana atunci ateii raman la ideea ca nu exista nici o finta supra omeneasca,(printre care si eu ma numar printre acei ateii) si crestini si alte religi raman la convingerea ca am fost creati pe acest pamant de un creator.
Cine e de acord cu mine?

| 31957319 a răspuns:

Alex nu stiai ca toti ateii cad se pun la comp isi aduc si vreo 5 kg de banane?! de ce oare is descendenti din King Kong si di Cheeta...

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Mai du-te in basina Gherghini si tu carcotasule.Am rectificat greseala, esti mutumit.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

"La care intrebare"
"In ceea ce ma priveste, nu m-as impaca niciodata cu ideea ca suntem rezultatul evolutiei dintr-o maimuta naiva ce si-a rupt coada din pricina faptul ca avea nevoie de niste banane..."
Atunci crezi in varianta biliei, "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu."
Din aceasta naivitate iti argumentezi tu aparitia omului?