| godless1859 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu daca nu cum credeti voi ca omul a aparut din maimuta? Daca omul a aparut din maimuta pe maimuta cine a facut-o?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Am gasit acest articol pe net :

"Un om de ştiinţă s-a transformat din evoluţionist în creaţionist, după ce şi-a dat seama că celulele vieţii sunt prea complexe pentru a fi apărut întâmplător"

"E vorba de Feng-Ling Yang, care e cercetător senior la Academia de Cercetare Centrală din Taipei (Taiwan). Munca sa a fost publicată în mai multe reviste științifice. Ca orice om de știință "serios", doamna Yang credea în teoria evoluţionistă, până când şi-a dat seama că se înşela…

"La sfârşitul anilor 1990, biologii din domeniul molecular au început să-şi dea seama că toată chimia vieţii e mult mai elaborată decât s-ar fi putut gândi înainte cineva. Desigur, oamenii de ştiinţă ştiau demult că proteinele din celulele vii sunt cele mai sofisticate molecule din existenţă. Dar acum, ei au descoperit cum acest ansamblu de proteine este organizat pentru a forma "maşini elegante" cu părţi mobile. O maşină moleculară ar putea fi compusă din mai mult de 50 de proteine. Şi, chiar şi cea mai simplă celulă are nevoie de mai multe "maşini" diferite, pentru a genera, de exemplu, energie, pentru a copia informaţiile sau pentru a controla accesul prin intermediul membranelor.

Ei bine, m-am întrebat: "Cum de aceste maşinării de proteine au devenit atât de bine construite?" La acel moment, complexitatea neaşteptată a chimiei celulelor a făcut un număr mare de oameni de ştiinţă să-şi pună aceeaşi întrebare. Un profesor de biochimie din SUA chiar a publicat o carte, argumentând faptul că maşinile moleculare din celulele vii sunt atât de complexe încât ele nu ar fi putut apărea întâmplător. Am fost de acord cu acest lucru. Într-un fel simţeam că viaţa trebuia să fie creată."

| godless1859 explică (pentru BogdantheDreamer):

Un raspuns pe care doream sa-l aud.eu cred acelasi lucru ca viata a fost creata!

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Un om de ştiinţă s-a transformat din evoluţionist în creaţionist, după ce şi-a dat seama că celulele vieţii sunt prea complexe pentru a fi apărut întâmplător"

Asta e ca si cand ai renunta sa mai sustii teoria heliocentrista pentru ca balena este un mamifer. Sau ca si cand ai nega existenta Universului pentru ca nu stii cum a aparut.

Nu stiu din ce articol ai luat ce scrise, insa mi-e greu sa cred ca exista evolutionisti care nu au habar in ce consta evolutia si o confunda cu aparitia vietii. Mi-e greu sa cred ca un asemenea evolutionist ar putea scrie articole stiintifice pe tema evolutiei, din moment ce el nu stie nici ce presupune evolutia. SI imi este si mai greu sa cred ca ar putea fi considerat un cercetator "serios".

Si nu e de mirare ca articolul da nastere la asemenea concluzii din moment ce e luat de pe cel mai precar site(lovendal).

Viata putea fi creata de Dumnezeu si dupa sa evolueze, chiar si Darwin a crezut asta initial. Cele doua in mod cert nu se exclud.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Darwin sustinea initial evolutionismul teistic:

"Theistic evolution view: The universe is about 14 billion years old. The earth's crust developed about 4.5 billion years ago. Some believers in this option suggest that God created the first cell; others suggest that the the first cell happened as a result of natural processes through abiogenesis. Subsequently, God used evolution as a tool to guide the development of each new species. By steering evolution over time, God eventually produced human beings. "

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Iti trebuie un IQ destul de maricel ca sa poti pune o intrebare corecta, ceva mai mare decat numarul de la pantofi.
Din ce vad eu tu ai pus doua intrebari din care ambele sunt gresite.

Prima pleaca de la o premisa falsa:
"... cum credeti voi ca omul a aparut din maimuta?"

Omul nu a evoluat din maimuta.

A doua e complet inutila si nu e la obiect.

"Daca omul a aparut din maimuta pe maimuta cine a facut-o?"

Intrebarea corecta e cum a aparut viata,nu din ce a evoluat maimuta.
Ca asa voi rasunde ca maimuta a evoluat din alt animal,iar ala din altul si o tinem asa pana de craciun.

E o dovada de incompetenta sa nu vezi unde e problema, ca, in definitiv, nu iti trebuie cine stie ce cunostinte ca sa iti dai seama ca, asa cum exista o ecplicatie pentru aparitia omului, exista una si pentru aparitia maimutei, deci in mod cert nu aici este problema.

Dar ca sa-i faci, mai avem nevoie si de taietori de lemne.

| godless1859 explică (pentru Inferno):

Ai drepul sa fii mai prost ca mine!

| mODIN a răspuns:

Dupa logica ta pe Dumnezeu cine l-a facut?

| sublime89 a răspuns:

Tu ce crezi? D-zeu a facut 2 maimute pe care le-a numit Adam si Eva, si le-a lasat sa evolueze milioane de ani ca sa poata aparea oamenii, cand el ar fi putut sa faca direct oameni, daca ar fi vrut. Un zeu atotputernic se complica cu milioane de ani de evolutie si extinctii, doar ca sa ajunga la noi. Suna foarte plauzibil.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu ti se pare ca fiecare e liber sa creada ce vrea si nu e cazul sa vina altii sa le ironizeze si insulte credinta SAU convingerile?

| drutzix a răspuns:

Daca dumnezeu a facut omul atunci pe el cine l-a facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu cred.
2. Subiectul asta ma depaseste.

| aabaaab3278 a răspuns:

"Daca omul a aparut din maimuta pe maimuta cine a facut-o?"
E ca si cum ai zice: plantele apar din pamant, de ce mai exista pamant?

| muffinXXL a răspuns:

Ca lumea întrebare! Fiecare cu arborele lui genealogic. Daca unii se simt mai bine când se gândesc ca străbunicul lor a fost un urangutan, asta e!

| drutzix a răspuns (pentru muffinXXL):

Mult mai bine sa te gandesti ca strabunicul tau a fost facut din noroi si balegar nu?