| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce știți despre creștinii care au fost persecutați pentru că au refuzat să practice cultul crucii?

16 răspunsuri:
| Gusticel a răspuns:

Nu

| CodrutElian1990 a răspuns:

De-ale bisericilor mizerii. Ce diferenta este intre inchizitie si fascism?

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Eu zic ca religia nu a adus nimci bun omenirii.A adus cu ea ura, rasism si indoctrinare.Plus bonus, prostie.A mai adus si frica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu asta a intrebat. De ce nu poti ramane pe subiect? Absolut nimeni nu ti-a cerut parerea despre religie

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nici eu nu inteleg de ce mm te bagi in seama?

| romeo78 a răspuns:

Nu era vorba de "cultul crucii", ci mai exact de a venera o bucată sau bucățică de lemn, care se zicea că ar fi parte din "Crucea sfântă pe care a fost crucificat Isus Hristos".
Istoria religiilor au consemnate multe abuzuri, în toate religiile, lucru datorat analfabetismului, inculturii, neștiinței umane.
Până la inventarea tiparului, toate cărțile religioase erau transcrise manual de scribi, iar ce scrie acolo era cunoscut doar de scribi și capii religiei respective.

| h379m3973423 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

"Nici eu nu inteleg de ce mm te bagi in seama?"

Apropo de ură, prostie și frică.
Of religia asta, l-a prostit și pe Ionuț aici de față laughing

| Celcestietot a răspuns:

Te referi la inchizitie sau la ce?

| KR0NSTADT a răspuns:

Erau mai aproape de adevărul biblic, iar asta nu convenea bisericii ca instituție. Le dădea planurile peste cap, dom'le. happy

| ShaOfHatred a răspuns:

Că au luptat și au suferit pentru generațiile viitoare.
Mă rog, știu, dar să-mi spui ce vrei să știi mai exact

| RAY a răspuns:

Tu ce stii despre creștini care au omorât păgâni ca să accepte religia lor? Cât despre creștini vs creștini sau omorât și ăștia, protestanți vs catolici, catolici vs ortodoxi, religia iubiri, creștini au făcut și doua războaie mondiale, Stalin era ortodox ba chiar era sa devina preot, Hitler era catolici devotat, UK, usa erau protestanți

| Holiday a răspuns:

Sunt morti toti.

| RKBlue a răspuns (pentru RAY):

Hitler nu era catolic devotat.
A fost in tinerete,dar mai tarziu nu a ramas catolic si nici religios devotat(dar nu era ateu).
Stalin fusese ortodox convins in tinerete,dar dupa a ajuns ateu.
Actiunile sale, spre deosebire de cele comise de crestini de-a lungul timpului, nu au avut legatura cu ateismul ci cu subminarea oamenilor si socialismul, care printre altele au necesitat atacarea crestinilor(doar o vreme, dupa au dus-o relativ bine)

| iurii75 a răspuns:

Și astăzi creștinii sunt persecutați deoarece nu practică cultul crucii, necatand la faptul că crucea are origini păgâne și n-a fost venerata nici o dată de primii creștini.

| RAY a răspuns (pentru RKBlue):

A fost într-adevăr Hitler satanist sau ateu, așa cum suntem învățați? Nu există nicio dovadă care să sprijine această concepție. Ba, dimpotrivă, se pare că a fost creștin. S-a declarat întotdeauna catolic și nu a spus nimic vreodată împotriva lui Dumnezeu. În Mein Kampf, Hitler citează din Evanghelii și se roagă ca Dumnezeu să binecuvânteze lupta pentru libertate, pe care o pregătește. Ba, mai mult, se considera un instrument al lui Dumnezeu. El a cerut ca în școlile publice germane să se efectueze rugăciunile lui Hristos și a introdus fraza „Gott mit uns" („Dumnezeu cu noi") pe uniformele armatei germane dar și crucea. În discursul său din parlament, cu ocazia adoptării legii ce îi oferea puteri depline, Hitler s-a manifestat tot ca un catolic convins. El a recurs la motive religioase și figuri de stil inspirate din creștinism în multe dintre discursurile sale politice. De exemplu, în cel din 27 octombrie 1928, Hitler declara: „Mișcarea noastră este realmente creștină. Suntem animați de dorința de a-i vedea pe catolici și pe protestanți regăsindu-se unii pe alții în acest ceas de cumpănă pentru poporul nostru". Doctorul Otto Dietrich, care a făcut parte din anturajul lui Hitler, a afirmat că dictatorul nu a părăsit Biserica catolică. Vaticanul nu numai că nu l-a excomunicat din Biserică, ba chiar l-a sprijinit, lucru greu de crezut dacă ar fi fost vorba despre un ateu sau satanist. Când Hitler încerca să obțină pacea cu Marea Britanie și aliații ei, Vaticanul cerea din răsputeri același lucru. În ianuarie 1933, partidul catolic Zentrum a votat pentru acordarea cancelarului puterii depline în stat, lucru ce i-a permis lui Hitler să atingă majoritatea de două treimi din parlament. Dictatorul nu a interzis acest partid catolic, așa cum a procedat cu celelalte partide, Biserica sacrificându-l pe 5 iulie 1933, atunci când Zentrum s-a autodizolvat. Să nu uităm că unul dintre torționarii naziști de la Auschwitz, polonezul Karol Józef Wojtyła, a devenit Papa Ioan Paul al II-lea. Iar Joseph Ratzinger, viitorul Papă Benedict al XVI-lea, a făcut parte din rândurile tineretului nazist încă de la vârsta de 14 ani.
Sprijinul acordat de Vatican dictatorului german avea ca scop convertirea U.R.S.S.-ului la catolicism. Pentru acest lucru, împotriva Uniunii Sovietice a pornit o adevărată cruciadă. În vara anului 1941, Hitler a făcut apel la toate forțele creștine și a autorizat misionarii catolici de a merge în noile teritorii din Est. În numele lui Mussolini, ambasadorul Attolico i-a sugerat cardinalului Maglione ca Papa să recomande tuturor episcopilor catolici să ridice voluntari împotriva Sovietelor. Să nu uităm declarația lui Hans Kerll, ministrul Afacerilor eclesiatice ale Celui de-al III-lea Reich: „Aşa cum Hristos şi-a adunat cei 12 discipoli într-o cohortă fidelă până la martir, în acelaşi fel suntem noi martorii unui spectacol identic. Adolf Hitler este, într-adevăr, Sfântul Duh".
Despre Adolf Hitler se spune că era obsedat să găsească Sfântul Graal. Chiar se afirmă că, în timpul șederii sale în Viena, a obținut Sulița Destinului, acea armă cu care un soldat roman l-a împuns pe Iisus atunci când acesta se afla pe cruce. Obsesia lui Hitler pentru aceste două artefacte demonstrează că se considera într-adevăr creștin. Un ateu nu ar fi crezut în existența unor artefacte importante doar pentru creștini.
Este posibil ca respectul lui Hitler pentru Biserică și creștinism să fi apărut în urma unui incident din copilărie. Pe când avea doar 4 ani, Adolf a căzut în apele înghețate ale unui râu din Passau, fiind salvat de la moarte de către un preot. Max Tremmel, unul dintre cei mai mari cântăreți la orgă din Europa, a dezvăluit că salvatorul er60539337a predecesorul său, Johann Kuehberger. Un articol dintr-un ziar din Passau, din 1894, confirmă întâmplarea, fără a dezvălui însă numele salvatorului. În cartea Afară din Passau – Părasind un oraș pe care Hitler îl numea acasă, Anna Elisabeth Rosmus spune că „în Passau, însă, toată lumea știa povestea. Alte lucruri care se spuneau despre el sunt că nu a învațat niciodată să înoate și că avea nevoie de ochelari". Hitler nu a menționat niciodată că era să moară înecat, dar obișnuia să povestească despre cum se juca pe gheața râului Inn. Este posibil să fi evitat menționarea incidentului deoarece nu s-ar fi potrivit cu imaginea pe care și-o crease. Cel ce va salva omenirea nu putea fi, la rândul său, salvat. Probabil datorită preotului care l-a salvat, Hitler își dorea la opt ani să devină preot și chiar a făcut parte din corul unei biserici.
Nu doar Biserica catolică era de acord cu lupta naziștilor împotriva ocultei evreiești, ci și cea ortodoxă. În 1927, în România s-a înființat Legiunea Arhanghelului Mihail, cunoscută străinilor și presei ca Garda de Fier, din care făceau parte și o mulțime de preoți. Caracterul acestei grupări era anticomunist, antisemit și antimasonic, aproape identic cu cel nazist. Însă, spre deosebire de organizațiile SA sau SS, Legiunea Arhanghelului Mihail acorda o mare importanță religiei ortodoxe. Mișcarea legionară s-a făcut remarcată și datorită propagandei de succes pe care a avut-o prin marșuri, procesiuni religioase, miracole, imnuri patriotice și muncă voluntară. Fondatorul Legiunii, Corneliu Zelea Codreanu, a organizat încă din 1922 un congres studențesc în care a criticat „acțiunea politică a democrației francmasonice". În 1938 a fost arestat, deoarece i-a scris masonului Nicolae Iorga: „din adâncul sufletului lovit şi nedreptăţit îţi strig şi îţi voi striga din adâncul gropii: eşti un necinstit sufleteşte, căci ţi-ai bătut joc pe nedrept de sufletele noastre nevinovate!". Garda de Fier s-a aliat la un moment dat cu generalul Ion Antonescu (devenit mai târziu mareșal), cel care a luptat alături de Hitler împotriva U.R.S.S.-ului. Antonescu a desființat Legiunea atunci când nu a mai fost nevoie de ea, membrii ei fiind trimiși în lagărele de concentrare din Buchenwald şi Sachsenhausen, unde aveau totuși o relativă libertate de mișcare.
De ce s-a aliat Hitler cu România? Răspunsul l-a dat chiar el, în timpul vizitei sale din Finlanda din 1942. Un microfon „uitat" deschis de către radioul național finlandez a înregistrat o discuție dintre el și mareșalul Mannerheim, ținută secretă în arhivele postului până în 2004. Atunci, Hitler a recunoscut că alianța cu România a apărut de teamă că Rusia ar fi putut pune mâna pe sursele de petrol românești, fără de care Germania ar fi pierdut războiul: „dacă rusul ar ar fi ocupat România în toamnă lui 1940 şi ar fi cucerit sursele de petrol, atunci le-am fi pierdut pe acestea în anul 1941. Noi avem marea producţie germană, însă ceea ce înghite numai aviaţia, ce înghit diviziile noastre de tancuri, sunt totuşi cantităţi monstruoase. Este un consum care depăşeşte toate imaginaţiile. Fără contribuţia a cel puţin 4 până la 5 milioane de tone de petrol românesc nu am putea duce războiul. De asta am fost foarte îngrijorat".

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Romania a avut de ales intre alianta cu Axa si razboi cu Axa. Alte optiuni nu erau.