| Crâstoşelul a întrebat:

Voi cine credeţi că a creeat planetele, universul, şi celelalte?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu le-a creat nimeni.

77 răspunsuri:
| FocusKlowd a răspuns (pentru NickRudolf):

Acum 6000 de ani...esti iteligent rau ma.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Priveste cat de paralel este cu subiectul.
"...a spus ca fara un CREATOR, viata nu putea exista si punct."
Este parerea lui personala,nu este intemeiata pe nici-un fel de dovezi sau fapte obiective si cel mai important NU are legatura cu genetica. Asa ca degeaba e genetician. Dumnezeu nu este studiat de genetica. Si cum am spus mai sus nu ma intereseaza parerea fiecarui cercetator in parte ci consensul lor, deci lucrurile acceptate de comunitatea stiintifica.
In al doilea rand evolutia nu are nici-o legatura cu aparitia vietii asa ca vorbele domnului genetician se potrivesc ca nuca in perete cu subiectul pe care-l discutam,mai exact cu monologul meu, daca facem abstractie de aberatiile dumitale.
In al treilea si ultimul rand, evolutia nu intra in contradictie cu existenta unui creator. Asa ca vorbele onorabilului, presupunand ca ar reflecta numai si numai adevarul, nu contrazic cu nimic evolutia. (vezi "creationismul evolutionist)
Excelenta, imi pare rau sa va spulber ineptiile, dar stiinta este una singura si reprezinta cunoasterea realitatii sistematizata in timp de eruditi si filosofi. Alta stiinta nu exista decat in filmele S.F., asa ca ne vom raporta numai la aceasta, iar nu la cine stie ce cunoastere extraterestra ce s-ar presupune ca o depaseste pe a noastra.
La un raspuns similar cu cel de mai sus anunt de acum ca nu voi mai comenta nimic.

| Crâstoşelul explică (pentru FocusKlowd):

Eu cale credeam că Iepulaşul de Pate a cleeat Univeltul. sad

| Andreea_Maria-andra_1979 a răspuns:

Nimeni ca nu avea cine si nici Dumnezeu nu lea creeat

| Crâstoşelul explică (pentru danut):

Eu mă refeream la altceva.

Creştinii presupun că dumnezeu i-ar fi luat coasta lui Adam şi ar fi făcut o magie şi să apară Eva.

Şi eu i-am răspuns pentru ce răspuns mi-a dat el, nu era vorba despre întrebare.

| NickRudolf a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Bun, aratami ca pamantul are 4, 5 miliarde de ani. Nu am zis ca oamenii de stinta se inseala in tot, daca sta interpretuezi tu...Eu totusi nu imi pot da seama cum adeptii evolutionismului isi pot imagina ca universul a aparut dintr-un big bang format din nimic.Nu trebuie sa fi mare om cult ca sa iti dai seama de anumite lucruri. Explicam atuncea daca tot te fac sa razi cum sau descoperit stridii si alte specii marine in varful muntilor inghetati la sute de metrii altitudine?

| Crâstoşelul explică (pentru NickRudolf):

Nu am zis că universul a apărut dintr-un big bang.

Dacă tu crezi asta, foarte bine.

Şi ba da, chiar ai zis asta, că oamenii de ştiinţă se înşeală în tot, reciteşte-ţi răspunsul anterior.

Pariu că o să îngâni în continuare.

De aici te las să vorbeşti singur, că nu are rost, tot cu ideea ta rămâi şi vrei să mă faci pe mine să cred în ea.

Baftă, verişcane.

| NickRudolf a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Prietene, nu vreau sa te fac sa crezi ma doar in 14 de ce crezi tu, iti arat ca esti pe o pista gresita cu toata credinta in a nu crede in vreo zeitate sau in supranatural. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chuck Norris.

| Danaberciu a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu le-a creat nimeni?! Atunci sunt curioasa sa stiu de unde au venit!?

| Crâstoşelul explică (pentru Danaberciu):

Atâta timp cât există o lege a gravitaţiei la nivel cosmic, Universul poate să se formeze singur. Nu este necesar să-l invocăm pe dumnezeu care a '' a aprins'' fitilul şi a creat Universul.

| Danaberciu a răspuns (pentru Crâstoşelul):

In univers exista materie si energie. Materia se poate transforma in energie, dupa cum si energia se poate converti in materie si acest ciclu poate continua.
Totusi, materia si energia nu pot fi create din …nimic!
De asemenea, energia si materia nu pot fi distruse complet, nu pot fi eliminate, nu pot fi facute sa dispara.
Ele doar se transforma dintr-o forma de energie in alta.
Deci este imposibil ca materia si/sau energia sa dispara complet si de asemenea nu se poate crea energie si materie din …nimic!
Acesta fapt reprezinta o lege stiintifica, recunoscuta de toti oamenii de stiinta, indiferent daca sunt credinciosi sau atei.
Astea fiind spuse, vreau sa va ganditi la tot ceea ce exista in univers : avem materie si energie in intregul univers.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu!

| SashaS a răspuns:

Bunul Dumnezeu happy

| bobbyjah a răspuns:

Cata vorbaraie laughing nu inteleg sensul intrebarilor din trecut daca nu am fost acolo laughing

| explorer a răspuns:

Datorita muncii multor savanti (Einstein, Albert,Fermi, Enrico,Galilei, Galileo,Goddard, Rober, Huygens, Christian, Marconi, Guglielmo, Newton, Isaac, Edwin Hubble etc) sau facut descoperiri foarte mari in cunoastere universului.Pentru ati face o idee iti recomand sa urmaresti pe youtube prezentari ale lui Dr. Lawrence Krauss.