| bestialu96 a întrebat:

Mai precis, cand a creeat Dzeu Universul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acestor persoane leas spune ca zeus a creat lumea acum 5000 de ani mar contrazice pentru ca amicul lor invizibil e mai real desi ambii nu ofera dovezi ca ar exista, omul a creat zei sasi explice natura, viata de apoi, o speranta, te invit sa te uiti la documentarele astea http://documentare.digitalarena.ro/infruntarea-zeilor-01-zeus-2009/ de ce apare zeul hades in noul testament? de ce potoul apare si la greci povestile find asemenatoare, mai rau e mai rau e ca oamenii din prezent chiar cred ca cineva invizibil a creat pamantul dar nu pot dovedi, sa fim seriosi biserica catolica nu ar vrea sa demonstreze ca exista? sunt atatia oamenii de stinta care cred in dumnezeu de ce nimeni nu dovdeste credinta lui?

43 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu a fost nimeni prezent in momentul cand Dumnezeu a creat Pamantul incat sa iti dea un raspuns sigur 100%

| n0matterman a răspuns:

Intr-o dupa dupa-amiaza insorita.

| shadovv a răspuns:

Mai precis in functie de ce timp? Einstein a dovedit ca "fluxul cu care curge timpul" este variabil deci este cam imposibil sa aflam acu cat timp a fost creat universul... insa sa u aproximat doua valori: una era de 6000 de ani (din cate stiu) si alta de cateva milioane.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru shadovv):

Şase mii e cea biblică şi falsă. Iar cealaltă era de miliarde ani.
Se vede că eşti un sărac în cultură generală.

| shadovv a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Chiar stii tu ca este falsa? Desi dupa standardele de azi pare o ipoteza bazata pe legenda, unii savanti au gasit cateva dovezi pentru aceasta teorie. Ceva legat de prezenta apei la suprafata Terrei primordiale desii se crede ca Pamantul avea temperaturi imense la suprafata in acea perioada.

Milioane, miliarde, multe zerouri, o cifra aproximativa... Imi cer iertare dar nu am memorie "numerica", pentru mine 1 urmat de 6 zerouri e acelasi lucru cu un 1 urmat de 10 zerouri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Pamantul avea milioane de grade increibil, cum de nu sa evaporat? tu stii cei aia milioane abia soarele mii de grade cum putea o planeta sa aiba atatea grade?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru shadovv):

Nu mă miră. Nu degeaba ţi s-a spus să nu te laşi de şcoală.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Cifrele "de milioane" se refereau la timp. De fapt nici nu am specificat temperatura... am spus doar ca erau "imense" (adica intre 50 si 200 de grace celsius).

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Eu cred ca inca stim prea putine

| anonim4565 a răspuns:

Biblia nu spune cand a fost creeat tot
din cate cred atunci nici nu cred ca era creeat timpul deci nu a existat an
Si adevarul e ca nu ne foloseste sa stim.
si ray iti spun inca odata ca imi pare rau si te rog sa ma ierti

| Shaoran a răspuns:

Sunt precis 7520 de la caderea lui Adam.
S-ar zice ca o "zi" a creatiei ar fi aproximativ 1000 de ani pamantesti... Deci, universul s-a completat (adica s-a terminat creatia acum 7500 de ani (aproximativ) si a inceput formarea acum vreo... 13-15 mii, nu este cunoscut cat a stat Adam in Eden. Sper ca am fost de folos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Ai dovezi ca sunt 7520 de ani de la caderea lui fara versete dovezi reale ai?

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovezi istorice in Hronograful lui Chedrinos. Dovezi biologice aici: http://www.scribd.com/......-genetica. IN plus mai sunt fosilele (pe unele fosile s-au gasit carne, nu mai gasesc exact studiul arheologic, dai pe Google). Lista poate continua. Pe de alta parte, nu vad de ce macar istoric nu luati in considerare biblia? E cel mai complex vechi izvor istoric scris

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Sa gasit adam si eva incredibil unde sunt fosilele lor sa merg sa le vad imi spui

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Adam si Eva? Daca s-au gasit? Ce legatura are asta. Pana sa se gaseasca America, insemna ca nu exista? Sau daca nu imi gasesc sosetele inseamna ca nu exista? Sau daca tu nu il gasesti pe Dumnezeu inseamna ca nu exista? E reavointa sa nu cauti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Ma sa gasit fosile reale ale lui adam si eva, tu uiti ca un ateu se baseaza pe dovezi nu clipuri video nu ne cunosti se pare, noi credem doar in dovezi atat nu in basme

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Mai sunt inca 2000 de zei nici ei nu se arata sa cred in ei? cum adica sa cred in orice care nu se arata

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma prietene, am fost si eu Ateu.
Ce tot spui acolo de fosile? Ti-am scris o lista de minuni si te invit sa le cercetezi... De ce nu te duci de Paste in Iersualim daca esti asa dornic de adevar?
In plus, daca nu gasesti "Fosilele" unui om inseamna ca nu a existat? Daca da, esti dus cu pluta... inseamna ca nu exista o grama' de personaje istorice.

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Amigo, Dumnezeu se arata, dar tu nu-l cauti.
Uite, ca ajung sa dau versete, desi nu-mi place deloc sa fac asta. "Minunat e Dumnezeu prin Sfintii lui" (Ps. 67). Si "Laudati pe Dumnezeu intru Sfintii lui" (Ps. 150, vs 1). Uite, te invit sa cauti unul din acesti Sfinti. O sa iti dau un pont ca sa te indrume spre cativa, daca esti asa de dornic de adevar. Sa imi spui Zona in care te aflii si eu te voi trimite sa-l vezi pe Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Deci adam si eva nu au fosile nici nu apare in istorie dar au existat? spune-mi un personaj istoric care nu are fosile sunt curios mai ales ca inmormantarile erau o traditie, daca vom analliza istoria si apare la mai multi istorici ca a exista acea persoana putem argumenta ca a existat, desi adam si eva unde apare in istorie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Isi reamintesc ca cand a fost cuserit ierusalimul nu sa mai intamplat minunea ce drama

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Versete si atat mai spui ca ai fost ateu imi imaginez ce ateu ai fost cand sti ca stinta nu se baseaza pe versete din biblie, sa stii ca cu pers mincinoase nu vb, ai fost sa vezi lumina acea? eu nu cred in nimic doar observ stinta evolueaza de aia e asa frumoasa

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, am fost anul trecut si s-a intamplat. Du-te tu anul asta si o sa vezi.
Citatele nu au fost argumente, au fost scrieri despre dovezi vi, SFINTI. Ti-am zis "Du-te si cauta-i" dar tu te legi de lucruri neinsemnate(desigur). Sunteti fara speranta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shaoran):

Ceva dovezi ca ai fost ai?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Shaoran):

13-15 mii zici? Păi şi cheletele de reptile care au fost datate ca fiind vechi de milioane de ani?

| GusWaters a răspuns (pentru Shaoran):

Si sunt precis 3 Evuri si 4650 de ani de cand elfii au debarcat in Pamantul de Mijloc si au ajuns in Lothlorien.Traiasca Lord of The Rings! laughing

| Purec a răspuns:

De ce ceri raspuns la o intrebare careia omenirea nu ii poate inca raspunde? Sunt atatea teorii despre apariatia universului dar niciuna completa. Nimeni nu iti poate raspunde la intrebare. Nici macar nu este demonstrat ca varsta universului ar fi de 13, 7 miliarde de ani. E doar o probabilitate. Unii spun ca ar fi mult mai "batran". Eu zic ca trebuie sa lasam oamenii ca creada exact ceea ce vor. E cel mai probabil ca ne inselam cu totii. Ideea de Dumnezeu este foarte slaba.Nu are pic de credibilitate.Dar si ideea big bang-ul este cel putin incompleta. Fiecare vad ca se da mare cunoscatori pe aici, ca exista dovezi stiincifice. as fi curios sa aflu care sunt alea. ( nu sunt credincios)

| alecx4music a răspuns:

Poate daca te rogi suficient de mult, o sa apara Dumnezeu in visul tau si o sa iti relateze El mai precis cum a fost schema, pentru ca nici dracu nu stie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru alecx4music):

Dumnezeu apare doar in vise nu ti se pare bizar ca in vise ratiunea dispare

| bestialu96 explică:

@ferice, data viitoare incearca sa scrii toata Biblia.

| ferice a răspuns (pentru bestialu96):

Ca sa stii asta am copiat-o dupa un site nu am stat sa scriu toate asta

| bestialu96 explică:

Conform cercetărilor actuale, vârsta Soarelui este de aproximativ 4, 6 miliarde de ani, și el se află pe la jumătatea ciclului principal al evoluției.Hmm...Asta e cam ciudat, probabil soarele a aparut inaintea lui Dzeu. *NUFF SAID*

| bestialu96 explică:

@SonfOfHelios->Se vede că eşti un sărac în cultură generală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista un timp in care a fost creat universul, fiindca Dumnezeu l-a creat odata cu timpul.

| LovellyAngel a răspuns:

Acum mult, mult timp.

| culmea a răspuns:

Nu se stie.

| XxP6N1H3RxX a răspuns:

Cu 2milioane de ani inainte de aparitia dinozaurilor

| HaHaHa31 a răspuns:

Salvati internetul semnand petitia aceasta http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/? fp

| Darius1000 a răspuns:

Buna! Dumnezeu a creat lumea cand s-a nascut. Adica cum sa iti spun el a vazut ca nu era frumos asa ca a facut schimbari.Cel putin asa ne-a zis parintele la ora de RELIGIE. Te rog FUNDA!

| ferice a răspuns:

Prin lume nevăzută se întelege lumea îngerilor. Acestia au fost creati de Dumnezeu înaintea materiei: "La început a făcut Dumnezeu cerul si pământul"(Facere 1:1). Cuvântul cerul se referă la lumea spirituală, la îngeri, iar cuvântul pământul se referă la materie, din care a fost făcut întregul univers: "Numai Tu esti Domn si numai Tu ai făcut cerurile, cerurile cerurilor si toată ostirea lor, pământul si toate cele de pe el, mările si toate cele ce se cuprind în ele; Tu dai viată la toate si Tie se închină ostirea cerurilor."(Neemia 9:6)
"Întru El au fost făcute toate, cele din ceruri si cele de pe pământ, cele văzute, si cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii"(Coloseni 1:16). Îngerii au fost creati înaintea oamenilor: "Atunci când stelele diminetii cântau laolaltă si toti îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau"(Iov 38:7). Acelasi lucru îl spune si Sf.Ioan Damaschin: "Trebuia zidită mai întâi fiinta sprituală, apoi cea sensibilă si, în cele din urmă omul."
Cuvântul "înger" înseamnă sol, crainic, vestitor. După cum spune si numele, ei sunt "duhuri slujitoare"care fac cunoscută voia lui Dumnezeu.
Îngerii sunt fiinte spirituale, personale, superioare oamenilor si inferioare lui Dumnezeu. "Îngerul nu este nemuritor prin fire ci prin har"(Ioan Damaschin).
Sfintii Părinti spun că nu este mentionată în detaliu crearea lor pentru a fi feriti evreii de idolatrie (s-ar fi închinat îngerilor ca unor idoli).
Fiind duhuri, ei pot lua orice formă: "Cel ce faci pe îngerii tăi duhuri si pe slugile Tale pară de foc"(Ps.103:5).
Ei dispun de o spiritualitate relativă, de aceea sunt circumscrisi spatial, nu pot fi omniprezenti. Mărginirea lor, de asemenea, se referă si la cunoastere si putere: nu sunt atotstiutori, nu au putere creatoare si nu pot face minuni prin puterea lor.
Menirea îngerilor este: să-L preamărească pe Dumnezeu si să servească în lume oamenilor, povătuindu-i pentru împărătia cererilor.
În privinta numărului lor, Scriptura nu mentionează nimic. După expresiile folosite, ne dăm seama că acesta este foarte mare(multime de îngeri, legiuni). Sf. Ioan Gură de Aur si Clement Alexandrinul spun că numărul lor este infinit.
În traditie, există credinta că fiecare om îsi are îngerul său păzitor, primit la Botez.
Sfânta Scriptură îi împarte în 3 categorii:
1.serafimii, heruvimii, scaunele
2.domniile, puterile, stăpânirile
3. începătoriile, arhanghelii, îngerii

Starea initială a îngerilor nu era definitivă, ci trebuia să devină astfel prin harul dumnezeiesc si străduintă personală. Starea actuală este de sfintenie prin harul lui Dumnezeu si rezistentă la ispită.
Ca fiinte spirituale, înzestrate cu libertate, îngerii puteau progresa sau păcătui. Unii dintre ei s-au răzvrătit împotriva Creatorului lor, dorind(din cauza mândriei) să fie la fel ca Dumnezeu. Conducătorul lor este Lucifer(Satan, Belzebul, Veliar) cel care a fost cel mai frumos si mai puternic dintre îngeri. Căderea este irevocabilă si definitivă. Numărul lor este foarte mare, Sf.Scriptură vorbind chiar de o împărătie a diavolului.
Fiind autorul răului în lume, diavolul se străduieste să-i îndemne pe oameni să păcătuiască: "Potrivnicul vostru, diavolul, umblă răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită"(I Petru 5:8).
Pentru că si omul are libertate, diavolul poate doar să-l ispitească(prezentând răul ca pe ceva bun si vrednic de dorit), nu îl poate constrânge să facă ceea ce nu doreste. Sf.Ioan Gură de Aur: diavolul este asemenea unui câine legat, el poate musca numai dacă intri în zona lui de actiune.
Ispitele sunt îngăduite de Dumnezeu pentru întărirea/călirea noastră în lupta împotriva răului: "Vasele olarului le lămureste cuptorul; iar ispita omului cugetul lui"(Is.Sirah 27; 5).

| anonim_4396 a răspuns (pentru ferice):

Ai vreo dovada ca sa afirmi cele scrise?

| EeLliIsS a răspuns:

Pai a creeat pamantul la inceputul lumii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EeLliIsS):

Vreo dovada ai ca a creat cineva pamantul?