| Snicker a întrebat:

Buna,
Pentru cei care nu cred ca Dumnezeu exista, Ce va face sa credeti ca el nu ne-a creeat?
Eu una nu prea cred povestea cu Adam si Eva, sau ca Dumnezeu este creatorul nostru. Atunci celelalte religii de ce nu cred si ele tot in Dumnezeu, ca doar el ne-a creeat? Asta ar insemna ca Dumnezeu sa ii fi creat doar pe cei care cred in el.nu?
Astept raspunsurile voastre.

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mesajul tau este usor confuz.Sa inteleg ca nu crezi in povestea cu Adam si Eva si nici ca Dumnezeu ne-a creat.Deduc, prin urmare ca te tragi din maimuta.Pentru toti cei ce cred asta nici nu are vreo relevanta tot ce am spune noi ceilalti, care credem ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. Dar fiindca exista un usor defect de comunicare as vrea sa-ti spun ca toate religiile cred in Divinul din lume, in Dumnezeu, oricare ar fi numele care i s-a dat, de-a lungul timpului, fie el Elohim, Adonai, ALlah sau Amaterasu. Iar Dumnezeu i-a creat pe toti chiar si pe cei care spun ca se trag din maimuta.Acesta este punctul de vedere al unui om ce crede.Acum asteapta si punctul de vedere al celor ce nu cred, atei isi spun ei si cred ca stii ca ateu=fara Dumnezeu.Nu vreau sa starnesc nicio controversa, doar am dat un raspuns.Fiecare e liber sa creada ce vrea.Numai bine.

| Parintele a răspuns:

Oltenuta, te-ai prins, d-zeu nu exista. Daca ar fi existat asemenea fenomen noi cu totii am fi fost credinciosi. De ce crezi ca si cei care se cred sau se dau credinciosi nu fac voia zeului lor? simplu pentru ca au dubii in privinta zeului.Omul a creat pe d-zeu si nu invers.Isus si altii ca el nu sunt decat inventii, adevarate blasfemii la adresa constiintei umane. Uite doar cat rau au facut crestinii umanitatii, criminalii astia josnici care se dau piosi si pacifisti au mainile murdare de sangele a milioane de oameni nevinovati, iar cei care azi se considera crestini trebuie sa-si insuseasca vina celor patati de sangele acelor ucisi de ei.Crestinii de azi sunt inconstienti de trecutul lor sangeros, ei insa se simt bine in pielea lor pentru ca au credinta ca toate crimele savarsite de inaintesii lor sunt pe deplin justificate atat timp cat au fost comandate de insusi d-zeu, zeul lor cel omnisciet, omnipotent si omniprezent. Sunt tare curios ce facea d-zeu asta criminal cand sute de sabii sfartecau trupurile femeilor si beregatile copiilor la comanda sa? Cand razboinci ce-si aparau pamanturile cultivate cu porumb, hrana lor, hrana copiilor lor, erau trasi prin sabie de baietii lui Cortez crestinul ce venise dupa aur, d-zeu ce facea? Fiti blestemati nenorocitilor!

| danut a răspuns:

Sa intelegem ca tu care respingi creatia lui Dumnezeu Adam si Eva iti imaginezi aparitia TA cam asa: Era undeva in mezozoic cind un vierme slinos care-si facea plimbarea de dimineata prin produsul final al digestiei unui brontozaur insotit de aroma covarsitoare a unui hoit de pitecantrop in stadiu final de fermentare aflat in imediata vecinatate a hotarat sa-i vina mintea la cap si sa evolueze intr-o viitoare humanomaimutica drept pentru care a loat-o tacticos la vale prin zona de evacuare a produselor rejectate ale respectivului brontozaur scotand capul din materia rejectata si strigandu-si revelatia: Evrika, din mine va iesi un limax slinos care va sta la baza evolutiei humanoolenutiste. rolling on the floor
Afla ca uni mai credem ca am fost creati de Dumnezeu, dar nu este convingerea ta, tu o ti intruna cu viermele tau si gata, asa ca iti doresc in continuare alunecare placuta.

| Gospell a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pe noi oamenii, sa vada daca il iubim.
Il iubesti/respecti, te iubeste/respecta si El pe tine.
Si care e motivul tau de a nu crede ca El ne-a creat pe noi?
Si daca nu crezi ca El ne-a creat, atunci ce crezi?
Multi nu cred in Dumnezeu pentru ca nu-l vad. Trebuie sa te convingi singura ca El exista.
Sa presupunem ca te-ai naste orb/oarba. Cine ar avea grija tine?
Desigur mama ta si tatal tau ar avea grija de tine. Dar este o problema -> nu-i vezi!
... Dar... simti dragostea lor daruita tie ( prin lucrurile care au facut pentru tine : te-au ingrijit, te-au hranit etc)
Asa e si cu Dumnezeu.

| daddy a răspuns:

@vlad_bv
richard dawkins nu ar fi de acord cu tine
el sustine tocmai ca daca iti bazezi intreaga viata ( poate singura pe care o ai pentru ca nimeni nu iti garanteaza ca esti imortal ) pe o deitate imaginara este un mare pacat, este trist si o greseala ca toata existenta ta sa orbiteze in jurul unei fiinte fictive

| daddy a răspuns:

@strivesc_memembre-n_menghina
dar te contrazic chiar ne nastem atei
cum iti explici faptul ca un bebelus de cand se naste si pana sa fie indoctrinat nu crede in dumnezeu
sau nici in bau bau asta pana i se povesteste despre el
deci trage si tu concluziile daca de cand ne-am naste si pana am ajunge la maturitate nu n-ar umple altii capul cu baliverne ieftine am fii bine mersi atei
winking

| CosteaVlad a răspuns:

Toate religiile îl au la bază pe Dumnezeu, însă eventual sub forme și denumiri diferite faţă de religia ortodoxă.
Iar în altă ordine de idei, mi-am amintit de un lucru pe care l-a spus cineva tot pe TPU, și ar fi fost splendid să-l citească toți ateii: dacă crezi în Dumnezeu și El nu există, după ce mori nu pierzi nimic, însa dacă nu crezi și El există, ai pierdut tot.winking

| CosteaVlad a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine
Acel exemplu cu pariul lui Pascal pe care l-am dat, a fost pentru faptul că aş fi vrut ca ateii să i-a la cunoştinţă măcar acea concepţie, pentru că ei sunt persoane care spun din start NU, atunci când vine vorba de Dumnezeu, și poate totuși această concepţie a lui Pascal despre Divinitate i-ar face să-și puna totuşi un mic semn de întrebare.
Credinţa mea în Dumnezeu categoric nu se bazează pe acest pariu al lui Pascal, însă concepţia lui "invocată" de mine mai sus a fost într-un alt context. happy

| CosteaVlad a răspuns:

@daddy
Şi câinele meu înainte să se culce își face cruce, aşa frumos cu lăbuţa pe pământ, cum ştie el, şi în general cam orice animal am auzit că face chestia asta, și atunci lor cine le-a mai băgat baliverne în cap? și crede-mă că pe-al meu nu l-a dresat nimeni să facă chestia asta. Deci trage și tu concluziile. happy

| Catalion a răspuns:

Mda. Budistii il venereaza pe Buda, o alta cultura ca nici nu mai stiu cum se numeste venereaza pe zeul sobolan, sau cel putin asa il denumesc ei, alta cultura il venereaza pe regele maimuta. Pe sxurt sunt multi oameni care nu il venereaza pe Dumnezeu ci venereaza alti zei, care ei cred ca exista. In nu mai stiu care porunca, Dumnezeu spune "Sa nu ai alti zei in afara de Mine" sau asa ceva. Deci asta inseamna ca acele popoare o sa ajunga in iad ca venereaza alti zei? Cinestie. Nici eu nu cred in Adam si Eva, pentru ca multe lucruri din biblie sunt doar mituri, povesti, dar asta nu inseamna ca si Dumnezeu e doar un mit sau nu exista. Universul este infinit si misterios. Cinestie ce fel de fiinte exista. Ar putea sa existe fiinte care nu sunt facute din carne si oase ci sunt facute din energie, un fel de energie vie. Oricum eu cred in Dumnezeu si candva voi afla daca exista sau nu, la fel si tu si la fel si toti oamenii de pe planeta asta.

| Miss Sintetic a răspuns:

Pai religiiile au fost create pentru a asupri, pentru a conduce.

Omul a aparut logic, prin evolutie.

| dragosvalcea a răspuns:

Du-te in ierusalim si o sa gasesti acolo multe dovezi ale existentei lui DUMNEZEU.pe cuvant.eu sunt credincios si cred.doar nu vrei sa cred ca sunt facut din maimuta.hm hai ca asta ar fi tare. daca as fi din maimuta atunci de ce nu se mai transforma si acum maimutele in oameni.in ierusalim daca te duci o sa crezi povestea cu adam si eva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna asta, abia astept raspunsurilehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gata, mi-a ajuns, simt ca daca mai vad o data invocat Pariul lui Pascal de vreun credincios o iau razna.
@vlad_bv
''dacă crezi în Dumnezeu și El nu există, după ce mori nu pierzi nimic, însa dacă nu crezi și El există, ai pierdut tot''
Nu stiu ce a fost in capul lui Pascal cand a venit cu penibilitatea asta. Aici nu se merge pe sistemul adevaratei credinte, este vorba doar de interes. E ceva gen: ''ar fi mai bine sa cred, ca de nu Iadul ma paste; si, oricum, daca nu exista nu pierd nimic.'' Daca asta a ajuns principalul vostru argument in favoarea credintei, vai de Dumnezeul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@vlad_bv
Crezi ca ateii s-au nascut atei? Nu, si ei au crezut pana la un moment dat, asta datorandu-se, in special educatiei primite. Pentru ca la asta se rezuma totul: educatie.
Eu nu neg Divinul. Eu neg Divinul asa cum e prezentat de religia crestina. Nu am nimic impotriva credintei si credinciosilor, atata timp cat credinta aceasta nu se transforma in indoctrinare si crestinii in indoctrinati. Am auzit fel si fel de opinii si conceptii ale unor credinciosi, indeajuns cat sa-mi pot face o parere despre cum actioneaza doctrina crestina asupra unor persoane mai usor de tinut in jug.
O divinitate nu are nevoie de o doctrina. Si daca intr-adevar ar vrea sa-si transmita o doctrina, ar avea grija ca ea sa ajunga la toti oamenii, nu numai la 2 miliarde, si astia divizati in diverse secte si culte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@daddy
Da, ai dreptate. Eroare cauzata de neatentie. Am motivat apoi care e motivul credintei in divinitate, insa. Prima fraza e negandita, sau, mai exact, prost formulata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar, iar acelasi subiect. Chiar nu v-ati saturat>? Nu se vede ca nu ajungeti la un raspuns concret? Fiecare are parerile sale despre viata, modul de creatie blablabla. De ce tineti neaparat sa insistati pe un punct, daca vedeti ca nu scrie creionul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OLENUTZA SA STII ca ISUS E UNUL SI ACELASI CU DUMNEZEU, prin urmare celor ce-au cercetat BIBLIA, ISUS A SPUS:EU SI TATAL UNA SANTEM.Cat priveste fiecare religie in parte, sa stiti ca fiecare religie vrea sa-si indoctrineze religia rasei ei, un exemplu foarte clar il avem pe ADOLF HITLER.Cred ca rasismul este si va fi CEL mai periculos, privind diversifitatea raselor umane.Scuze -E parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&NR=1

incerca asta

| onisorhoha a răspuns:

Fiecare dintre noi avem o indatorire fata de Dumnezeu, fata de patrie, fata de semeni si fata de noi insine. Intre nastere si moarte, suntem chemati sa ne regasim Regatul pierdut. Avem Calea, Adevarul si Viata, trebuie doar sa ne luam crucea in spinare si sa urcam!