luciana
| luciana a întrebat:

1) mi se desface, pe verticala ei, unghia de la degetul inelar; ce poate sa fie si daca va foloseste - pot spune ca am o imunitate mai scazuta si racesc. 2) imi crapa mereu, gura la extremitatea buzei, ( in stanga sau dreapta ) fiind o persoana f. curata si pastrand o igiena desavarsita in viata si in casa; as dori sa stiu ce sa fac sa scap de aceste probleme neplacute, mie. Cu multumiri, Lucien.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Princessee a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la doctor

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Denota lipsa de calciu din organism! La fel se poate ntampla si cu oasele tale!
Daca nu tratezi la timp, mai poti avea si o osteoporoza la batranete.

eileen
| eileen a răspuns:

Ai imunitatea foarte scazuta, trebuie sa iei Echinaceea pentru imunitate si calciu pentru unghii, dar cred ca problema este mai adanca, ai nevoie de un medic.

| Gregory a răspuns:

1) Aveti o carenta foarte mare de zinc (consumati un supliment alimentar (nutraceutic) cu zinc chelatat cu aminoacizi pentru o biodisponibilitate maxima) si vitamina B6 (piridoxina) - ambele substante formeaza printr-un proces biochimic, keratina!
Faptul ca raciti des imi intareste si mai mult afirmatia conform careia aveti un deficit de zinc. Zincul stimuleaza activitatea macrofagelor! (DZR - doza zilnica recomandata de zinc este de minim 8 mg, maxim 15 - pentru femei; in cazuri cu carenta foarte mare se ajunge si pana la 50 de mg ingerate timp de 30 de zile succesiv, dupa care se continua cu 15 mg cateva luni...)!
Conform literaturii de specialitate, dozele mai mari de 100 de mg/zi (de zinc) ingurgitate minim 7 zile produc o intoxicatie moderata, iar cele de peste 500-1000-2000 mg/zi (in functie de inaltime, greutate si biodisponibilitate) induc chiar colaps imunitar si supresie nervoasa!
Vitamina B6 o puteti consuma sub forma de clorhidrat de piridoxina din orice farmacie umana, sau sub forma nutraceutica in suplimente cu un astfel de profil!

2) Suferiti de o forma "usoara" de cheilita determinata de probleme gastrologice (pe zona afectata aplicati o pelicula fina de unguent cu galbenele si tataneasa), posibil enterologice - consult gastroenterologic si analize medicale specifice (pe langa anamneza si endoscopie digestiva infero-superioara, tranzit baritat, ecografie ventrala pentru celelalte organe din abdomen (colecist, ficat, pancreas, splina etc.), ce va considera medicul de cuviinta! In rest, gandire pozitive si multa SACROTERAPIE (terapie prin rugaciune si post + mers la Sfanta Biserica (Sfanta Liturghie, Sfantul Maslu etc.)...insanatosire grabnica si multe binecuvantari!

P. S. Va doresc o viata "colorata" cu multe sentimente pozitive!

| Slavic a răspuns:

Mai bine pleaca la doctor pina nu a inceput sa se infecteze

| Crissa_4407 a răspuns:

Buna pentru unghi ca sa-ti menti calciumai bine in ele spalale cu pasta de dinti(si elesunt oase la fel k dinti) si p parcurs ai sa vezi kse mentin foarte tari.eu folosesc aceasta metoda si pot sa-ti zic k functioneaza...la un moment nu lemai suport asa de lungi pentru ca ma incomodeaza si le tai. iar pentru buze bea dimineata p stomacul gol o lingurita de otetsi ai sa vezi kfunctioneaza ti-o spun din propria experienta...multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta ai o imunitate foarte scazuta. Ar putea fi vorba de herpes simplex in zona gurii. Multi sunt purtatori ai acestui virus, care devine activ atunci cand imunitatea este foarte scazuta.

| dragosvalcea a răspuns:

Buna.pentru unghii dupa cate stiu eu nu ai calciu.bea mai mult lapte ca e mai sanatos decat sa mergi la farmacie. iar pentru buze nu stiu ce sa zic dar ma bucur ca te-am ajutat cu unghiile.