| AlexDorinel a întrebat:

100g glucide pe zi e mult pentru un om sedentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu este mult, si eu sunt sedentar si am o medie pe zi de cam 250 g glucide, si am 69 Kg la 1, 7 m, am mai slabit, ca prin oct aveam 73, 5 cam, si 97 % sunt f sedentar, stau in casa.
Nu conteaza cate glucide ai, conteaza Kcal pe zi sa nu sari de cate arzi!
Arzi cam 2200-2300 pe zi sedentar, deci daca te incadrezi in asta, nu te vei ingrasa, nu cont ca lipide, glucide sau proteine cate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chiar deloc, dar cu cateva felii de piine si un suc la jumate'
deja ai atins suta. http://www.nutrit.ro/necesar-zilnic-carbohidrati

| aumih16 a răspuns:

Da! evident! la ce te asteptai?