| Cr7adi a întrebat:

30 de grame de zinc ca supliment este prea mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate vrei sa zici 30 de miligrame. 30 de grame este o doza imensa, otravitoare. 30 de miligrame este o doza prea mare, ar fi bine sa o reduci la maxim 15 miligrame.

| pietrean a răspuns:

Eu,acum,iau un supliment alimentar constand in vitamine si minerale de la Eurovita. ZINCUL este in in proportie de 10 mg, ceea ce inseamna ca este 100%din doza zilnica recomandata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pai acum depinde cat ti-a recomandat medicul sa iei.
Te pup!

| VyrusEleven a răspuns:

Organismul uman contine aproximativ 2 pana la 3 grame de zinc, care poate fi intalnit in oase, dinti, piele, ficat, muschi, leucocite etc.
Asigurarea cantitatii zilnice necesare de zinc ajuta la prevenirea a numeroase complicatii. Unui adult ii sunt necesare aproximativ 0.2 mg/kg corp de zinc pe zi; NU ESTE PERMISA DEPASIREA ACESTEI CANTITATI asta inseamna ca la o persoan de 100 de kg ar trebui sa i se administreze 10 grame de zinc maxim? tu vrei sa iei 30? vrei sa mori? Sper sa bagi la cap acest raspuns pentru ca este unul corect si in cunostinta de cauza. Sa fii foarte atent ca nu e de joaca. Bafta