| Blackwoman27 a întrebat:

A auzit cineva de aici de parapareza spastica? se poate vindeca complet? eu sufar de aceasta boala si sunt la a3a operatie si am inteles ca o sa ma fac bine oare asa va fi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Darcklight a răspuns:

Sincer nu-s stiu ce sa zic, poate cu timpul, numai bine iti doresc, si sa fi sanatos!

| Diaconu_Alexandra_1997 a răspuns:

Buna happy!
Am si eu parapareza, la fel ca tine.
Am fost operata de 2 ori, am facut kinetoterapie si gimnastica medicala si continui sa fac.
Uite, te inteleg perfect si imi dau seama cat iei este de greu. Mi-se intampla adesea sa-mi pierd speranta si increderea in sine si sa cred ca nu voi reusi niciodata sa ma vindec. E ok sa te simti asa uneori..toata lumea trece prin faze dificile...Ai incredere! Dupa cea de-a doua operatie doctorul mi-a spus ca voi merge bine. Am doua suruburi bagate in piciorul stang pe care mi le voi scoate la varsta de 20 de ani (am 14 acum), iar doctorul mi-a garantat ca voi merge ok.
Stiu ca iti este foarte dificil, ca uneori simti ca nu mai poti nici cu gimnastica si ca nu esti in stare de nimic, dar nu trebuie sa-ti pierzi speranta!happy
Ideea e sa nu lasi un defect fizic sa-ti limiteze viata, traieste cat se poate de normal!
Datorita bolii am avut nevoie de foarte mult sprijin din partea celorlalti si mi-a fost greu sa ma rup de ceilalti si sa fiu independenta. Inca imi este greu, dar incerc!
Incearca si tu si nu uita ca esti minunat\a si parapareza poate fi un avantaj, in sensul ca tu, fiind trecut\a prin experiente dificile de la o varsta frageda ai probabil o viziune mai matura asupra vietii comparabil cu persoane de varsta ta.
Daca vrei sa vorbim, trimite-mi mesaj.