| anonim_4396 a întrebat:

A avut cineva nisip la rinichi?
Daca da, cum a fost si cum ati scapat de el? Ce tratament recomandați?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Am aflat ca am printr-o criza. dupa ecografie la urgente mi-au dat cateva pastilute care sa ajute la eliminare, baut multe ceaiuri diuretice, (ceai de coada soricelului, urzici, ceai verde). Daca ai, doctorul deja ti-ar recomanda ceva. De obicei si medicul de familie are in cabinetul sau un kit de verificare si poti primi tratamentul direct de la el/ea atata timp cat nu sunt pietre sau ai vreo infectie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Deci nu e grav nu?
Tu ce simptome ai avut?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde căt nisip ai. Se poate scăpa cu un tratament cu ceaiuri, și consum suficient de lichide.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am avut criza, pot sa zic ca eram paralizata, pana mi-au administrat un calmant intravenos corpul a reactionat urat, nu puteam sta jos nu ma puteam intinde, sau stat in picioare, de durere am vomat. Pana in ziua aia nu am simtit nimic.
In perioada aia beam pana la 2 litri de cola pe zi + cafea + energizant. Invatam si lucram in acelasi timp deci imi cam foloseam corpul.
Dupa spital, mi-au dat tratamentul pe 2 saptamani. Interzis bauturi carbogazoase, alcool, ceaiuri din comert. Dupa ceva timp a trecut, dupa ce am luat tratamentul si baut ceiuturi, incetul cu incetul a trecut.
Stiu ca e mai grav cand pietricelele sunt mari, e mai greu sa le elimini si atunci apar complicatii.
Dar, daca stii ca ai nisip la rinichi, sau crezi asta, mergi direct la medicul de familie pentru consult.

| JicaContra a răspuns:

Nisipul nu e o problema, ci piatra, pentru ca daca e destul de mare, nu se elimina
iar solutia e sa bei foarte multe lichide, 2-4l pe zi
de preferat NU alcool, pentru produce deshidratare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Eu simt o usoare usturime la urinare, deloc tare. Mai simt dureri foarte usoare după ce urinez, si un pic si la spate.

Răspuns utilizator avertizat
| Evaluator a răspuns:

Tratament medicamentos sau operatia. Depinde de gravitate.