| deeeeeebora a întrebat:

A folosit cineva anticoncepionale pentru diminuarea durerilor menstruale? Ce parere aveti despre asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

Dismenoreea sau durerile estrale acute si cronice se pot diminua si cu hormoni. Nu toate anticonceptionalele sunt bune pentru ca nu toate au cantitatea de hormoni necesara. Unele sunt poli adica au mai multe feluri de hormoni. Poate organismul tau are destui hormoni x si nu are hormoni y. Luand pastile s-ar putea produce un dereglaj hormonal care poate fi letal. Sugerez :ibuprofen, calciu, vitamina K si o viata sexuala cat mai activa. Singurul tratament care nu are efecte adverse. A, si un control la un medic de specialitate

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred ca sunt bune contra durerilor menstruale. Ele regleaza ciclul este adevarat, dar nu ia durerea. Pentru asta se foloseste papaverina, scobutilul, piafenul...

| Angel_5977 a răspuns:

Eu am fost la control acum un an si mi-au spus sa iau anticoncepionale pentru ca imi curgea prea tare aveam dureri mari si aveam ciclu neregulat si am luat timp d 3 luni ...la mine nu sia facut efectu nu mai imi curgea tare si imi venea de 2 ori pe luna si in privinta durerilor a fost la fel nu mi-a trecut in plus m-am si ingrasat de la ele

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Da. Sunt chiar bune, regleaza ciclul, diminueaza durerile.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ok. Daca ti le-a recomandat medicul ia-le fara frica.