| CookieMonsterRawr a întrebat:

A incercat cineva dieta aceea cu banane, de a inebunit nu stiu ce tara. De se mananca cate o banana in fiecare dimineata. Chiar slabesti de la ea? Funda^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nobody88 a răspuns:

Daca vrei un raspuns precis trebuie sa oferi mai multe informatii, daca vrei sa intelegi mecanismele prin care organismul nostru pierde din greutate este simplu.

1. Alimentatie 2. Exercitii

la partea de alimentatie trebuie sa iti calculezi numarul de kal (calorii) in functie de varsta greutate inaltime si tipul de acctivitate zilnic pe care il ai, nu e greu uite aicia

http://www.csid.ro/calory-calculator/

Dupa ce vezi cate kal ai voie pe zi ( vezi ca, calculatorul o sa iti ofere 2 valori 1 pentru a iti mentine greutatea si 2 pentru a slabi )

Nu redu drastic consumul kaloriilor si incearca sa te tii in limitele impuse.

Acum ca stii cate ai voie, ia si incepe sa mananci responsabil imparte-ti mesele pe zi mesele trebuie sa fie 5 la numar si niciodata 5 mese pe zi nu vor fii = cu 1 masa unde consumi acelasi nr de kal.

Dupa ce ai reusit asta ( poti sa te mai documentezi suntem in era tehnologiei ai n siteuri despre modul corect de a manca ), te apuci frumusel si iti faci un program de exercitii

eu iti recomand asta pe mine mo ajutat si ma ajuta in continuare:

http://www.youtube.com/watch?v=emKAokYovek

si tot ce trebuie sa faci e sa te tii, tine minte modul sanatos de a slabi sunt " 0, 5 kg per saptamana " spun specialistii.

cat despre cura cu banane eu sunt sigur ca daca mananci un fruct dimineata este foarte bine dar el nu anuleaza efectul unei mese copioase seara asa ca tot trebuie sa ai grija de celelalte mese + o banan are intre 300 si 400 kal, ideal pentru un mik dejun. Succes ^_^

2 răspunsuri:
| simona_3709 a răspuns:

Sfat : Nu mai incercati diete stupide de pe net scrise de persoane anonime.
Daca vrei sa slabesti trebuie sa mananci in cantitati mai mici ( 3 mese pe zi si 2 gustari ). Mesele trebuie sa fie bineinteles sanatoase iar gustarile trebuie sa contina 100 de kcal maxim. Invata sa-ti calculezi portia de mancare si sa-i calculezi kcal.Renunta la sucuri si la Mc sau KFS.
Organismul are nevoie atat de grasimi, proteine, glucide cat si de lipide. motiv pentru care nu trebuie sa scoti din alimentatia ta un produs anume care contine grasimi ci pur si simplu trebuie sa mananci porti mai mici si mai sanatoase. bineinteles toate astea combinate cu putin sport in fiecare zi.
O zi buna!

| Daniel9 a răspuns:

Slabesti de la SPORT!