| anonim_4396 a întrebat:

A încercat cineva pastile gen Memo Plus sau ceva de memorie? Cum vi s-au părut? Vreau să învăț ceva cât mai repede si vreau sa stiu daca au vreun efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am incercat MemoPlus cu rezultate foarte bune. Dar nu te ajuta sa inveti mai repede, ci doar te face mai alert si te ajuta sa inveti mai mult, sa ai nevoie de ceva mai putin somn si sa poti mentine mai mult starea de concentrare. Astfel, in zilele obisnuite pot pastra activitate mentala intensa cam 16 ore, daca iau MemoPlus pot sa invat cam 19 ore. Dupa cam 8-10 saptamani de utilizare continua, am observat o imbunatatire a memoriei, in sensul ca reuseam sa invat 80 de pagini pe zi, nu 60 (la perfectie).
Trebuie insa sa stii ca exista si reactii adverse, cam un om din 10 resimte somnolenta dupa memoplus, ca urmare a unui mecanism aberant de vasodilatatie cerebrala.
Pentru a invata mai repede, rebuie sa exersezi. Ideea este sa inveti zilnic minim doua ore. Daca nu faci deloc pauze, in cam doi ani viteza creste foarte mult.

| Walker a răspuns:

Salut.Am incercat eu MemoPlus si pot sa iti ofer rezultatul. La cateva zile de la utilizare am inceput sa am o stare tot mai accentuata de somnolenta.Nu mai reuseam sa ma mai trezesc la ora 5 dimineata sa invat, asa cum o faceam in alte zile.
M-am oprit din a le lua si am consultat un expert in nutritie.El mi-a explicat in termeni mai stiintifici ceea ce o sa incerc sa iti explic tie cat mai pe romaneste: tot ce inseamna chimicale din farmacie, orice medicament cu chimie in el, odata consumat de noi va trece printr o serie de etape prin care se va face asimilarea sa de organism.Cu cat ii dai organismului sa asimileze mai multe chimicale farmaceutice, cu atat tti-l oboseste mai tare.De aceea si pastilele luate m-au obosit dinc e in ce mai tare.
El mi-a recomandat 2 alternative:
1.Am grja la alimentatie si nu mananc carbohidrati (in special dimineata pentru ca iti stimuleaza nevoia de a manca dulce si alte prostii), dorm de la ora 10-11 si sa nu invat noaptea, mai bine sa ma trezesc dimineata sa invat, dar si sa imi descopar perioada mea de maxima eficienta. El spune ca fiecare dintre noi avem o asemenea perioada a zilei in care putem asimila de 2 3 ori mai multe informatii decat o facem in mod normal.

2. Daca doresc un tratament care sa imi stimuleze memoria, sa incerc ceva 100% natural, cum este guarana (sub forma de pastile), dar este putin mai costisitor, undeva la 60-80 de lei o cutie cu 60 de tablete pe care sa le iau 2 pe zi.(deci iti ajunge o luna de zile).Mi-a spus insa sa nu ma astept la rezultate pe moment, iar eu am inceput sa iau din februarie.Ca rezultat pana acum ma pot lauda cu o nota de 9 la romana la bac(am dat romana ca exemplu pentru ca aici trebuie toceala daca nu esti pasionat, la matematica e alta mancare de peste), pentru care am invatat o saptamana inainte.(eu am riscat pentru ca tot anul am fost ocupat cu invatatul pentru admiterea la medicina, nu m-am axat pe bac, deci nu iti recomand sa faci si tu la fel)

| danutzu96 a răspuns:

Eu am incercat gikobiloba si nootropil. Rezultatul nu prea s-a simitit.

| neanderthalfararusine a răspuns:

Nu ajuta.