| UIV27 a întrebat:

Acum 2 zile m-a zgariat pisica pe degetul din mijloc exact intr-o parte unde il atige aratatorul.ma doare foarte tare, si zgarietura s-a umflat si umflatura e alba. Cred ca e puroi acolo. Trebuie sa spar chestia aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este vorba de o infectie. Sparge infectia, dezinfecteaza zona cu spirt sau apa oxigentata, iar apoi aplica niste baneocin crema. Iti va trece in cateva zile

| Sausage a răspuns:

Incearca sa il spargi cu un ac dezinfectat si apoi curata rana.dar nu cu spirt. spala bine si pune alifie ...sau bandajeaza degetul

| valydoddle a răspuns:

Du-te la doctor

| Avram_Andrei_1998 a răspuns:

Nu mai bine du-te la un doctor deoarece daca te zgarie o pisica este foarte periculos