| BalcuIrina a întrebat:

Acum mi-e greu sa mai rezist. Parintii mei sunt divortati de 8 ani (eu am 13), ar abia acum am inceput sa simt lipsa unei familoii normale. Stau cu mama si bunica. Bunica e sinistru de cretina, iar eu candva am ascultat de sfaturile ei iar din cauza asta copiii s-au luat de mine mult timp. Mama este buna, dar se enerveaza extrem de usor si atunci aproape o ia razna. Dupa scurt timp isi revine, dar e greu sa mai suport. Ea are un iubit si sta la el in fiecare weekend. Chiar daca el e de treaba, ma simt foarte singura, doar cu idioata de bunica-mea acasa... Imi place sa ies, dar prietena mea poate foarte rar, iar cand ma duc sa-mi cumpar haine ma simt bine pentru scurt timp si apoi reintru intr-o stare de tristete.
La scoala sunt unele fete frumoase, imbracate extrem de la moda, iar toti baietii le doresc. Eu ma straduiesc sa ma machiez, sa ma fac cat mai frumoasa, dar parca sunt invizibila in ochii lor. Atunci cand imi cumpar ceva nou nu pot sa nu ma gandesc ca orice ar fi ele sunt de sute de ori mai placute ochiului si ca eu raman mereu in umbra, cu sau fara bluza/perechea de blugi pe care mi-am luat-o.
In plus, am ajuns sa urasc foarte multi copii (in special din clasa mea). Sunt doua pitipoance care se dau prietene cu mine, dar spun doar chestii de genul: " Tupeul e totul. Degeaba esti tu de treaba daca n-ai tupeu. Nu te mai machia, oricum nu observa nimeni si te machiezi degeaba". As face orice sa atrag atentia. As fuma, as veni beata la scoala, orice. Pe mine ma plac doar baietii mai urati sau mai ciudati, am incercat sa ma dau si eu la un baiat, dar el a inteles totul gresit si acum profii au inteles ca mie mi-ar placea de el. Cand nu inteleg ceva pur si simplu imi vine in minte ca sunt urata, proasta si inutila, ca exist degeaba, ca lumea e facuta doar pentru acele fete frumoase si populare. In ultimul timp m-am simtit din ce in ce mai extenuata, mai lipsita de forta.
Nici macar la ore nu excelez. Mi-a iesit o medie buna in ochii unora, 9, 76, dar ma deranjeaza nedreptatea. O fata care face pe timida si care toceste ca papagalul a avut media 10 numai pentru ca se dadea in spectacol. Simt ca totul se darama, nu ma mai pot baza decat pe doua fete, prietenele mele cele mai bune, cred ca singurele care nu m-au tradat vreodata, dar nici ele nu au multa putere.
La scoala ma ascund dupa o masca de tipa baietoasa, dura, dar plina de umor, pentru ca nimanui nu i-ar placea persoana mea adevarata, melancolica si trista. Ce as putea face? De ce nu rasare soarele si pentru mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Arata-le tuturor ca esti mai desteapta decat ei. Trebuie sai nevti foarte bine pana la varsta de 23-25 de ani si vei trai ca un boss dupa aia. Partea cu tipa baietoasa, dura, dar plina de umor trebuie sa o pastrezi. Am eu un gen de fata in clasa, toata lumea este prietena cu ea. Sa nu lasi pe nimeni sa influenteze felul in care te imbraci, machiezi. Moda este o arta si o poate dezvolta oricine, deci machiaza-te in continuare.

Vezi sa termini cu 10, si spune-i mamei tale sa petreaca mai mult timp cu tine, iar ca sa nu se enerveze, trebuie sa o iubesti si sa-i arati respect. Respecta si vei fi respectat. Pe bunica-ta aia n-o mai asculta si pune-o la picioare.

| TootydeCool a răspuns:

Buna, ai o poveste foarte trista, dar asta nu trebuie sa te dezamgeasca, ai grija ca tu iti faci viata cum vrei. Si sa nu mai spui niciodata ca esti instare sa fumezi, bei perntru atentie. Nu mai fi la scoala dupa si baietoasa, altfel toti baietii te vor ocolii. Fi mai feminina, mai modesta, vorbeste frumos cu ceilalti, nu te mai machea aratati adevarata ta fata, altfel te vor crede prefacuta cu doua fete. Aratale ce simiti. Incearca sa te imbraci cu blugi cat mai strimti si puneti si o curea mai deschisa. Fate la moda, nu conteaza prima parere a celor din jur, doar a ta daca tu te simti bine in hainele acelea este foarte bine. Incerca ca la ore sa fii cat mai activa. Fi cat mai sociabila, cat mai vesela, incerca sa ai ajuti mai mult si pe ceilalti, stai maimult devorba cu fetele din clasa ta, imprietenestete cu ele. Si in ultimul rand roaga-te la D-zeu. Daca tu vei fi buna si ai vei ajuta pe altii si D-zeu te va ajuta la randul lui. Stai linistita ca si pentru tine este cineva acolo sus. Daca nu iti convine cela la mama ta incearca sa discuti cu ea. Incerca ca la scoala sa iesi tu prima la iveala sa nu temai intristezi in privinta modei sa nu mai crezi niciodata ca tu esti in umbra lor. Acele fete se hranesc doar din aspect, dar pe cand tu esti mult mai mult, tu poti sa spui ceva in fata altora datorita sufletului tau bun. Stailinistita ca numai fitele sunt de capul lor. Incearca sa iti castigi respectul de la altii. va fi usor daca le arati cine esti, ai grija nu mai fi baietoasa si dura, fi lingusitoare, calma, ascultai pe cei din jur, vezi ce le pate capul... Asa am fost si eu, stiu cum este, dar mi-am castigat existenta si acum toti ma admira pentru ceea ce sunt. Eu nu am avut niciodata un prieten si sunt tare bucuroasa.La noi in clasa li se spun fetelor care au prieten "Curve"..., dar mie nu mi s-a reprosat niciodata asta!@!
Succes si sper sa ai o viata plina de surprize fericite.

| ghiolbitza a răspuns:

E trist ce ti se intampla. Eu la 13 ani munceam ca sa am ce manca. Tata si acum bea de rupe iar mama e bolnava si e pensionata. Tot ce trebuie sa faci e sa nu cazi prada falsitatii pe care o aduce o haina noua sau un telefon nu stiu de care. Astea sunt doar impresii trecatoare de superioritate.Mereu va fi cineva cu o haina sau telefon mai fain ca al tau. Multumeste-te cu ce ai deocamdata si nu te bloca in ceea ce zic alea doua pitipoance. Ai timp sa cresti mare si sa te confrunti cu adevaratele probleme ale vietii, astea-s nimicuri. Fi copil, inca mai timp sa fii copil...

| Clarissaaz a răspuns:

Crede-ma si mie mi se intampla la fel si eu am in clasa 2 fitoase care se cred smechere si etc dar tu nu trebuie sa te schimbi doar pentru ca vor ceilalti trebuie sa fi tu insusi si o sa vina vreamea cand toti baieti o sa se uite la tine nu la ele fundita?

| Vladuthz a răspuns:

Iti faci griji degeaba. Ai 13 ani si ai toate viata inainte. Faptul ca ti-a iesit o medie asa de mare este un lucru excelent, si ar trebui sa te mentii pe invatat. Daca te apuci de baut si fumat, nu faci decat sa te lasi invinsa de aceste probleme care le ai, si intr-un final vei ajunge in ultimul hal. Cauta-ti prieteni adevarati, nu ipocriti populari pe care parintii i-au ridicat in sus. Cauta-ti prieteni de nasul tau, si axeaza-te foarte bine pe invatat. Crede-ma asta ar trebui sa fie principala ta activitate. Ignora rautatile tuturor, tu nu te duci la scoala ca sa faci parada modei, si ca sa inveti. Daca iti vei vedea de treaba ta, iti vei forma respectul de sine, care va duce la disciplina de sine. Cand vei avea aceste 2 lucruri, atunci vei avea adevarata PUTEREl.
Referitor la bunica ta, incearca sa nu te certi cu ea, si fa-i pe plac, ca doar atunci cand iesi din casa nu poate sa vada ce faci tulaughing. Si cand te intreaba cum a fost in oras, ii zici ce ar dori sa auda, nu ce ai facut tu si stii ca nu i-ar placea. Sper ca te-am ajutat. Bafta in continuare happy

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

*tu nu te duci la scoala ca sa faci parada modei, CI ca sa inveti.
tastatura vietiibig grin

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Crede-ma,asa ma simteam si eu anul trecut :fara nici un fel de rost in lumea asta.Invatam dupa -amiaza, dimineata era rezervata temelor si invatatului, ramaneam singura acasa, parintii mei erau plecati la servici.Cand veneau ei eu eram plecata la scoala. Puteam sa vorbim doar 2 ore, seara, era ingrozitor.Si primeam proiecte la greu.Acolo notele erau vanate, se copia la greu si eu fiindca nu copiam eram etichetata drept nebuna, dusa cu capul, eram lovita de colegi.Traiam izolata de ceilalti copii, eram obligata mereu sa stau in ultimele banci.La inceput diriga le lua lor partea pana ce descoperise ce fel de fata sunt eu. Doar 2 fete mi-au fost alaturi dar nu mi se permitea sa vorbesc cu ele. Daca ma duceam in pauza la ele la banca vecinii lor ma trimiteau inapoi si daca le sugeram sa se mute sau sa isi mute banca in alta parte ma luau in nume de rau.Stateam mai mereu singura. Aveam niste colege cuconite, faceau parte din comitetele de organizare ale petrecerilor.Se consumau bauturi aloolice si unii fumau si eu pentru felul meu de a fi eram catalogata drept nebuna. Baiatul de care imi placea se dovedise a fi un tradator.Se aliase cu cei care mai demult il catalogasera taran.
Mie imi iesise 9, 29, care cica era medie mica.
In anul terminal m-am simtit si eu acceptata fiindca m-am mutat la alta scoala.Nu mai eram colega invizibila, nedreptatile nu mai erau acceptate, totul era bine, cunoscusemi chiar un baiat foarte de treaba cu care ma intelegeam bine.Ar fi trebuit sa ma duc acolo de anul trecut

| BLKZ a răspuns:

Du-te cel mai bine la psihologul scolii, probabil ca a mai avut cazuri asemanatoare si te poate indruma pe drumul cel bun.

| anonima01 a răspuns:

Ai o poveste foarte trista si cel mai bine ar fi sa te duci la psihologul scolii, sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui cum te simti.Nu trebuie sa disperi, cu timpul ranile vor trece si legat de colegi nu trebuie sa iti faci probleme nu toata lumea e popular si cu timpul viata va compensa ce patesti tu acum.

| yoonny a răspuns:

Nu iti face griji Dzeu i-a creeat pe toti cu un scop chiar daca acum te simti singura si pierduta sa nu iti faci griji mai devreme sau mai tarziu o sa rasara soarele si pe strada ta...iar daca te apuci de fumat sau mergi beata la scoala nu o sa rezolvi nimic decat sa,, scazi,, in fata profesorului.Incearca sa nu ii mai bagi in seama pe cei care se dau drept pietenii tai, iar fetele care se imbraca bine degeaba o fac daca sunt gola pe dinauntru sti proberbu ala,, nu hainele il face pe om,,

Sper ca te-am ajutat!

| Snoopyyy a răspuns:

Nu-ti fa griji, Si sora mea a fost urata cand era mica, dar pe la 17-18 incepea sa devina o printesa, acum are 25 si cand o vad parca stau langa un Model nu langa sora mealaughing Roagate la dumnezeu si el te va ajuta

| ci0c0lata a răspuns:

Doamnee! esti mult prea micuta pentru tot ce ti se intampla :O
cu parinti thinking e greu e foarte greu sa ai o viata fata ambii parinti langa tine sad incearca sa stai de vorba cu mama ta si sa ii pui ca te simti singura ca te neglijeaza si o sa inteleaga ca doar esti copilul ei big hug
la scoala thinking ia-o mai usor le poti dovedii "prietenelor tale pitsi" ca poti fi in centrul atentiei si fara a avea tupeu, fara a bate pe cineva de exemplu fii buna cu toata lumeahappy
problema cu un iubit in ziua de azi baietii nu mai apreciaza o fata dupa frumusetea interioara...ei vor forme si s**, prea rar mai sunt unii care te plac asa cum esti mai asteapta putin stii faza aia "la timpul potrivit in momentul potivit...MAGICUL APARE"
si pentru prietenii lasa-mi un msj cu id tau si putem deveni prietene happy
sper ca te-am ajutat :*

| criss99991011 a răspuns:

Trebuie sa te duci la un psiholog am avut si eu problema asta cand mama cu tata au fost despartiti ei au fost doar 7 luni slava ceruluiwhew!

| Micr0b a răspuns:

Din pacate la intrebari din astea niciodata nu sti ce fel de persoane sunt cele care pun intrebarea(ptca poti fi si u una din acele fitoase de care vb u, chiar daca numi pari.in lumea asta nimic nu ma mai surprinde.)oricum sa trecem la intrebare big grin.am citit cateva raspunsuri legate de dumnezeu. dupa ce am citit cuvantul ala n-am mai citit si restul raspunsului.chiar daca crezi in dumnezeu asta nu inseamna ca el o sa iti dea orice iti doresti si BOOF totul e bine.stiu sentimentul de familie incompleta. mama mea a murit de cancer si eu stau in casa doar cu fratele meu si cu tatal meu. aveam si eu o bunica cretina din partea mamei(noroc ca nu stateam cu eawhew! ce bine ca a murit big grin)multi mi-au spus ca sunt un ciudat, ca sunt emo si ocazional ca sunt foarte posomorat si lipsit de viata(asta cand eram eu in disperarea mea laughingbig grin)ai o medie f buna si stiu ca daca vezi pe cineva ca ia ceva nemeritat cand u ai muncit din greu te enervezi f rau.dar nai cei face. sfatul meu la problema asta este sa le ignori pe astea care mai fac asa.in legatura cu fetele false si fitoase care se prefac ca sunt prietenele tale si iti zic faza cu tupeul si ca degeaba te imbraci bla bla bla. dupa cum vad eu lucrurile incearca sa te descurajeze.si daca o fata de aia fitoasa te impinge, te injura(sti u tipul ala de intimidare)nu ezita.ce stiu sigur la fete in general si mai ales la fetele fitoase e ca e numa gura de ele.nu tragi de par nu dai palme(chiar daca asta ar durea un pic)nu te bati ca fetele de care am vorbit atata,doar ii dai un pumn in fata si ai terminat pe loc! ATENTIE!tongueUMN, DACA II DAI UN PUMN ZDRAVAN IN Fata O SA SE INVETE MINTE SI NO SA SE MAI PUNA CU TINE(daca stie cei bine pentru ea si e inteligenta.)fa asta si cred ca o scapi de ele incetul cu incetul, chiar daca stii ca o sa te certe profele si bla bla bla...in orice caz incearca pe cat posibil ca bataile astea sa fie in afara scolii.ca daca e in sc iti poate scadea nota la purtare.inca un lucru. daca dupa cei dai un pumn si iti zice ca o sa te spuna la diriginta si alte chestii de astea, sa nu-ti fie teama :-J ca regulile scolii spun ca daca esti in afara scolii nu-ti poate face nimic.chiar daca o sa ai indoielile tale in privinta asta amintesteti si repetati in minte "diriga nu poate sa-mi faca nimic ca s-a intamplat in afar scolii".ca asa mi-a facut mie o fata dupa ce am traso destul de rau de par si zicea ca ma spune la diriga.si! SURPRIZA! nu mi-a facut nimic rolling on the floor.si daca iti spune ca o sa te spune la mama ei sa nu-ti faci nici aicea griji ca doar o sa te certe si atata. daca un adult loveste intr-un copil sub 18 ani intervine protectia copiluluiwinking.si chiar daca indrasneste sa te loveasca poate doar o sa te atinga un pic.dar sa nu ii spui nimanui din familia ta ca atuncea nu-i bine.ca aia pot da in tine straight face.si nu stiu daca am mai spus-o dar iti zic asa vei atrage atentia.dar este un moment sa fii dura si un moment in care sa fi feminina(nu ma refer cu fite si astea.doar sa stai la locul tau si sa nu te batzi si sa te injuri in principiu laughing)si daca crezi ca cineva te place trebuie sal ignori pe cat posibil(depinde si daca esti dragutawinking )asa m-am indragostit eu de una :Xbig grinlaughing. hmmm thinking sper ca n-am scapat nicio problema de a ta si sper ca macar la una sa te fi ajutat.:*

| BalcuIrina explică:

Doar ca eu am vorbit cu mama, iar ea nu vede decat doua variante: ori raman in situatia asta, ori ajung la Spitalul 9. Am fost anul trecut la psiholoaga scolii si m-a ajutat putin spre deloc in cateva luni. Totusi, o sa vad daca nu cumva a plecat si a inlocuit-o altcineva. Chiar daca acel cabinet este la acelasi etaj cu clasa mea si e foarte aproape de ea.

| SigmaFm a răspuns:

Nu trebuie sa disperi, acum asa vezi lucrurile din cauza situatiei si mediului in care traiesti. Nu se poate da un raspuns la " de ce nu rasare soarele pentru mine?" Singura persoana care poate face sa rasara si soarele pentru tine esti chiar tu, prin schimbarea atitudinii de a privii lucrurile. Incearca sa nu te mai identifici cu modul de viata al altora si incearca sa fi tu insuti, toata aceasta perioada a vietii va trece iar adevaratele probleme vor aparea mai tarziu cand vei da piept cu viata reala. Concentreaza-te pe ceea ce-ti place sa faci. Incearca sa-ti descoperi pasiuni si fructifica-le in felul asta vei putea sa te vezi altfel. Sper sa fi fost de folos sfatul nostru...happy

| ella271285 a răspuns:

Adolescenta este un timp special de viaţă, agitată şi, adesea, nu este uşor să abordeze pentru multi parinti. Tulburări care caracterizează adolescenţa sunt alternativ episoade de agitaţie, calm, euforie, depresie. Este dificil pentru parinti sa lucruri separate, pentru a evalua apariţia anormală a uneia dintre aceste cicluri şi ia în considerare consiliere.

Deseori, la birou, sau vom vedea prea tarziu sau prea devreme.

Deci, ceea ce este normal?

Caracteristica de starea de spirit a tinerilor este variabilitatea sale. Episoade dura de la câteva zile până la 1 sau 2 luni. Aceste episoade sunt de comportament, adolescentul se confruntă cu părinţii săi cele mai multe ori, dar are relaţii bune cu adolescentii despre vârsta lor şi părinţilor lor.Aceasta creează legături. Tulburari de alimentatie (bulimia, dietă) şi a preocupărilor în cererea ecologice pentru medicul de îngrijire sunt mai frecvente la femei decat la barbati, acest lucru nu împiedică pe băiat să fie preocupat de aspectul său şi mici sale persoană.

Înainte de îngrijorătoare despre ce semne?

Părinţii ar trebui să asigure, prin urmare, faptul că variabilitatea starea de spirit şi păstrează bit ultima lor. Alţi factori care ar trebui să alerteze părinţii. Aceste elemente pot prezenta individual sau în grupuri.Acestea suntUn anormal ori: copilul rămâne în camera lui, nu părăseşte niciodată puţin sau comunică foarte puţin.Pasiuni-un pic obscur, invazive:. A petrecut ore sau zile pentru a citi cărţi sau au activităţi ezoterice cu steril mai degrabă caracteristică a izola de restul lumiiO toamna-durabilitatea performanţelor şcolare.Depresie, caracterizată printr-o devalorizare, retragere, tristete, lipsa de proiecţie în viitor, adolescentul nu ştiu ce să fac, nu de proiect.Acces-violent, fugues. 1 / 3 din adolescenti violente au suferit sau suferă violenţă. Acest lucru se referă în special băieţii, dar nu exclusiv.-Scădere în greutate şi vărsături nu întotdeauna vizibile, care trebuie să fie temut anorexia nervoasa la tinerele fete.-Excesivă preocupări somatice cu vizite de medic a crescut sunt un bun test de nelinişte în special în rândul fata.

Care sunt circumstanţele în pericol?

Nu este nevoie pentru circumstanţe speciale pentru un copil devine o depresie adolescent. Un copil retras, anxios, va evolua mai mult spre o problemă adolescente care un copil care îşi încetează activitatea, galagios, chiar dacă acesta din urmă este de multe ori elev mai puţin bună. Toate acestea, un număr de evenimente şi traume pot duce un copil sănătos în cap cu depresie sau probleme de comportament.Acestea sunt: perioada de doliu (slab Acceptăm sau brutal), divorţ (atunci cand nu merg bine, dar, de asemenea, în cazul în care copilul nu-l acceptă), agresiune fizică (agresiune, viol, şantaj), climate de familie nelinişte (şomajul, violenţa în familie, depresie parental, alcool, droguri).

Această frică?

Depresie curs. O remarcă simplă, copii şi adolescenţi au o destul de restrictive de depresie. Ei vorbesc dar care au o reprezentare inadecvate sau nici o declaraţie (copil). În aceste condiţii, un copil sau un tânăr nu va spune "Eu sunt deprimat", cu excepţia cazului un exemplu apropiat. Evocarea a depresiei este în primul rând o evocare părintească şi medic. Faptul că un pacient tanar spune "Eu nu sunt deprimat" este o valoare relativă. Prin contra, atunci când un tânăr vorbeşte despre sinucidere, trebuie să alocaţi cel puţin aceeaşi valoare, dacă nu chiar mai mult decât pentru un adult.

Tulburari de comportament, de tip violent. Ea afecteaza in special baieti.

Tulburări anorexie. Acest lucru afectează în principal fete.

Consumului de droguri. Băieţi consumă droguri, în principal alcool şi ilegale. Fetele consuma cea mai mare parte de droguri. Dar aceasta nu este o regulă absolută şi mari abateri duce la un consum de tot ceea ce unii de la alţii.

Câteva sfaturi.

Există multe probleme în familii în care dialogul lipseşte. Acest lucru nu este întotdeauna spontan sau natural. Este apoi necesar să se recurgă la psiho-educaţionale ale căror centre găsim adresa, în orice primărie. Aceste acceptate sunt gratuite. Există, de asemenea, multe probleme în familii în care comportamentul parental nu permite copilului de a anticipa cerinţele şi reacţiile părinţilor. Atunci când un părinte pedepseşte unui copil pentru o zi un act special, şi râde în ziua următoare pentru aceeaşi faptă, nu este structurat pentru copil. Atunci când o societate-mamă refuză să ajute un copil, deoarece el ma uit la TV, şi reproşuri-l a doua zi un rating scăzut ca urmare a refuzului de ajutor, aceasta nu este structurat pentru copil. Aceste atitudini conduc la faptul că copilul nu poate prevedea sau explica reacţii parentale, care este deosebit de anxietate şi conduce la adolescenţi slab structurate şi vulnerabile.TE VA AJUTA FOARTE MULT SATI SCHIMBI PAREREA FUMATUL NU ESTE O SOLUTIE SA FI IN ATENTIE SI ALTELE SUNT ATATEA LUCRURI BUNE DE FACUT DAR TREBUE SA TE GANDESTI CACI ESTI DESTUL DE MARE kiss